Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Administrator cu antecedente penale?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Administrator cu antecedente penale?

Buna ziua. Fratele meu este angajat de 5 ani la o S.R.L. si este foarte multumit.
De aproape un an de zile firma are un nou administrator de cetatenie germana care
se poarta sub orice critica cu fratele meu. La o discutie intre patru ochi, acel administrator a spus ca in Germania a petrecut multi ani in inchisoare, printre altele
si pentru omor.
Intrebarea mea este: ce poate sa faca fratele meu pentru ca are impresia ca administratorul vrea sa se scape de el? Pot obtine cumva cazierul judiciar al
administratorului?
Alberto, cand am raspuns eu se discuta de raspunderea gestionarului pe legea 22/1968 deci este clar in ce sens am spus ca nu e gestionar. Discutam degeaba.
ContSters20980, utilizator

Buna ziua,

Cred ca o persoana poate sa fie asociat in mai multe firme, dar administrator?
Ce lege permite unei persoane juridice ca sa fie administrator la 4 (patru) srl?
cu stima