avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 640 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Lipsa inregistrare video eveniment rutier
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Lipsa inregistrare video eveniment rutier

Buna ziua!

In luna martie 2022 am fost oprita de un agent de politie care ma acuza de faptul ca as fi trecut pe culoarea rosie a semaforului cu retinerea permisului pe 30 de zile si amenda de 580 lei. I-am spus ca nu am trecut pe rosu, iar acesta a insistat ca am trecut pe rosu, spunandu-mi ca ARE INREGISTRARE VIDEO, pe care insa nu a vrut sa mi-o arate si mi-a spus ca daca vreau sa o vad sa merg in instanta.
Am contestat amenda, iar la dosar nu s-a depus decat inregistrarea video a dialogului meu cu agentul constatator (unde vorbim si despre presupusa inregistrare video a evenimentului rutier).
Cel mai probabil nu exista inregistrarea evenimentului.
Prima instanta nu s-a aratat deloc interesata de dosarul meu si a retinut o multime de aspecte gresite si mi-a respins cererea, iar acum, in Tribunal, la primul termen, judecatorul a facut o adresa catre IPJ pentru a comunica daca exista inregistrarea video. Cel mai probabil se va primi raspuns ca nu exista.

Consider ca minciuna agentului constatator a fost o incercare de intimidare la adresa mea si un mijloc de a incerca sa ma convinga ca as fi gresit, cand eu stiu clar ca nu aveam cum sa trec pe rosu in acea situatie. In acest context vreau sa stiu daca acesta poate fi tras la raspundere de vreo institutie abilitata. Unde ii pot face plangere? Nu cred ca este in regula cand un politist te minte in felul acesta...
Cel mai recent răspuns: AndreeaMar03 , utilizator 21:30, 9 Noiembrie 2022
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu ați precizat dacă ați depus concluzii scrise. Acolo aveați posibilitatea să subliniați o milțime de aspecte care, dacă au rămas doar discuții... verba volant. Și, când judecătorul a remarcat că înregistrarea video nu este despre eveniment, trebuia să spuneți; respectuos vă rog d-le președinte, să se menționeze aceasta în încheierea de ședință.
Îmi amintesc de la începutul "experienței mele" din justiție. Am citit cu creionul în mână Codul de procedură civilă, am luat cunoștință de dreptul de a depune concluzii scrise și îmi amintesc ce ochi a făcut judecătorul când am cerut asta; nu se obișnuia, totul se desfășura verbal, ca pe vremea înțeleptului Solomon. Atât cererea, cât și concluziile scrise, trebuie redactate cu grijă, anexe cu documente, toate certificate prin semnătură, etc. Judecătorul este și el om, are un munte de dosare, trebuie ajutat.
Nu stiu exact cand ar fi trebuit sa depun concluzii scrise, s-a judecat intr-un singur termen si s-a respins. Referitor la filmare, imi amintesc ca am cerut sa se consemneze un aspect legat de aceasta (numele care aparea la inceputul acesteia nu era al agentului constatator) si nu s-a consemnat.

hotumattua a scris:

Nu ați precizat dacă ați depus concluzii scrise. Acolo aveați posibilitatea să subliniați o milțime de aspecte care, dacă au rămas doar discuții... verba volant. Și, când judecătorul a remarcat că înregistrarea video nu este despre eveniment, trebuia să spuneți; respectuos vă rog d-le președinte, să se menționeze aceasta în încheierea de ședință.
Îmi amintesc de la începutul "experienței mele" din justiție. Am citit cu creionul în mână Codul de procedură civilă, am luat cunoștință de dreptul de a depune concluzii scrise și îmi amintesc ce ochi a făcut judecătorul când am cerut asta; nu se obișnuia, totul se desfășura verbal, ca pe vremea înțeleptului Solomon. Atât cererea, cât și concluziile scrise, trebuie redactate cu grijă, anexe cu documente, toate certificate prin semnătură, etc. Judecătorul este și el om, are un munte de dosare, trebuie ajutat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am ocolit/depășit o mașină-școală pe trecerea de pietoni și pe linia dublă continuă. cum ar trebui să motivez plângerea contravențională? CossminHc CossminHc Buna ziua, astazi am ocolit o masina de scoala in dreptul trecerii de pietoni si am calcat linia continua, moment in care am fost oprit de un echipaj al ... (vezi toată discuția)
Contestatie pv obe obe Am fost depistat de radar cu 96 km. in localitate, la 20 -30 de metri de pancarda de intrare in loc. Bradul jud Sibiu. As vrea sa stiu daca ma pot lega de ... (vezi toată discuția)
Solicit un articol de lege din "legislatia cedo" cu privire la dreptul la probe puma_09 puma_09 Buna, Am trecut pe galben la semafor , insa politistul a zis ca a fost rosu, desi nu a vazut semaforul in sine pentru ca dansl se afla dupa colt in ... (vezi toată discuția)