Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Lege sens de deschidere uși apartament
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Lege sens de deschidere uși apartament

Bună seara,
Care este articolul de lege, care reglementează sensul de deschidere a ușilor de intrare/ieșire in/din apartament ?
Mulțumesc !
3.2.(A).4. Siguranţa circulaţiei interioare
h. lăţimea liberă a uşilor încăperilor va fi de:

• min. 0,80 m în interiorul apartamentelor;
• min. 0,90 m accesul în apartament;
i. amplasarea şi sensul de deschidere al uşilor trebuie rezolvat astfel încât:

să nu limiteze şi să nu împiedice circulaţia;
• să nu se lovească între ele (la deschiderea simultană a două uşi);
• să nu lovească persoanele care îşi desfăşoară activitatea.
................................

In ce priveste reclamatia, catre anumite autoritati ale statului, nu prea vad :
- catre ISC se poate face in conditiile legii 196/2018 :
Articolul 102
(1) Următoarele fapte constituie contravenții, dacă nu au fost săvârșite în astfel de condiții încât să constituie, potrivit legii penale, infracțiuni:
f) punerea în pericol de către proprietari a integrității structurale a condominiului sau a altor proprietăți individuale, precum și a bunei funcționări a instalațiilor aferente acestora;
g) schimbarea de către proprietar a destinației locuinței sau spațiului cu altă destinație decât aceea de locuință fără autorizațiile și aprobările legale;
h) neexecutarea de către proprietar a lucrărilor de întreținere, reparații sau de înlocuire a elementelor de construcții aflate în proprietatea sa individuală, dacă aceasta este de natură să aducă prejudicii celorlalți proprietari. Fac excepție cazurile în care au fost îndeplinite prevederile art. 30 alin. (5);

dar nu vad sa se incadreze la vreun articol.

- la ISU s-ar fi putut reclama daca pe spatiul din casa scarii ar fi fost ingreunat accesul prin depozitare de diverse lucruri, dar nu cred ca e cazul aici
"În conformitate cu prevederile art. 107 lit. b) din Normele generale de apărare împotriva incendiilor,
aprobate prin O.M.A.I. nr. 163/2007, pentru asigurarea condiţiilor de evacuare şi salvare a utilizatorilor în
siguranţă în caz de incendiu, căile de evacuare se păstrează libere şi în stare de utilizare la parametrii la care
au fost proiectate şi realizate. Totodată, se interzice blocarea căilor de acces, de evacuare şi de intervenţie cu
materiale care reduc lăţimea şi înălţimea liberă de circulaţie stabilită, conform prevederilor art. 110 alin. (1),
Normele generale de apărare împotriva incendiilor, aprobate prin O.M.A.I. nr. 163/2007. Prin urmare, nu se
permite depozitarea pe căile de evacuare a obiectelor care diminuează gabaritul acestor sau care pot afecta
evacuarea (de exemplu: biciclete, cărucioare, mobilă, frigidere, ghivece de flori etc.)" - pct.7
[ link extern ]

Din ce norma legala este art. Menționat de dvs. 3.2 (A) 4 ??

latka a scris:

3.2.(A).4. Siguranţa circulaţiei interioare
h. lăţimea liberă a uşilor încăperilor va fi de:

• min. 0,80 m în interiorul apartamentelor;
• min. 0,90 m accesul în apartament;
i. amplasarea şi sensul de deschidere al uşilor trebuie rezolvat astfel încât:

să nu limiteze şi să nu împiedice circulaţia;
• să nu se lovească între ele (la deschiderea simultană a două uşi);
• să nu lovească persoanele care îşi desfăşoară activitatea.
................................

In ce priveste reclamatia, catre anumite autoritati ale statului, nu prea vad :
- catre ISC se poate face in conditiile legii 196/2018 :
Articolul 102
(1) Următoarele fapte constituie contravenții, dacă nu au fost săvârșite în astfel de condiții încât să constituie, potrivit legii penale, infracțiuni:
f) punerea în pericol de către proprietari a integrității structurale a condominiului sau a altor proprietăți individuale, precum și a bunei funcționări a instalațiilor aferente acestora;
g) schimbarea de către proprietar a destinației locuinței sau spațiului cu altă destinație decât aceea de locuință fără autorizațiile și aprobările legale;
h) neexecutarea de către proprietar a lucrărilor de întreținere, reparații sau de înlocuire a elementelor de construcții aflate în proprietatea sa individuală, dacă aceasta este de natură să aducă prejudicii celorlalți proprietari. Fac excepție cazurile în care au fost îndeplinite prevederile art. 30 alin. (5);

dar nu vad sa se incadreze la vreun articol.

- la ISU s-ar fi putut reclama daca pe spatiul din casa scarii ar fi fost ingreunat accesul prin depozitare de diverse lucruri, dar nu cred ca e cazul aici
"În conformitate cu prevederile art. 107 lit. b) din Normele generale de apărare împotriva incendiilor,
aprobate prin O.M.A.I. nr. 163/2007, pentru asigurarea condiţiilor de evacuare şi salvare a utilizatorilor în
siguranţă în caz de incendiu, căile de evacuare se păstrează libere şi în stare de utilizare la parametrii la care
au fost proiectate şi realizate. Totodată, se interzice blocarea căilor de acces, de evacuare şi de intervenţie cu
materiale care reduc lăţimea şi înălţimea liberă de circulaţie stabilită, conform prevederilor art. 110 alin. (1),
Normele generale de apărare împotriva incendiilor, aprobate prin O.M.A.I. nr. 163/2007. Prin urmare, nu se
permite depozitarea pe căile de evacuare a obiectelor care diminuează gabaritul acestor sau care pot afecta
evacuarea (de exemplu: biciclete, cărucioare, mobilă, frigidere, ghivece de flori etc.)" - pct.7
[ link extern ]

Dar, unde găsesc normativul care menționează clar asta ??

POPA GHEORGHE a scris:

Respectivul vecin nu a respectat proiectul initial si a facut modificari fara a avea autorizatie de ctie. si aviz de la Inspectoratul de stat in ctii. si ISU.
Niciun normativ de proiectare, in cazul apartamentelor din blocuri, inclusiv mansarde, nu prevede ca o usa de apartament se poate deschide in exterior.
Daca nu va intelegeti pe cale amiabila cu vecinul, sa readuca situatia la proiect, puteti sesiza primaria. ISCtii., ISU, in scris, cu nr. de inregistrare/ data.
Exista ctii. in care prin proiect, la apartament se prevede SAS (un fel de hol cu 2 usi), in care usa directa cu apartamentul se deschide in SAS sau in apartament, iar usa din SAS spre coridor, se deschide la interiorul SAS-ului.

La o firma de proiectare autorizata sau la Ministerul dezvoltarii. Nu imi amintesc indicativul normativului ca sa-l puteti accesa pe internet.