Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Strategia de vaccinare împotriva Covid-19 o ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Strategia de vaccinare împotriva Covid-19 o necesitate de interes national

Strategia de vaccinare împotriva Covid-19 este o strategie de interes național.
Primii vor trebui vaccinați medicii, profesorii, bugetarii care au contact cu publicul si toti politicienii care ocupa funcții publice.

Daca acestia vor deveni imuni la noul coronavirus va scădea semnificativ rata de infectare dar nu de tot.

La profesori necesitatea este maxima ca sa se poată începe școlile.

Elevii cred ca ar trebui si ei inclusi in prioritatea de interes național pentru ca in cazul în care acestia nu vor fi vaccinați isi vor infecta parintii si bunicii.
Daca vaccinarea a fi finalizata în decembrie 2020 in ianuarie 2021 ar putea începe școlile.

Daca cei vaccinați nu mai transmit virusul pandemia este pe sfert rezolvata.
Dar, depinde si cat timp va rezista imunizarea si daca la toti cei vaccinați efectul vaccinului va fi la fel ca durata in timp.
Nu am vazut niciun studiu pe acest aspect.

Stie cineva care este numărul acestora de mai sus si cate doze de vaccin ar fi necesare?
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
În Israel nu se mai poarta masti de protecție.
Ei controlează foarte bine situatia in acest moment și cred ca se vor descurca și ulterior.
Nu vor mai face greseala anterioara care era sa ii scoată din uz, ignorând noul coronavirus.

Virgil Păunescu zice:

,,Noi când vorbim despre imunitatea de 17 ani facem referință la un articol publicat de cercetători în 2019, în Lancet, la 17 ani după SARS-Cov-1, care făcea o analiză a subiecților care au trecut prin SARS-Cov-1 în 2002.  Concluzia a fost că SARS-ul și MERS-ul (care se ia de la cămilă) au o caracteristică aparte, aceea că anticorpii naturali dispăreau după maxim 2 ani. Însă imunitatea celulară era prezentă și în 2019, la 17 ani după contactul cu virusul. Și atunci ei au concluzionat că, dacă vrei să faci imunizare, trebuie să faci cu T-uri, pentru că B-urile și imunoglobulinele nu țin suficient ca să te scape un pic măcar de grija celor vaccinați. Pentru că noi, peste un an, vom începe să avem infectați dintre cei care au fost vaccinați acum și o să ne tot învârtim în cerc, în timp ce virusul va suferi mutații din ce în ce mai agresive”, a mai declarat profesorul, conform national.ro"

[ link extern ]

Ce parere aveti?

Și eu am o anumita temere pentru variantele ulterioare ale virusului pentru ca România este o tara săracă.
În viitor, tarile.din vest se vor putea descurca iar noi nu prea, dacă vor apărea noi probleme.
Se va merge foarte mult pe știință și secventieri ale virusului...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Cum s-a întâmplat tragedia

,,Bărbatul, în vârstă de 47 de ani, a aprimit prima doză de vaccin AstraZeneca din lotul ABV 2856 pe data de 28 februarie. Acesta era inginer în cadrul Serviciului de Gospodărire a Apelor Gorj și fratele unui renumit medic din oraș. Potrivit rudelor, bărbatul nu suferea de alte probleme de sănătate, dar chiar și așa, acesta a murit la cateva ore după vaccinare."

Ce s-a descoperit, de fapt, la necropsie
,,În urma analizelor efectuate ulterior, medicii au descoperit numeroase cheaguri de sânge prezente în mai multe organe ale bărbatului, potrivit surse Antena3."

[ link extern ]

Ar fi bine sa se prezinte cazuri similare fara a exista o vaccinare anterioara daca vor sa convinga ca prima doza de AstraZeneca este fara risc.

Cu a doua doza, cu rapelul, nu exista niciun risc de deces pana in prezent.
Deci, cine scapa cu bine dupa prima doza nu are motive de stres la a doua doza de vaccin.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Strategia noastra de vaccinare se afla in fata unui impas, doar 5 milioane de oameni se estimeaza ca vor dori acest lucru pina la finele acestui an :
[ link extern ]
Ceea ce zice premierul Cîțu trebuie reglementat prin lege ca sa existe o garantie ca nu se va mai purta masca de protectie și populația tarii sa creada asa ceva.

Fara lege nu exista garantie.
Iata ce zice premierul:

,,Premierul Florin Cîțu a anunțat joi, într-o conferință de presă, că purtarea măștii nu va mai fi obligatorie după ce va fi atinsă ținta de 10 milioane de persoane vaccinate."

[ link extern ]

Daca se edictează o lege în acest sens, eu sunt sigur ca vom.ajunge la 10 milioane de persoane vaccinate.

Este bine ca aleșii sa stie ca aici nu merge ca la alegeri pe promisiuni și atat...

Avem și Israel ca exemplu, vis-a-vis de purtarea mastilor, adică nepurtarea mastilor mai exact, un exemplu edificator și corect din punctul meu de vedere.
Daca în Israel va funcționa, același modul va funcționa și in România.

Neseriozitatea va fi grav sancționată de concetățeni în cazul Covid-19.
Aici nu merge ca la alegeri...

Așadar, un guvern serios poate iniția un proiect de lege în acest sens, o lege care sa devina aplicabila în caz de atingere a 10 milioane de persoane vaccinate.
Restul sunt detalii și nu intru în ele...
Se descurca juriștii statului la.detalii.
La idei exista grave probleme in România.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
La cat timp de la prima doză de vaccin se activează anticorpii?
Ce arata studiile actuale?