avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 761 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Care este conditia de reintegrare a unui angajat dupa ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Care este conditia de reintegrare a unui angajat dupa ce instanta a anulat concedierea?

Un angajat pe care l-ati concediat obtine in instanta anularea concedierii.
Existand o decizie judecatoreasca in acest sens, sunteti obligat sa il
reintegrati. Totusi, mai trebuie indeplinita o conditie. Care este aceasta?
cu alte cuvinte.....salariul va fi platit din urma tot in contul obisnuit de salariu.


salariatul nu se duce la serviciu
( nici nu stie incepand cu ce data trebuie sa se duca)

angajatorul nu il cheama la serviciu

iar salariul se plateste din urma oricum?

in oricare din situatii salariul intra in contul salariatului? :)


si salariatul beneficiaza de salariul acela chiar daca nu se duce la serviciu ?

Sau plata tuturor salariilor din urma se face candva dupa prima zi, la sfarsitul lunii cand a revenit la serviciu?
Ultima modificare: Vineri, 22 Ianuarie 2010
ContSters83715, utilizator
Daca angajatorul pune in executare de bunavoie hotararea judecatoreasca si emite decizia de reincadrare, atunci plata salariilor se va face pana la data prevazuta in decizie de inceperea activitatii.
Aceasta decizie va fi comunicata salariatului.
se da decizia de reincadrare
primul lucru se platesc toate salariile din urma

apoi in prima zi in care este reincadrat si chemat la serviciu ( probabil prin instiintare prin posta?) salariile sunt gata platite in cont in momentul in care reincepe serviciu? (am inteles bine?)

( probabil mai putin pe luna in curs, care se plateste cu 15 zile intarziere aproape peste tot)
Ultima modificare: Vineri, 22 Ianuarie 2010
ContSters83715, utilizator
Dupa ce primiti adresa din partea firmei sa va prezentati pt.reintegrare, faceti o cerere ca doriti reintegrarea si plata salariilor indexate etc de la data concedierii si pana la data reintegrarii, iar societatea este obligata in termen de 15 zile sa va dea drepturile.
Normal asa ar trebui sa se intample ... insa poate exista problema platii salariului

Alte discuții în legătură

Repunerea unui fost salariat pe post, in situatia in care postul este desfintat cristina69 cristina69 Buna seara Am o speta foarte incurcata si tare as vrea sa stiu cum as putea-o solutiona legal pentru a nu mai fi actionati in judecata Pe scurt societatea X ... (vezi toată discuția)
Hotãrâre judecatoreasca dumi32 dumi32 Buna seara, as dori sa va prezint următoarea speta si poate mă puteți ajuta cu niște răspunsuri, o salariata a fost data afara in urma ... (vezi toată discuția)
Etape pentru reintegrarea in munca dispusa in urma unei decizii definitive ArcadieAldea ArcadieAldea Buna ziua, Ma puteti ajuta cu etapele care trebuie urmate pentru aplicarea unei decizii definitive la Curtea de Apel de reintegrare si plata a drepturilor ... (vezi toată discuția)