Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Vanatoarea abuziva a masinilor "bulgaresti" de catre ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Vanatoarea abuziva a masinilor "bulgaresti" de catre politia rutiera inceputa din 18 ianuarie

Din data de 18 ianuarie, o ordonanta interna a politiei rutiere s-a dat catre agenti pentru a "vana" orice vehicol cu numere de bulgaria ce circula pe drumurile romanesti.

Motivele? Bineinteles fortarea romanilor sa le imatriculeze in Romania. Ar mai fi mici infractiuni savarsite cu masini imatriculate in bulgaria ( furturi, etc) ,dar sunt prea putine . Dar primul motiv este bineinteles invidia statului roman .

Agentii au fost instruiti sa ceara toate documentele prevazute de lege. Aici avem nevoie de ajutorul celor ce cunosc acest capitol indetaliat, eu personal sunt electronist/soft auto autovehicole si proprietar a cateva masini imatriculate in bulgaria.

Documentele necesare de care eu sunt ferm convins sunt : asigurarea /carte verde, inspectia tehnica valabila, actele masinii ,taxe drum, si cel mai important este dreptul de instrainare a masinii ,adica PROCURA NOTARIALA de imputernicire pentru a circula cu un autovehicol ce nu este proprietate personala.

BUN, pana la 18 ianuarie politia rutiera era cam confuza de legea in cauza referitoare la aceasta procura. UN articol se pare ca ar fi aparut peste noapte, care spune ca :

dreptul de circulatie al unui autovehicol ce nu este proprietate personala si il detineti prin Procura Notariala este de maxim 90 zile.

O procura notariala stiu ca scrie mare si lat in ea ca este valabila pana la revocarea ambelor parti. deci nu expira in 90 zile. OK, ai procura valabila si nu au trecut 90 zile de cand s-a infiintat, e bine.. . ti-a expirat intri in "INFRACTIUNE" si dosar penal si retinerea autovehicolului. Aceasta se intampla brusc de la 18 ianuarie 2010.

Cetatenii nu prea au fost instiintati de aceasta lege, sunt luati ca din oala.
Cateva cazuri s-au intamplat aici in Pitesti, urmeaza sa ma intalnesc personal cu persoanele patite sa ma asigur ca este adevarat.

Intrebarea mea este pe ce articol / OUG se bazeaza exact si o considera ei infractiune, deoarece masina este imatriculata , are asigurare /taxe drum etc, procura notariala ca ai drepturi depline ai autovehicolului . IAR daca procura a depasit 90 zile devii infractor , cu retinere permis, dosar trimis la procuror, tot tacamul, masina retinuta in sediul politiei.

Oare nu este cam un abuz de legea confuza?

Cineva mi-a spus ca la legea circulatiei , infractiune se considera " un simplu articol 85 alineatul 4 /2006 ce spune = a circula cu un autovehicol ce nu are drept de a circula pe drumurile rutiere romanesti"

apoi alt articol care nu este incadrat la infractiuni se refera la cele 90 de zile timp in care un cetatean are dreptul sa circule cu o imasina instrainata pana sa imatricuelze masina sau sa nu mai circule cu ea. .

ei au legat aceste doua fraze si au conceput marea infractiune rutiera.

Orice sfat este binevenit ,modalitate contestatie,drepturi,etc , pentru ca maine poimaine ne trezim ca nu mai sunt 90 zile ci 15 zile ..
Traiasca Romania.
motorcod, utilizator
motorcod a scris:

si totusi aceste actiuni continua in pitesti,

...si ele vor continua iar eu cred ca am gasit si explicatia (mi-a suflat un porumbel)...in luna ianuarie a anului curent militienilor li se face o evaluare anuala pt anul trecut...noul lor sef a zis ca de ce sa dea calificativ "Foarte Bine" tuturor, atata timp cat unii dintre ei nu au cine stie ce activitate, adica nu au dosare penale intocmite, nu au hoti prinsi (ca doar sunt pe mana cu ei sau nu sunt in stare), nu au in urmarire "rau-facatori", pe scurt activitatea lor nu iese in evidenta...li s-a sugerat si ca sunt prea multe masini de Bulgaria in Pitesti, si ca ar fi bine sa actioneze in sensul asta....
Pe scurt, militianul "gandeste" in felul urmator:
- te opreste si iti cere actele si procura...apoi incepe si cauta nod in papura (a se citi o dovada ca ai masina de mai mult de 3 luni), cum ar fi: procura mai veche de 3 luni, sau te dai tu de gol ca ai masina de mai mult de 3 luni, sau gaseste printre acte un CVC mai vechi de 3 luni, sau, pana la urma, daca gaseste sau nu, dar e el croit pe treaba (cum de obicei e!!!) procedeaza in felul urmator.......te "TARASTE" el la sectie sa dai o declaratie, amenintandu-te ca altfel iti face dosar penal pentru incalcarea art. 82/aln. 4 din OUG 195/2002 (care spune ca: Autovehiculele si remorcile inmatriculate in alte state, detinute de persoane care au sediul sau domiciliul in Romania, pot fi conduse pe drumurile publice pe o perioada de maximum 90 de zile de la introducerea acestora in tara, daca sunt asigurate pentru cazurile de raspundere civila ca urmare a pagubelor produse prin accidente de circulatie.)...acum cei mai multi fac greseala sa dea aceasta declaratie...militianul iti face copii tip xerox dupa procura, CI si celelalte acte si devine "surazator:D"....de acum pixul e la el si mintea lui nu poate sau nu vrea sa gandeasca mai departe decat asa: daca a incalcat 82/4 (mai sus amintit) se incadreaza la art.85/aln. 4 din acealsi OUG, prevazuta ca INFRACTIUNE...si incepe sa scrie: face un PV pe care nu il vezi si nu il semnezi ci ramane la dosarul penal care incepe sa se contureze (daca ar ramane si la tine unul ai putea sa-l contesti si ti-ai recupera permisul pana la terminarea cercetarii, dar asa, cica pe art. 85 nu se acorda dovezi macar de circulatie...asta nu cred)...iti face o dovada de permis FARA DREPT DE CIRCULATIE si, de cele mai mult ori, trebuie sa lasi masina acolo pt ca te amininta ca daca pui pe altcineva sa o ia, ii face si lui dosar penal....si uite asa mai treci si platforma la cheltuiala...
Cred ca nu am omis nimic...din punctul meu de vedere el incalca mai multe legi si reglementari facand un abuz, insa cum pixul e la el si are uniforma de militian, tu nu poti sa urmezi decat calea legala, care e foarte inceata si de multe ori are efecte dramatice, intrucat miliatianul isi atinge scopul si tu stai fara permis cel putin 2-3 luni sau poate chiar 6-8 luni daca dai de un judecator care e "prieten" cu procurorul de caz;
- odata ce tu ai iesit pe usa cu coada intre picioare, el iti arunca dosarul la fundul unui sertar si "uita" de el vreo luna, doua sau trei, "justificand" ca are prea multe dosare penale, accidente, spargeri, omoruri, care sunt mai urgente decat "amaratul" tau de permis...
- nu poti decat sa astepti sa se plictiseasca cineva de dosarul tau si sa-l termine, iar apoi sa-l trimita la parchet, de unde in sfarsit, poti lua un nr de inregistrare, sa mergi la judecatorie si sa incerci sa obtii dovada de pe permisul de conducere, valabila 30 zile, pe care sa o prelungesti lunar pana la terminarea cercetarii....
- ei ar vrea sa decurga asa situatia: sa tina 2-3 luni dosarul la politie in sertar, apoi sa te plimbe de cateva ori pe la parchet cu alte declaratii, si la sfarsit sa obtina de la judecator, de regula neinceperea urmaririi penale, dupa caz, dar o amenda administrativa de 200-400 lei (cu 100 lei in 24 ore), si o suspendare legala de data asta de 90 zile pt permisul tau....daca se ajunge aici, se poate da un nou examen pt permis si reduce suspendarea la 30 zile....
Ce cred eu ca incalca ei:
- specificatia din Regulamentul de aplicare care spune ca un vehicul inmatriculat in alt stat poate circula pe teritoriul Romaniei atata timp cat are asigurare carte-verde valabila;
- o serie de legi si tratate incheiate cu CE care reglementeaza libera circulatie in spatiul intracomunitar, dar pe care, din pacate nu le stiu nici eu, si, dupa cum se pare nici militienii;
- de asemenea, asa cum veti vedea exista o prevedere in legislatia romaneasca care spune ca, intr-o eventuala judecata de catre instanta, articolul ce prevede cele 90 de zile poate fi ocolit potrivit principiului care spune ca in eventualitatea existentei a 2 norme ce reglementeaza acelasi fapt, invinuitului i se va aplica norma care il avantajeaza.;
- de asemenea si legislatia europeana prevede ca, daca o lege a unui stat intra in contradictie cu o lege sau reglementare sa CE, se aplica, cu prioritate cea a CE.
Eu gandesc ca si voi ca se fac abuzuri, dar pana la dovedirea lor, ei au pixul si ne pot lua permisul.....si asta pt niste calificative amarate pe care militienii le primesc la sfarsit de an, in functie de cate dosare penale au intocmit si de cati hoti au prins....si cui sa faca si ei dosare, daca hoti si criminali nu sunt in stare sa prinda sau daca sunt pe mana cu ei, daca nu "amaratilor" cu masini de Bulgaria sau alt stat care circula LEGAL in Romania.....
....aaa si, @motorcod, sa ne anunti neaparat daca gasesti ceva nou in legislatie, dar eu ma indoiesc ca vei gasi pt ca pe dovezi vei gasi clar: art. 85 aln. 4 din OUG 1895/2002...
Pentru cei ce nu stiu, din 18 ianuarie 2010 si pana azi s-au intocmit cca. 220 dosare penale...asadar,
Toate cele Bune si pe cat posibil, OCOLOTI PITESTIUL pana se mai linistesc apele!
citony2004, utilizator
Corect. deci ca sfaturi principale :

- A nu se recunoaste sub nici o forma ca masina sta pe teritoriul romaniei a peste 90 zile.
- Daca nu puteti face dovada ca este intrata in tara de mai putin de 90 zile, atunci cereti sa faca agentul dovada ca este intrata in tara de mai MULT de 90 zile.
- Refuz cateogoric de a va deplasa la orice sectie pentru orice declaratie daca sunteti cu asigurare carte verde valabila, actele prevazute de lege . Eventual sunati la 112 pentru ca sunteti supus unei tentative de furt de catre un agent rutier .

Un amanunt de mare ajutor , Exista un articol in codul rutier care specifica ca o masina imatriculata un UE necesita procura notariala pentru a circula pe teritoriul Romaniei? IN UNIUNEA EUROPEANA NU EXISTA ASA CEVA! Circulatia este libera fara procura intre tarile aferente ! ! !

Eu nu am gasit nici un articol care sa prevada obligativitatea detinerea unei procuri notariale pentru a circula cu un autovehicol ce are asigurare valabila ,inspectie tehinca etc.
motorcod a scris:

Un amanunt de mare ajutor , Exista un articol in codul rutier care specifica ca o masina imatriculata un UE necesita procura notariala pentru a circula pe teritoriul Romaniei? IN UNIUNEA EUROPEANA NU EXISTA ASA CEVA! Circulatia este libera fara procura intre tarile aferente ! ! !

Conform "Regulamentului de aplicare a Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr.195/2002 (altfel spus HG nr. nr. 1391/2006) privind circulaţia pe drumurile publice - publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr.876/2006 - 1. - modificată prin Hotărârea Guvernului nr. 56/2007, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr.64/2007" : Conducatorul de autovehicul sau tramvai este obligat:
1. Sa aiba asupra sa actul de identitate, permisul de conducere, certificatul de inmatriculare sau de inregistrare si, dupa caz, atestatul profesional, precum si celelalte documente prevazute de legislatia in vigoare.

Eu consider ca sunt OBLIGAT sa inmanez la cerere: documentele vehicului, documentele personale si atat....stie cineva altceva? ar trebui sa stim ce inseamna celelalte documente prevazute de legislatia in vigoare...
Dar se pare ca nimeni nu e prea bine pus la punct cu legislatia rutiera, atat de la noi, cat si din CE....
Oricum, cert e ca, chiar daca ai dreptate ai si poti sa ii ceri ce vrei militianului (sa probeze cand ai intrat, sau ce vrei tu)...el o sa faca tot cum vrea....el nu pierde NIMIC nici daca ti se da tie dreptate la sfarsitul procesului....chiar daca ceri daune nu le plateste el, ci ministerul, adica statul (a se citi contribuabilul)...
OBIECTIVUL MILITIEI: SA TE TINA CAT MAI MULT PE DREAPTA, SA TE SPERIE SA VINZI SAU SA INMATRICULEZI MASINA SI SA AIBA CE RAPORTA CA ACTIVITATE....iar acest obiectiv e atins din momentul in care ti-a oprit permisul!!!!!
citony2004, utilizator
Urmatorul pas dupa castigarea procesului este depunerea unei plangeri penale pentru abuz in serviciu contra intereselor persoanei! urmeaza un nou proces in civil, respectiv chemarea in judecata a agentului si solicitarea de daune interese si daune moratorii!
Existenta procurii nu este ceruta de normele rutiere ci de legea civila. Cu procura iti dovedesti dreptul de dipozitie,in aces caz, asupra masinii. In lipsa acesteia vei fi pasibil pentru mai multe verificari, deci alta bataie de cap.
Asa ca, procura este obligatorie.