Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Care este conditia de reintegrare a unui angajat dupa ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Care este conditia de reintegrare a unui angajat dupa ce instanta a anulat concedierea?

Un angajat pe care l-ati concediat obtine in instanta anularea concedierii.
Existand o decizie judecatoreasca in acest sens, sunteti obligat sa il
reintegrati. Totusi, mai trebuie indeplinita o conditie. Care este aceasta?
Deci nu se pune problema platii salariilor din urma doar cu hotararea judecatoreasca....
Ori angajatorul o pune de buna voi in aplicare, ori salariatul "obliga" angajatorul

Fara solicitarea de reangajare - din partea ANGAJATORULUI sau chiar a ANGAJATULUI (care ar include automat recunoasterea si plata salariilor din urma). totul ramane suspendat...

Deci - daca hotararea judecatoareasca nu se pune inaplicare de buna voie
1) nici persoana nu solicita in scris reangajare
2) nici angajatorul nu il reangajeaza

Practic hotararea judecatoreasca este amanata la nesfarsit ( ea fiind valabila teoretic)

Presupun ca in hotararea judecatoreasca nici nu se mentioneaza o DATA calendaristica, incepand cu care angajatorul trebuie ( de buna voie sau nu) sa il reangajeze, ci doar decizia judecatorului.

Judecatorul decide in hotararea lui inclusiv asupra zilei in care trebuie cel tarziu efectuata re-angajarea?

O hotarare judecatoreasca nepusa in aplicare si ne-reclamata, va ramane inexistenta....pe principiul ai acceptat situatia si nu te-a deranjat (dar nici nu ai stiut ce trebuie facut)
ContSters83715, utilizator
Se poate cere reintegrarea in termenul general de prescriptie ... 3 ani.
Are sens sa contesti un (singur) post desfiintat si modul in care a fost desfiintat?

(e vorba de un post unic de traducator, creat avand in vedere relatiile cu partenerii straini, care inca mai dainuie si azi)

Exista si "desfiintare abuziva" a unui post? , in urma asa zisei "restructurari" ?
din 60 de oameni, 20 si-au dat singuri demisia, postul meu e singurul "reorganizat" si desfiintat, eu sunt singurul care nu si-a dat demisia.

Se poate face restructurare si desfiintare de postul contra unui (1) singur angajat, si aceea incorecta din punctul meu de vedere, avand in vedere relatia cu partenerii straini ai firmei ?

Daca desfiintarea postului a fost nereala, poate judecatorul sa hotareasca si reinfiintarea postului nu doar reangajarea?

Din cate stiu eu desfiintarea unui post se face cu o comisie de la ITM, sau ma insel?

ContSters83715, utilizator