Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Strategia de vaccinare împotriva Covid-19 o ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Strategia de vaccinare împotriva Covid-19 o necesitate de interes national

Strategia de vaccinare împotriva Covid-19 este o strategie de interes național.
Primii vor trebui vaccinați medicii, profesorii, bugetarii care au contact cu publicul si toti politicienii care ocupa funcții publice.

Daca acestia vor deveni imuni la noul coronavirus va scădea semnificativ rata de infectare dar nu de tot.

La profesori necesitatea este maxima ca sa se poată începe școlile.

Elevii cred ca ar trebui si ei inclusi in prioritatea de interes național pentru ca in cazul în care acestia nu vor fi vaccinați isi vor infecta parintii si bunicii.
Daca vaccinarea a fi finalizata în decembrie 2020 in ianuarie 2021 ar putea începe școlile.

Daca cei vaccinați nu mai transmit virusul pandemia este pe sfert rezolvata.
Dar, depinde si cat timp va rezista imunizarea si daca la toti cei vaccinați efectul vaccinului va fi la fel ca durata in timp.
Nu am vazut niciun studiu pe acest aspect.

Stie cineva care este numărul acestora de mai sus si cate doze de vaccin ar fi necesare?
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
,,In contextul în care, examenele naționale se apropie, Sorin Cîmpneau, întrebat dacă profesorii vor putea să-și exercite atribuțiile cu privire la examenele naționale, care se vor desfășura anul acesta în 22-25 iunie, pentru absolvenții clasei a VIII-a, a declarat astfel:

„Pentru a intra în sală să supraveghezi elevii care dau examenele cred că este corect din partea autorităților să pună condiția de a intra doar acei profesori care sunt vaccinați...o decizie corectă de vaccinare", a menționat Cîmpeanu, citat de AlephNews."

[ link extern ]

Va fi oare asa sau nu va conta?

Ministrul Câmpeanu are cumva dreptate deoarece ii apara pe cei nevaccinați ca sa nu se infecteze.
Insa, tot se vor infecta ulterior probabil in aceleasi conditii când se va începe școala dacă nu se pune capăt pandemiei.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
,,7,766 decese post-vaccin în Europa și 330,218 de vătămări provocate de vaccinurile Covid, conform bazei de date EudraVigilance a Agenției Europene a Medicamentelor"

[ link extern ]

Se vaccinează oamenii și cu AstraZeneca.
Ieri m-am întâlnit cu un amic vaccinat cu AstraZeneca în urma cu vreo 3 săptămâni.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Tzanca Uraganul, un cântăreț de manele, va ajuta și el la indemnul la vaccinare.
Vreo 200 000 - 300 000 de oameni se vor vaccina din aceasta parte a lumii manelelor, după parerea mea.
Ma.refer la cei care ezitau.

Astazi am inteles ca au fost cozi la vaccinare.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
,,ACTUALIZARE: Un număr de 280 de persoane s-au vaccinat deja împotriva COVID-19, până la orele amiezii, la centrul drive-thru din Piaţa Constituţiei, a precizat, joi, Primăria Municipiului Bucureşti."

[ link extern ]

Va spuneam de vaccinați in acest fel.cu mult timp în urma.
Nu sunt mulți vaccinați pe zi în acest fel dar este mai bine decât nimic.
Daca avem zilnic atâția vaccinați asa este un pas înainte.

Nu știu daca dau și adeverințe pe loc.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Vaccinarea funcționează dar am impresia ca autoritățile nu prea fac față.
Este și dificil deoarece trebuie o foarte bună sincronizare ca sa nu se piardă dozele de vaccin.
Este bine ca autoritățile au inteles acest lucru dar rămâne de vazut cum îl vor rezolva.

După parerea mea, ar fi esențial sa ajungă la cel puțin 1 milion de persoane vaccinate în București și au șanse dacă se organizează bine.
Daca primăriile de sector ar da și ele ceva ulei și alte produse alimentare ori bonuri la.persoanele sărace ar veni și acestea sa se vaccineze.
În sectorul 5, cred ca s-ar putea ajunge la vaccinarea pana la.jumatate din populație dacă s-ar proceda asa.
Persoanele de etnie rroma ar fi foarte receptive dacă s-ar da un astfel de semnal.
Ar veni toată familia la vaccinare si ar fi cel puțin 10 persoane de fiecare familie.
Unele lucruri nu sunt greu de realizat dar depinde de abordarea problemei.

Nu cred ca ar conta cine se vaccinează ci doar sa se vaccineze cât mai rapid cât mai multe persoane.

Nu știu daca Vanghelie ( cel cu almanahe) s-a vaccinat dar el poate fi de mare ajutor dacă ar incuraja oamenii din sectorul 5 și nu numai...

Am inteles ca, 30% din populatia Europei refuza ferm vaccinarea.
La fel trebuie sa fie și în România dar la noi lucrurile se.pot rezolva spre deosebire de tarile din vestul Europei...tari cu nivel.de trai ridicat...

Nu as vrea sa urmam iarăși exemplul negativ al vestului Europei...Dar...ei nici nu cred ca pot rezolva această problemă spre deosebire de noi...
Din nou, România are o mare oportunitate...si sper sa.nu o rateze din motive puerile...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat