Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... As vrea sa-i dau bani fiului meu (care este casatorit) ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

As vrea sa-i dau bani fiului meu (care este casatorit) ca sa-si ...

As vrea sa-i dau bani fiului meu (care este casatorit) ca sa-si cumpere un apartament pe numele lui. Care sunt caile legale de a face acest lucru fara ca, in caz de divort, sotia sa aiba pretentii asupra apartamentului ?
Apoi ori i-l donati fiului cu/fara clauze, ori il va mosteni fiul, candva

Si nu e tot aia?
Adica daca ii doneaza o suma, il lasa "descoperit" in fata fratilor, dar daca ii doneaza apartamentul nu "il lasa descoperit"....
Va rog sa detaliati cum "va fi descoperit in fata fratelui", ce se poate intampla ?
Cand se va ajunge la mostenire, fratele ii poate cere 1/2 din suma. Suma pe care el va considera ca o merita.

Amitrica a scris:

Va rog sa detaliati cum "va fi descoperit in fata fratelui", ce se poate intampla ?

1/4.
Rezerva succesorala este jumatate din cota legala
Daca donez fiului X prin act notarial ceva, poate veni dupa moartea mea fiul Y si sa ceara legal din ceea ce am donat fiului X ?