Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Rog o părere avizata in următorul caz: -asociație ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Rog o părere avizata in următorul caz: -asociație pe o singura ...

Rog o părere avizata in următorul caz:
-asociație pe o singura scara de bloc, 20 de apartamente pe scara, 6 apartamente debranșate si au montate centrale individuale pe gaz;
- celelalte apartamente sunt branșate la sistemul centralizat, dar au fiecare montat gigacalorimetru la ușa, iar toate țevile de caldura pe verticala, de pe casa scărilor , sunt izolate, neexistând nici o alta sursa de caldura pe scărilor ;
- blocul este izolat conform normelor europene, inclusiv subsolul.
In luna Ianuarie, toți cei cu centrale individuale au fost trecuți cu o cota parte la cheltuielile cu caldura.
Rog o părere avizata, dacă este legală (lege, Oug, ...) aceasta situație.
Mulțumesc!
La partea cu instalarea rețelei v-au păcălit, o astfel de lucrare de modernizare nu se poate aproba decât cu minim 2/3 din numărul total al proprietarilor (art. 61 din legea 196 din 2018) ori fiind 6 din 20 cu CT individuale, puteați să le invalidati proiectul.

În schimb la partea cu diferența, nu prea aveți sanse de izbândă, așa e legea. Se împarte pe număr de persoane, conform art. 82 din legea 196 din 2018. La fel cum se împarte și diferența din balanta de consum de apă. Sunt cantități de utilități care nu se pot individualiza pe baza unei măsurători, pe fiecare proprietate individuala.

"(1) Cheltuielile repartizate proporțional cu numărul de persoane reprezintă cheltuielile asociației pentru asigurarea serviciilor de utilități publice de care beneficiază persoanele care locuiesc sau desfășoară activități în mod curent în condominiu și care nu pot fi individualizate pe fiecare unitate de proprietate individuală în parte pe baza unor dispozitive de măsurare/înregistrare, fie datorită naturii și caracteristicilor anumitor servicii, fie din lipsa dispozitivelor de măsurare/înregistrare."
latka, utilizator
cei cu centrale individuale au fost trecuți cu o cota parte la cheltuielile cu caldura.

Aspectul ca parte dintre proprietari pentru confortul propriu au inteles sa renunte la sistemul centralizat alimentare cu utilitati nu constituie temei legal pentru a fi exonerati de la plata cota parti comune
Am specificat: instalația veche a fost anulată; s-au tras țevi noi pe casa scării, pe verticala, iar fiecare și-a făcut instalație proprie in apartament , cu gigacalorimetru individual la usa. instalația pe casa scării este izolata in totalitate, deci nu vad ce legătura mai au posesorii de centrale individuale cu contorizarea noua.
V-am intrebat mai sus cine face calcul caldurii?
Cautati pe google ordinul 343/2010 si o sa il gasiti in multe variante
Eu v-am dat varinata de la ISTA unde este cea mai buna afisare a legii in PDF:
[ link extern ]

acolo gasiti
(4) Montarea şi/sau exploatarea repartitoarelor de costuri sau a
contoarelor de energie termicã la nivel de apartament se pot/poate
realiza numai de persoane juridice autorizate de Autoritatea Naţionalã de
Reglementare pentru Serviciile Comunitare de Utilitãţi Publice,
denumitã în continuare ANRSC.
(5) Repartizarea costurilor pentru încãlzire utilizând indicaţiile
repartitoarelor de costuri efectuate de cãtre persoane fizice sau juridice
neautorizate
atrage nulitatea de drept a repartizãrii, respectiv a cotelor de
încãlzire ce revin proprietarilor apartamentelor sau spaţiilor cu altã
destinaţie şi nu constituie o bazã legalã pentru determinarea consumului
în vederea stabilirii cuantumului ajutorului lunar pentru încãlzire acordat
conform Ordonanţei de urgenţã a Guvernului nr. 5/2003 privind
acordarea de ajutoare pentru încãlzirea locuinţei, precum şi a unor
facilitãţi populaţiei pentru plata energiei termice, aprobatã prin Legea nr.
245/2003 , cu modificãrile şi completãrile ulterioare.

Prin urmare daca a fost facut de administrator nu e legal.
Manuela Rășină, administrator

Mulțumesc pt. Informație !
W_v_w_v
Nadoi, utilizator