Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Strategia de vaccinare împotriva Covid-19 o ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Strategia de vaccinare împotriva Covid-19 o necesitate de interes national

Strategia de vaccinare împotriva Covid-19 este o strategie de interes național.
Primii vor trebui vaccinați medicii, profesorii, bugetarii care au contact cu publicul si toti politicienii care ocupa funcții publice.

Daca acestia vor deveni imuni la noul coronavirus va scădea semnificativ rata de infectare dar nu de tot.

La profesori necesitatea este maxima ca sa se poată începe școlile.

Elevii cred ca ar trebui si ei inclusi in prioritatea de interes național pentru ca in cazul în care acestia nu vor fi vaccinați isi vor infecta parintii si bunicii.
Daca vaccinarea a fi finalizata în decembrie 2020 in ianuarie 2021 ar putea începe școlile.

Daca cei vaccinați nu mai transmit virusul pandemia este pe sfert rezolvata.
Dar, depinde si cat timp va rezista imunizarea si daca la toti cei vaccinați efectul vaccinului va fi la fel ca durata in timp.
Nu am vazut niciun studiu pe acest aspect.

Stie cineva care este numărul acestora de mai sus si cate doze de vaccin ar fi necesare?
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Nu stiu ce ati inteles si de unde, lume multa la vaccinare, pe liste de asteptare nu era, cred ca vreo 700-800 000 au fost in martie.

Acum sunt centre de vaccinare care au si locuri libere, chiar cu Pfizer.
Site-ul care arata datele e cel facut de cei din Sibiu.

La rusi nu stiu care e situatia, probabil oamenii obisnuiti stiu si ei ce e aia propaganda ruseasca :)
Am văzut la TV ca erau cozi la vaccinare.

Am văzut ca se lucrează la a treia doză de vaccin.
Cei nevaccinati o pot folosi direct pe aceea sau trebuie sa facă și cele două doze actuale?
Ar.dura vreo 6 luni.

La ce procent a ajuns România cu vaccinarea?

Nu știu câți din cei care merg la.biserica s-au vaccinat.
La sate sunt multi care depind de poziția bisericii.

Oricum, vreo 3 săptămâni trebuie sa vedem ce va fi în Israel și in Marea Britanie ca sa știm mai clar situatia reala.
Mai ales în Israel se poate vedea rapid.

Nici Franța și Italia nu se prea înghesuie la vaccinare.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
A 3-a doza inca nu are un protocol de aplicare.
Statistici despre vaccinare gasiti aici:
[ link extern ]

Depinde ce date statistice privesti. La 100 de locuitori suntem cam pe la 20%.
Dar pe zone?
De pilda, București, Timișoara, etc.

Am inteles ca in prezent nu mai exista riscul apariției de focare datorita vaccinării, conform premierului.

,,O ipoteză plauzibilă este că probabil va fi necesară a treia doză, între șase și doisprezece luni, iar începând de acolo va exista o vaccinare din nou în fiecare an, dar toate acestea trebuie confirmate”, a explicat Albert Bourla, potrivit Agerpres, care citează AFP. „Și, pe de altă parte, noile tulpini vor juca un rol-cheie”, a adăugat el."

[ link extern ]

Cu noile tulpini rămâne de vazut ce va fi în viitorul apropiat.
Pana la urma vaccinul.este eficient împotriva tuturor tulpinilor actuale?
Aici nu se înțelege.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
,,Premierul Florin Cîțu anunță că România a ajuns la capacitatea de a face 115.000 de doze de vaccin pe zi și spune că ținta este ca, până la 1 iunie, să fie vacinați cinci milioane de români. De asemenea, o parte din centrele de vaccinare AstraZeneca vor fi transformate în centre Pfizer, a mai arătat premierul."

[ link extern ]

,,De la începutul campaniei de vaccinare au fost vaccinate 2.523.620 de persoane, dintre care 1.554.994 au primit ambele doze de vaccin."

,,Dintre cele 79.634 de persoane vaccinate în ultimele 24 de ore, 51.841 au primit prima doză de vaccin, iar 27.793 a doua doză."

[ link extern ]

Totuși, s-au vaccinat destui în ultimele 24 de ore.

Mai sunt și unii care s-au vaccinat în alte părți unde era mai liber, la mare distanta de casa.
Ca sa nu mai aștepte mult.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat