Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... As vrea sa-i dau bani fiului meu (care este casatorit) ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

As vrea sa-i dau bani fiului meu (care este casatorit) ca sa-si ...

As vrea sa-i dau bani fiului meu (care este casatorit) ca sa-si cumpere un apartament pe numele lui. Care sunt caile legale de a face acest lucru fara ca, in caz de divort, sotia sa aiba pretentii asupra apartamentului ?
nu si daca se poate proba asta, faptul ca si fiul a primit o donatie in bani.

Acestuia i s-a cumparat de noi un apartament in Craiova

puteti in contractul de donatie sa specificati ca ati donat si celuilalt .
Oricum, banuiesc ca mai aveti ceva avere de lasat mostenire, deci nu e vb de o incalcare a rezervei.
gi-jane2, moderator
Fiului mare i-am cumparat acum 18 ani apartament un Craiova direct pe numele lui, a vandut dupa cativa ani si si-a luat in Bucuresti. Pot veni acum si sa scriu in actul de donatie catre fiul cel mic ca i-am dat bani si fiului mare sa-si ia apartament in Craiova pe numele lui in urma cu 18 ani (fara probe ?) ?
Nu, ca faceti o shaorma cu de toate. Nu aveti de ce sa il amestecati pe fiul de la Craiova in contractul de donatie catre fiul caruia vrei sa ii dati banii.
Ar fi trebuit ca acum 18 ani, tot asa, sa ii fi facut fiului un contract de donatie pentru suma respectiva.
Acum, nu mai puteti, ca donatiile nu produc efecte retroactive (nu puteti incheia un contract de donatie astazi, pentru ceva ce ati dat acum 18 ani).
I-ati dat, asta e!
Mai departe, depinde de constiinta fiului dvs de la Craiova, daca stiind ca a primit si el de la dvs o suma, va fi decis sa solicite reductiunea donatiei catre fratele sau.
Mai pe romaneste "cum i-o fi obrazul"
nu trebuie sa probati , e o declaratie, o mentiune. e o formulare... conoscand prevederile codului civil referitor la liberalitatile excesive, mai am un fiul, dar i-am dat si aluia... ceva de gen

Amitrica a scris:

Fiului mare i-am cumparat acum 18 ani apartament un Craiova direct pe numele lui, a vandut dupa cativa ani si si-a luat in Bucuresti. Pot veni acum si sa scriu in actul de donatie catre fiul cel mic ca i-am dat bani si fiului mare sa-si ia apartament in Craiova pe numele lui in urma cu 18 ani (fara probe ?) ?

gi-jane2, moderator