Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... concubinaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

concubinaj

Traiesc cu prietena mea de aproape 1an si jumatate,am un baietel de 6luni cu ea.Intentionez sa ma casatoresc cu ea.Am 2proprietati imobiliare in Bucuresti,una o am cu vreo 3ani inainte sa ma cunosc ea si cea de a doua am luat-o chiar cand am cunoscut-o.Intrebarea mea e.Dupa casatorie sa zicem dupa niste ani,inervine divortul.Ea are dreptul la ceva?Se impart si bunurile din inaintea casatoriei?Multumesc anticipat!
Codul familiei arata in art. 30 ca bunurile dobandite in timpul casatoriei sunt comune. Prin urmare bunurile ce au intrat in patrimoniul sotilor dupa data casatoriei sunt comune. Cele dobandite inainte sunt buburi proprii. In cazul cumpararii unui imobil de catre doua persoane care se afla in concubinaj se vaputea face dovada sumei cu care a contribuit fiecare.
Numai bunurile dobandite dupa oficializarea legaturii la starea civila sunt comune si se impart in eventualitatea nefericita a divortului. Apartamentul pe care l-ai cumparat in timpul concubinajului va intra la masa bunurilor partajabile - care ar urma sa fie impartite dupa divort - numai daca sotia va putea dovedi ca a contribuit si dumneaei la achizitionarea lui.
multumesc pentru raspunsul la intrebarea mea!!!!#-o
in cazul autoturismului care este achizitionat dupa casatorie dar sotia nu figureaza ca proprietar se procedeaza la fel?