avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 948 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... concubinaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

concubinaj

Traiesc cu prietena mea de aproape 1an si jumatate,am un baietel de 6luni cu ea.Intentionez sa ma casatoresc cu ea.Am 2proprietati imobiliare in Bucuresti,una o am cu vreo 3ani inainte sa ma cunosc ea si cea de a doua am luat-o chiar cand am cunoscut-o.Intrebarea mea e.Dupa casatorie sa zicem dupa niste ani,inervine divortul.Ea are dreptul la ceva?Se impart si bunurile din inaintea casatoriei?Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: janice , utilizator 20:54, 15 Septembrie 2007
Codul familiei arata in art. 30 ca bunurile dobandite in timpul casatoriei sunt comune. Prin urmare bunurile ce au intrat in patrimoniul sotilor dupa data casatoriei sunt comune. Cele dobandite inainte sunt buburi proprii. In cazul cumpararii unui imobil de catre doua persoane care se afla in concubinaj se vaputea face dovada sumei cu care a contribuit fiecare.
Numai bunurile dobandite dupa oficializarea legaturii la starea civila sunt comune si se impart in eventualitatea nefericita a divortului. Apartamentul pe care l-ai cumparat in timpul concubinajului va intra la masa bunurilor partajabile - care ar urma sa fie impartite dupa divort - numai daca sotia va putea dovedi ca a contribuit si dumneaei la achizitionarea lui.
Numai bunurile dobandite dupa oficializarea legaturii la starea civila sunt comune si se impart in eventualitatea nefericita a divortului. Apartamentul pe care l-ai cumparat in timpul concubinajului va intra la masa bunurilor partajabile - care ar urma sa fie impartite dupa divort - numai daca sotia va putea dovedi ca a contribuit si dumneaei la achizitionarea lui.
multumesc pentru raspunsul la intrebarea mea!!!!#-o
in cazul autoturismului care este achizitionat dupa casatorie dar sotia nu figureaza ca proprietar se procedeaza la fel?

Alte discuții în legătură

Partaj jhon.rapidistu jhon.rapidistu Buna ziua am si eu o intrebare: Daca cineva traieste in concubinaj si decide sa se desparta bunurile dobandite se impart ?dar cele dobandite inainte de a se ... (vezi toată discuția)
Partaj bun imobil dupa divort smart accounting business srl smart accounting business srl Buna ziua, as dori sa stiu daca , in cazul in care la partaj se solicita impartirea unui bun imobil dobandit anterior casatoriei de una din parti in baza ... (vezi toată discuția)
Partaj anadediu anadediu in speta avem un divort pronuntat in urma unei casatorii de 2 ani. cei doi soti, anterior casatoriei au trait in concubinaj notoriu timp de aprox 10 ani. in ... (vezi toată discuția)