Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Buna ziua, Un angajat decedeaza dupa sase luni de la ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Buna ziua, Un angajat decedeaza dupa sase luni de la angajare. ...

Buna ziua,
Un angajat decedeaza dupa sase luni de la angajare.
Lucra la Firma de paza.
Ce/cat trebuie sa plateasca din echipamentul de protectie/Avand in vedere ca nu-l poate folosi nimeni,fiind inscriptionat !!!
Multam Fain !

Citez :
HG nr. 1048/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare se mentioneaza:
-Art. 7 Conditiile de utilizare a echipamentului individual de protectie, in special durata
purtarii, sunt determinate in functie de gravitatea riscului, frecventa expunerii la risc,
caracteristicile postului de lucru al fiecarui lucrator si de performanta echipamentului individual
de protectie
-Art. 10 (1) Echipamentul individual de protectie se distribuie gratuit de angajator, care asigura buna sa functionare si o stare de igiena satisfacatoare prin intermediul intretinerii, repararii si inlocuirilor necesare.

(2) Ministerul Muncii, Solidaritatii Sociale si Familiei poate stabili dispozitii pe baza carora sa se impuna ca lucratorul sa contribuie la costul unui anumit echipament individual de protectie, in situatiile in care utilizarea echipamentului nu este exclusiv pentru locul de munca.

Conform prevederilor de mai sus, angajatorul acorda EIP gratuit sau dupa caz, cu o cota parte de la lucrator. Acest mod de acordare a EIP se face conform listei interne de EIP a firmei respective, pe locuri de munca/ posturi de lucru/ meserii/ activitati, iar aceste prevederi sunt mentionate intr-o anexa la contractul colectiv de munca de la nivelul firmei, contract care este inregistrat la ITM.

www.avocatnet.ro/forum/discu...

niccu a scris:

Eu eram fratele care am suportat tt costul,aprox 10.000 lei!
Multam !

permiteti-mi sa nu va cred.
iar daca ati facut asta... sanatate si bonjur, nu trebuia sa fi platit.
in ce baza ati platit ?
Nu cred nici eu. 10.000 de lei echipamentul folosit al unui paznic... să fim serioși. Îmbraci toți paznicii de la Cotroceni cu suma asta.

Mărturisesc că sunt ușurată că nu a întrebat un reprezentant al firmei, așa cum am crezut inițial.
Probabil ca este vorba despre cheltuielile de inmormantare ....
Greseala. Da,intrebarea era daca firma retine costul Echipamentului individual de lucru din drepturile salariale!
Iertare!
Si mai e intrebarea :Ca Frate ce cuantumprimesc din Ajutorul de Inmormantare?? Ce grad am cu Fratele ? De rudenie!
niccu, utilizator