Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Verificarea autenticitatii contractului de vanzare ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Verificarea autenticitatii contractului de vanzare -cumparare

Buna ziua,

Cum as putea verifica autencitatea unui contract vanzare -cumparare a unui teren care a fost dat zestre? A fost impartit in doua jumatati egale sotiei mele si surorii ei. . Terenul a fost impartit acum 20 ani fara acte, doar la intelegere.
Tatal sotiei a decedat acum 7 ani, mama traieste și este in îngrijirea noastra. Acum sora sotiei a vandut terenul respectiv fara a ne anunta si pe noi, fara a fi o dezbatere de mostenire succesorala.
Inclin sa cred ca sunt falsuri in acte.

Cum as putea verifica daca actul de vanzare este legal întocmit daca cel care a cumparat sustine ca s-a facut la notar si sora sotiei este plecata din tara dupa incheierea contractului?
Multumesc!
Elena Andreea, administrator
Unde anume apărea scriptic soția dvs în documentele referitoare la teren?
???... documentele referitoare la teren ? am mentionat ca terenul a fost impartit amiabil, doar ca si zestre , fara acte, iar succesiunea nu a fost dezbatuta inca, mama sotiei fiind in viata. Daca va referiti la contractul de vanzare cumparare eu nu l-am vazut, doar cumparatorul terenului a spus suma platita pe tot terenul aferent sotiei si cumnatei mele, deasemenea a numit si biroul notarial unde au fost facute actele. Prin urmare vroiam efectiv sa stiu daca am posibilitatea legala de a vedea contractul de vanzare a terenului, astfel aveam certitudinea veridicitatii celor consemnate in el, daca ar fi si numele sotiei trecut.
Repet, dacă soția și cumnata nu apar oficial în acte, titlul de proprietate fiind pe numele socrului, terenul în cauză putea fi înstrăinat într-un singur fel: dacă cumnata dvs a dezbătut succesiunea după socru și s-a declarat unica moștenitoare. În acest caz, contractul de vânzare-cumpărare este doar pe numele dânsei. Singura cale în care puteți vedea actele este ca soția dvs să deschidă procedura succesorală după socru și să ceară un certificat de calitate de moștenitor ( se stabilește doar calitatea de succesor al socrului, fără a se aduce și bunuri la masa succesorală, acest lucru putând fi făcut ulterior).
Mergeți la primăria din localitatea unde socrul a avut ultimul domiciliu și solicitați anexa 24 pentru calitatea de moștenitor (cererea o ca face soția, îi va trebui certificatul de deces al socrului dvs). Apoi, la orice notar din zonă, deschideți procedura succesorală notarială. Dacă succesiunea s-a dezbătut deja, notarul o să vă spună, eventual veți putea obține și o copie a certificatului de moștenitor (atunci veți vedea ce și cum).
Dacă succesiunea nu s-a dezbătut, odată cu obținerea certificatului de calitate de moștenitor, tot soția dvs se poate adresa atât camerei notarilor publici să ceară un duplicat al contractului de vânzare-cumpărare (dacă există) sau primăriei respective (dacă vânzarea s-a operat deja la ei).
Asta-i calea legală, știu că e lungă și complicată. Calea scurtă ar fi să vă duceți cu o cutie de bomboane la primărie, fie la fisc, fie la registrul agricol și să întrebați dacă acea vânzare există într-adevăr, poate vă arată și o copie a respectivului contract de vânzare-cumpărare... În funcție de ce acte găsiți, vedeți ce aveți de făcut.

Niko9 a scris:

???... documentele referitoare la teren ? am mentionat ca terenul a fost impartit amiabil, doar ca si zestre , fara acte, iar succesiunea nu a fost dezbatuta inca, mama sotiei fiind in viata. Daca va referiti la contractul de vanzare cumparare eu nu l-am vazut, doar cumparatorul terenului a spus suma platita pe tot terenul aferent sotiei si cumnatei mele, deasemenea a numit si biroul notarial unde au fost facute actele. Prin urmare vroiam efectiv sa stiu daca am posibilitatea legala de a vedea contractul de vanzare a terenului, astfel aveam certitudinea veridicitatii celor consemnate in el, daca ar fi si numele sotiei trecut.

Ideea era: ce dovada aveti ca terenul a fost impartit ambelor surori? Sotia dvs apare prin evidentele Primariei, pe undeva?
Pe rolul cui era terenul?
Ca daca a fost impartit de socru, pe vorbe, este egal cu zero.
Informatii despre act nu o sa va dea nimeni, caci nu sunteti parte in el.
raluk0207, utilizator
Din momentul impartirii terenului sotia si deasemenea sora ei au fost trecute pe rol la primarie,taxele au fost platite de sotia mea, chiar si pentru cealalta jumatate, a cumnatei mele, ea fiind plecata afara din tara.