avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 456 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... Consilierul juridic isi poate face reclama?
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

Consilierul juridic isi poate face reclama?

Exista aceasta posibilitate legala ca un cj sa isi faca reclama, in vederea incheierii unor contracte cu diverse SC?
Adica: un cj are un domiciliu ( un imobil central, casa tip vila..sa spunem), adresa la care isi pune un afis pe usa principala prin care anunta ca exista, ca ofera consultanta juridica, reprezentare SC..si tot ce are voie sa faca conform legii si statutului cj.
Nu am studiat f atent legea si statutul cj de aia am postat aceasta intrebare.
Daca nu, ce il impiedica (legal vorbind!).

Multam.:coffee:
Cel mai recent răspuns: integra solutions , Consilier juridic 08:51, 6 Februarie 2010
In 05.12.2003 s-a publicat in MO 867 doar legea 514/2003 nu si Statutul.
Legea are doar 27 articole . De unde ati scos acel articol dl. Adutescu?
In legea 51/1995, privind organizarea profesiei de avocat la art. 46 este prevazuta acea interdictie pe care ati enuntat-o.
La consilieri juridici nu exista o reglementare asemanatoare
Cu stima
Ultima modificare: Miercuri, 27 Ianuarie 2010
Mihail Cazacioc, Consilier juridic
Va spun eu: din statutul vechi, din 2003, care apare la pagina asta de net:
[ link extern ]
Ultima modificare: Miercuri, 27 Ianuarie 2010
DanyD, utilizator
Asta a fost un proiect vezi si formele de organizare a profesiei prevazute la art. 10.
Nu este nicio prevedere de genul celei indicate de Adutescu in Statutul publicat in MO 684 din 29/07/2004 si aflat in vigoare
Ultima modificare: Miercuri, 27 Ianuarie 2010
Mihail Cazacioc, Consilier juridic
Stiu, dar ti-am dat un link spre pag. de unde, cred, a preluat informatia asta!

OK,..si totusi: poate sa nu poate (din pdv legal) cj sa isi faca reclama ?
Ca sa te convingi personal, te rog citeste legea si statutul.
Decizia o iei singur.
Bafta!

Alte discuții în legătură

Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema: - un consilier juridic ... Dan Popescu73 Dan Popescu73 Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema: - Un consilier juridic dintr un compartiment al unei primarii, angajat ca si functionar public, neafiliat la ... (vezi toată discuția)
Numerotarea contractelor tandreeaf tandreeaf Buna ziua, Ma poate ajuta cineva? Legislatia romana impune unei societati de a identifica unic, prin numere contractele de prestari servicii, furnizare, ... (vezi toată discuția)
Documentele consilierului juridic Brokeru22 Brokeru22 ce documente(registre, condici, etc.) trebuie sa aibe un consilier juridic in cadrul unei institutii publice? daca nu are niciun document si nicio evidenta ... (vezi toată discuția)