avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 660 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire Buna dimineata,suntem patru fratii ,Mama a ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire Buna dimineata,suntem patru fratii ,Mama a murit, a ...

Mostenire

Buna dimineata,suntem patru fratii ,Mama a murit, a ramas Tata ,frati mei nu se grabesc sa faca succesiunea,as vrea sa stiu daca pot sa ma apuc eu.Tata abia mai vede si nu poate,dar eu nu am nici o cota parte din ea, deoarece casa e cu etaj apartamentul de jos fiind al parintilor si cel de sus al meu si cand sa facut a trebuit sa renunt la partea mea din cel de jos. Sfatuiti-ma cum ar fii mai bine,contract de vanzare cumparare.
Multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: symo8na , utilizator 00:05, 18 Ianuarie 2022
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
@raluk0207 Am mai spus: nu are ce sa caute in instanta pana ce nu merg la notar. Doar daca la notar nu se pot impaca, notarul intocmeste o incheiere cu care se deschide actiune in instanta.
Da, sunt unele suptrefugii: un act de la un mediator.
De regula instantele resping actiunile facute direct si se ramane si cu taxa de timbru platita. La notar se plateste doar o suma modica - nu toata taxa notariala - pe care se recupereaza in instanta.
Cunosc 5 asemenea cazuri. Dar stiu si faptul ca un judecator a acceptat.

c-elian a scris:

@raluk0207 Am mai spus: nu are ce sa caute in instanta pana ce nu merg la notar. Doar daca la notar nu se pot impaca, notarul intocmeste o incheiere cu care se deschide actiune in instanta.
Da, sunt unele suptrefugii: un act de la un mediator.
De regula instantele resping actiunile facute direct si se ramane si cu taxa de timbru platita. La notar se plateste doar o suma modica - nu toata taxa notariala - pe care se recupereaza in instanta.
Cunosc 5 asemenea cazuri. Dar stiu si faptul ca un judecator a acceptat.


Iar dezinformați.
La notar se duc strict pentru a solicita încheierea necesara la instanta, încheiere pe care o poate obține oricare dintre moștenitori, singur.
Nu trebuie deschisa procedura succesorala, nu are de ce sa înregistreze notarul cauza succesorală, dacă moștenitorii nu se înțeleg de la bun început.
Acțiunea în instanta se poate iniția indiferent dacă s-a început procedura succesorala notariala sau nu.
Încheierea respectiva este doar o verificare, nicidecum un document care sa conditioneze procedura pe cale judecătorească.
Ultima modificare: Miercuri, 5 Ianuarie 2022
raluk0207, utilizator
Succesiunea nu se poate face decat dupa decesul proprietarului.
Contract de intretinere la notar.


symo8na a scris:

Ce s-ar intampla daca am face succesiunea dupa ce nu mai traieste tata,el ar vrea sa-mi lase mie partea lui,eu avand cea mai multa grija de el.


S-ar întâmpla ca veți dezbate succesiunea după ambii părinți.
Tatăl nu are cum sa va lase partea lui, atât timp cât nu e dezbătută succesiunea după mama.
c-elian a scris:
@raluk0207 Am mai spus: nu are ce sa caute in instanta pana ce nu merg la notar. Doar daca la notar nu se pot impaca, notarul intocmeste o incheiere cu care se deschide actiune in instanta.


Aveți dreptate și nu prea. Fiindcă încheierea la care vă gândiți dvs. (nu, nu citesc gânduri, îmi rezultă printre rânduri) este încheierea de suspendare a procedurii notariale. Iar aceea care este necesară (conform art 193 alin 3 NCPC) este încheierea de verificare a evidențelor succesorale. (și nu, nu-i musai să vadă și notarul vreun circ, i se poate solicita direct această din urmă încheiere).

În altă ordine de idei, eu (în locul utilizatoarei) n-aș face nimic, deocamdată (pănă când? n-am idee, căci lipsește informația esențială - când a murit persoana despre a cărei succesiune vorbim - și alte amănunte). Eu n-as da buzna prin instanță, căci, dintr-o anumită perspectivă, risc să-mi tai craca de sub picioare, grăbindu-mă acolo unde timpul curge în favoarea mea. Informați-vă!


Ultima modificare: Joi, 6 Ianuarie 2022
romascanu, moderator

Alte discuții în legătură

Buna ziua! ce se intampla daca mama mea nu se prezinta la notar ... Daniela2275 Daniela2275 Buna ziua! Ce se intampla daca mama mea nu se prezinta la notar in cazul dezbaterii mostenirii unei surori decedate recent?Isi pierde calitatea de ... (vezi toată discuția)
Dezbatere mostenire - cum intram in posesia documentelor necesare? moisa simona moisa simona Va rog ajutatima ,tatal meu a decedat acum 1an si4 luni ,in familie mai sunt o mama un frate si doua surori( cu mine 2), toti majori ,intrebarea este cum se ... (vezi toată discuția)
Taxa succesiune cu parinti necasatoriti robert paul robert paul Buna seara.Suntem 3 frati.Parintii nostri au cumparat un apartament prin 1979,(pe numele mamei mele-proprietar).Mama mea a murit acum 6 ani,dar n-am facut taxa ... (vezi toată discuția)