avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 765 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire Buna dimineata,suntem patru fratii ,Mama a ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire Buna dimineata,suntem patru fratii ,Mama a murit, a ...

Mostenire

Buna dimineata,suntem patru fratii ,Mama a murit, a ramas Tata ,frati mei nu se grabesc sa faca succesiunea,as vrea sa stiu daca pot sa ma apuc eu.Tata abia mai vede si nu poate,dar eu nu am nici o cota parte din ea, deoarece casa e cu etaj apartamentul de jos fiind al parintilor si cel de sus al meu si cand sa facut a trebuit sa renunt la partea mea din cel de jos. Sfatuiti-ma cum ar fii mai bine,contract de vanzare cumparare.
Multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: symo8na , utilizator 00:05, 18 Ianuarie 2022
Va multumesc tuturor pentru sfaturi,am sa incerc sa rezolv cumva fara instanta,va doresc multa sanatate.
Ultima modificare: Luni, 10 Ianuarie 2022
symo8na, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca sunteti in imposibilitatea de a dezbate succesiunea dupa mama dvs., tatal dvs. va poate vinde/dona drepturile sale succesorale, respectiv cota sa parte de ¼ din masa succesorala.
Prin vinderea/donarea drepturilor succesorale, tatal dvs. va transfera toate drepturile sale cu privire la mostenirea lasata de mama dvs.

Drepturile succesorale pot fi instrainate (vandute, donate) fara a fi nevoie de dezbaterea succesiunii.

Pentru partea sa proprie din casa (jumatate din dreptul de proprietatea asupra parterului) trebuie insa sa dezbateti succesiunea.
Ultima modificare: Miercuri, 12 Ianuarie 2022
Cabinet de Avocat - Ciurea Cristina, Avocat
Multumesc mult,sper sa conving pe toata lumea sa facem succesiunea,despre casa este vorba.
Buna ziua,

Initial, exprimati-va dreptul de a mosteni, intr-o declaratie notariala.

Dreptul de optiune succesorala trebuie exprimat in termen de 1 an, de la deces.

Ulterior, va puteti adresa instantei de judecata, in vederea dezbaterii succesorale, cat si in vederea partajarii.

Dezbaterea succesiunii, respectiv imparteala, pot fi transate pe cale notariala,daca intervine un acord, intre comostenitori.

Acordul de vointa poate fi consfintit intr-o tranzactie, care va fi specificata intr-o hotarare de expedient.

Vanzarea imobilului nu poate sa aiba loc fara a interveni, in prealabil, dezbaterea succesorala dupa mama dvs.
Multumesc mult,multa sanatate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua! ce se intampla daca mama mea nu se prezinta la notar ... Daniela2275 Daniela2275 Buna ziua! Ce se intampla daca mama mea nu se prezinta la notar in cazul dezbaterii mostenirii unei surori decedate recent?Isi pierde calitatea de ... (vezi toată discuția)
Dezbatere mostenire - cum intram in posesia documentelor necesare? moisa simona moisa simona Va rog ajutatima ,tatal meu a decedat acum 1an si4 luni ,in familie mai sunt o mama un frate si doua surori( cu mine 2), toti majori ,intrebarea este cum se ... (vezi toată discuția)
Taxa succesiune cu parinti necasatoriti robert paul robert paul Buna seara.Suntem 3 frati.Parintii nostri au cumparat un apartament prin 1979,(pe numele mamei mele-proprietar).Mama mea a murit acum 6 ani,dar n-am facut taxa ... (vezi toată discuția)