Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, am o garsoniera poprietate comuna cu sotia ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, am o garsoniera poprietate comuna cu sotia defuncta ...

Buna ziua,
am o garsoniera poprietate comuna cu sotia defuncta cu care am avut o fiica. Cum locuiesc in strainatate, toate demersurile le-am facut la consulatul tarii unde locuiesc, facand o inputernicire surorii mele sa se ocupe de demersurile notariale in Romania. Deci, pentru a deveni proprietar unic al acestei garsoniere, la consulat ni s-a recomandat ca eu sa fac o declaratie de acceptare a mostenirii iar fiica mea sa faca o declaratie de renuntare la mostenirea din partea mamei ei. Acum sa aflu de la notarul din Romania (unde actul a fost deja inregistrat) ca de fapt ar fi trebuit ca ceii de la consulat sa recomande o declaratie de acceptare a mostenirii si in cazul fiicei , pentru ca prin renuntarea la mostenire, fiica mea majora a cedat partea ei de mostenire celorlati succesori ai mamei ei, nu mie, tatal ei.
1. In primul rand vreau sa ma asigur daca asa sta situatia.
2. Daca este asa, cum se poate rezolva? Exista posibilitatea de anulare a actului facut la consulat ? Notarul a sugerar varianta de a da statul roman in judecata sau contactarea urmatorilor mostenitori. Parintii sotiei defunte devin cu adevarat mostenitorii urmatori? Parintii au fost divortati. Mama acesteia traieste, iar tatal a decedat.
As aprecia o informatie concreta din partea unui reprezentant legal. Multumesc frumos
myinfo, utilizator
inaintea sotiei. Deci soacra trebuie sa faca declaratie de acceptare sau de renuntare a succesiunii?Ea este bine intentionata. trebuie doar sa stiu ce am de facut.
MUltumesc foarte mult pentru raspunsuri. Din pacate, acum trebuie sa gasesc o solutie pentru a repara o gafa si nu este deloc placut.
myinfo, utilizator
Bineinteles ca soacra nu trebuie să dea declarație de renunțare la mostenire.
Spuneti ca vreti sa reparati o greșeală.
Vreti sa o comiteti din nou și să ajungeți cu rudele soției pana la gradul 4?
Lăsați lucrurile asa. Declarație de acceptare a succesiunii nu mai poate da, pentru că a trecut deja 1 an de la deces.
Se va considera ca soacra a acceptat succesiunea tacit, de la data decesului.
Dezbateti succesiunea după sotie si rămâneți dvs si soacra moștenitori.
ati fi scapat de probleme daca ati fi intrebat un notar sau avocat in tara despre ce aveti d efacut.
Fata accepta succesiunea si ati fi facut partaj cu ea.
Ar mai fi o varianta, sa asteptati sa decedeze si bunica ( daca e bolnava si nu are capacitatea sa dezbata succesiunea si sa faca un eventual partaj cu dvs sau sa va doneze partea ei) , fata dvs o va mosteni in nume propriu si veti atunci cum va descurcati cu fiica, puteti face acte in asta fel incat dvs sa locuiti in casa pana la finalul vietii si nuda proprietate sa ii revina fiicei, asta ca sa nu mai plateasca la notar si pt mostenirea dvs.

Intrebare... daca dvs locuiti in strainatate, de ce foc pt aceasta garsoniera care e in Romania de ati pus-o pe fata sa renunte la mostenirea dupa mama ei, cand lucrurile erau atat de simple?
@gi-jane2 Lacomia si prostia!
1. Așa stă situația.
Dacă unicul descendent al defunctei a renunțat la moștenire, atunci este ca și cum defuncta nu ar fi avut niciun copil.
Dar în acest caz, soțul supraviețuitor nu moștenește singur, ci alături de celelalte rude ale defunctei (în speță, mama defunctei = soacra dvs.)

2. Eu aș găsi argumente pentru a drege busuiocul. Însă, ele sunt valabile pentru FIICA din speță.
Iar întrebarea ar fi: de ce s-ar agita ea!?
Ar fi absurd să investească timp și bani (într-un proces) câtă vreme ei îi profită exact statul cu mâinile încrucișate
Ea va fi atât moștenitoarea dvs. cât și a bunicii materne. (soacra dvs.)

Nu știu ce ați vrut să faceți, dar ei (fiicei dvs.) pare să-i fi ieșit de minune.
Și nu are niciun interes (folos practic) să vă descurce. Dimpotrivă...
romascanu, moderator