Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire Buna dimineata,suntem patru fratii ,Mama a ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire Buna dimineata,suntem patru fratii ,Mama a murit, a ...

Mostenire

Buna dimineata,suntem patru fratii ,Mama a murit, a ramas Tata ,frati mei nu se grabesc sa faca succesiunea,as vrea sa stiu daca pot sa ma apuc eu.Tata abia mai vede si nu poate,dar eu nu am nici o cota parte din ea, deoarece casa e cu etaj apartamentul de jos fiind al parintilor si cel de sus al meu si cand sa facut a trebuit sa renunt la partea mea din cel de jos. Sfatuiti-ma cum ar fii mai bine,contract de vanzare cumparare.
Multumesc anticipat.
Va multumesc tuturor pentru sfaturi,am sa incerc sa rezolv cumva fara instanta,va doresc multa sanatate.
symo8na, utilizator
Daca sunteti in imposibilitatea de a dezbate succesiunea dupa mama dvs., tatal dvs. va poate vinde/dona drepturile sale succesorale, respectiv cota sa parte de ¼ din masa succesorala.
Prin vinderea/donarea drepturilor succesorale, tatal dvs. va transfera toate drepturile sale cu privire la mostenirea lasata de mama dvs.

Drepturile succesorale pot fi instrainate (vandute, donate) fara a fi nevoie de dezbaterea succesiunii.

Pentru partea sa proprie din casa (jumatate din dreptul de proprietatea asupra parterului) trebuie insa sa dezbateti succesiunea.
Cabinet de Avocat - Ciurea Cristina, Avocat
Multumesc mult,sper sa conving pe toata lumea sa facem succesiunea,despre casa este vorba.
Buna ziua,

Initial, exprimati-va dreptul de a mosteni, intr-o declaratie notariala.

Dreptul de optiune succesorala trebuie exprimat in termen de 1 an, de la deces.

Ulterior, va puteti adresa instantei de judecata, in vederea dezbaterii succesorale, cat si in vederea partajarii.

Dezbaterea succesiunii, respectiv imparteala, pot fi transate pe cale notariala,daca intervine un acord, intre comostenitori.

Acordul de vointa poate fi consfintit intr-o tranzactie, care va fi specificata intr-o hotarare de expedient.

Vanzarea imobilului nu poate sa aiba loc fara a interveni, in prealabil, dezbaterea succesorala dupa mama dvs.
Multumesc mult,multa sanatate.