avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 683 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Chiriaș cu contract terminat nu paraseste apartamentul
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Chiriaș cu contract terminat nu paraseste apartamentul

Chiriaș cu contract terminat nu paraseste apartamentul
Cat vreti, cat ati lua sa inchiriati. 100 de lei pe zi.
Ultima modificare: Vineri, 10 Iunie 2022
gi-jane2, moderator
Va mulțumesc. Îmi imaginez. ca nu pot nici sa exagerez. De aceea am scris cam cît este chiria acolo.

gi-jane2 a scris:

Cat vreti, cat ati lua sa inchiriati. 100 de lei pe zi.

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,

Uzati de procedura urgenta, inaintati, in prealabil litigiului, o notificare.

Conform art. 1038 alin 1 din C.pr.civ., în cazul în care persoana care ocupă imobilul are calitatea de fost locatar, acesta trebuie să fie notificat prin intermediul executorului judecătoresc cu privire la eliberarea imobilului în termen de 30 de zile de la primirea notificării.

Notificarea trebuie trimisa prin intermediul unui executor judecatoresc.

Daca, insa, chiriasul nu da curs notificarii, va puteti adresa instantei de judecata, solicitand cheltuieli de judecata, anume onorariul de avocat si taxa de timbru.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua. mi-am inchiriat apartamentul cu contract înregistrat ... Carmen Violeta Carmen Violeta Buna ziua. Mi-am inchiriat apartamentul cu contract înregistrat la ANAF, însă chiriasa nu a mai plătit chiria și nici cheltuielile care se ridica la sume ... (vezi toată discuția)
Reziliere contract inchiriere camelia50 camelia50 Am dat cu chirie un apartament Doresc sa reziliez contractul de inchiriere inainte de termenul final . Chiriasul nu vrea sa plece. Are datorii mari la ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! am un contract de inchiriere aferent unui spatiu comercial. ... E.niculae E.niculae Buna ziua! Am un contract de inchiriere aferent unui spatiu comercial. Chiriasul a intarziat cu plata chirieie 2 luni de zile, asta in conditiile in care ... (vezi toată discuția)