Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Nu pot obtine certificatul calificat de mostenitor, ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Nu pot obtine certificatul calificat de mostenitor, cum trebuie ...

Nu pot obtine certificatul calificat de mostenitor, cum trebuie sa procedez ?
Nu m-am lamurit, mai jos am alte explicatii:

Procedura succesorală notarială se deschide la notarul
public care Işi are sediul în circumscripţia judecătorească .
în care defunctul şi-a avut ultimul domiciliu1.
În cadrul acestei proceduri, notarul va solicita documentaţia necesară
în scopul stabilirii numărului şi calităţii moştenitorilor2, precum şi a
drepturilor şi obligaţiilor pe care aceştia le dobândesc de la defunct.
La cererea de deschidere a succesiunii se anexează certificatul de deces,
actele de stare civilă care atestă legătura de rudenie a defunctului cu
prezumtivii moştenitorii, precum şi actele de proprietate ale bunurilor
care au aparţinut defunctului3. Prin urmare, cei care solicită deschiderea
moştenitorii sunt ţinuţi să probeze atât calitatea lor, cât şi a bunurilor
pe care defunctul le-a deţinut, cu excepţia cazurilor prevăzute de lege;
astfel, în cazul actelor de stare civilă, Legea nr. 119/1996 cu privire
la actele de stare civih'idispune că notarul public poate solicita extrase
de uz oficial de pe actele stare civilă în cazuri justificate [art.69 alin.(3)];
o altă situaţie prevăzută de norma legală este cea în care notarul public
solicită unei instituţii bancare informaţii cu privire la situaţia contului
bancar al defunctului, interesul fiind acela al soluţionării cauzei
succesorale [art. 113 alin.(2) lit.g) din Ordonanţa de urgenţă nr. 99/2006
privind Instltupile de credit adecvarea capItalului].
Din această perspectivă, legea dispune că dacă succesibilii nu au făcut dovada
existenţei unor bunuri în patrimoniul defunctului ori determinarea acestora necesită operaţiuni
de durată, aceştia pot solicita să li se stabilească de către notar numai calitatea,
prin emiterea unui certificat de calitate de moştenitor (art.84 din Legea nr.36/1995
a notarilor publici şi a activităţii notariale, republicată4).
Ulterior, cu acordul tuturor moştenitorilor, notarul public putea relua procedura
succesorală, în vederea completării incheierii finale cu anumite bunuri,
eliberând un certificat de moştenitor.
Precizăm că certificatul de moştenitor face dovada calităţii de moştenitor,
legal sau testamentar, precum şi dovada dreptului de proprietate al moştenitorilor
acceptanţi asupra bunurilor din masa succesorală, în cota care se cuvine fiecăruia
(art. 1133 alin.1 din Codul civil). Acesta se eliberează pe baza cererii succesibililor
fără să existe obligaţia întocmirii în prealabil a unui inventar.

E chiar interesant acest aspect, de a accepta ceva ce nu exista, sau nu s-a materializat inca, am uitat sa mentionez, nu stiu daca conteaza, ca a decedat in timpul procesului de partaj cu fosta sotie de care a divortat acum 7 ani
vic010923, utilizator
Ca sa accept mostenirea trebuie ca aceasta sa fie clara, momentan nu se poate identifica in mod cert ce are si ce nu,

ce mai conteaza doamna ce are? important e ca daca are, luati ceva, iar daca n-are nu va afecteaza cu nimic. Daca are datorii, nu va afecteaza ca se platesc in limita valorii activelor mostenite.
Cu ce anume nu v-ati lămurit?
Certificatul de moștenitor se eliberează ca urmare a finalizării procedurii succesorale, și cuprinde: datele defunctului, bunurile ce compun masa succesorala (pe care le declarati dvs, căci ar trebui sa le stiti), numărul, calitatea moștenitorilor și cota ce revine fiecăruia.

Certificatul de calitate de moștenitor atesta numai calitatea de moștenitor, însă nu cuprinde bunurile.

Cum v-am indicat mai sus, certificatul de calitate de moștenitor presupune parcurgerea aceleiași proceduri, ca și în cazul certificatului de moștenitor (cu excepția declarării și menționării bunurilor).

Însă în ambele situații, dvs trebuie sa va exercitati dreptul de opțiune succesorala.

Nu se poate elibera un certificat de calitate de moștenitor sau un certificat de moștenitor, fără a declara dacă acceptați sau nu succesiunea, lăsând lucrurile după bunul plac.
Dacă exista sau nu ceva, este problema moștenirii și a familiei dvs.
Este declarația și interesul dvs de a investiga acest aspect.
Da, dacă ii spuneți notarului ca defunctul a avut bani la banca X, notarul va face o adresa către banca X, pentru eliberarea unui extras de cont.
Sau, dacă nu găsiți/ați pierdut un document de stare civilă, poate solicita eliberarea unui extras pentru uz oficial.

Dar nu e treaba lui sa caute pentru dvs acul în carul cu fan (oare ce bunuri a avut defunctul ???) și sa poarte corespondenta pentru dvs cu diverse instituții.
Are defunctul bunuri? Da. Prezentați dvs. actele de proprietate.
Nu are. Foarte bine. Vi se eliberează un certificat de calitate de moștenitor.

Ca sa conchidem: nu va mai certați cu noi aiurea, pentru ca legal, nu se poate.
raluk0207, utilizator
Am inteles punctul d-voastra de vedere, nu vreau sa ma cert, mai am o ultima intrebare si anume, dau declaratia si obtin certificatul de calitate de mostenitor, dar dupa, in final, nu mai revin pentru certificatul de mostenitor, ce se intampla atunci ?
Nu aveti de ce sa va certati pt ca.nu sunteti specialist.in domeniul respectiv .Puteti contrazice acolo unde aveti o specializare ,o experienta ,in profesia dvs, in obiectul de activitate î,ntr un hobby.pe care il practicati de zeci de ani etc.Cele 2 doamne au avut o rabdare ingereasca si v au explicat 100% corect.Dvs probsbil va gândiți ca acceptând mostenirea sa nu acceptati eventuale datorii ale defunctului etc..

vic010923 a scris:

Am inteles punctul d-voastra de vedere, nu vreau sa ma cert, mai am o ultima intrebare si anume, dau declaratia si obtin certificatul de calitate de mostenitor, dar dupa, in final, nu mai revin pentru certificatul de mostenitor, ce se intampla atunci ?

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat