Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... Consilierul juridic isi poate face reclama?
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

Consilierul juridic isi poate face reclama?

Exista aceasta posibilitate legala ca un cj sa isi faca reclama, in vederea incheierii unor contracte cu diverse SC?
Adica: un cj are un domiciliu ( un imobil central, casa tip vila..sa spunem), adresa la care isi pune un afis pe usa principala prin care anunta ca exista, ca ofera consultanta juridica, reprezentare SC..si tot ce are voie sa faca conform legii si statutului cj.
Nu am studiat f atent legea si statutul cj de aia am postat aceasta intrebare.
Daca nu, ce il impiedica (legal vorbind!).

Multam.:coffee:
In 05.12.2003 s-a publicat in MO 867 doar legea 514/2003 nu si Statutul.
Legea are doar 27 articole . De unde ati scos acel articol dl. Adutescu?
In legea 51/1995, privind organizarea profesiei de avocat la art. 46 este prevazuta acea interdictie pe care ati enuntat-o.
La consilieri juridici nu exista o reglementare asemanatoare
Cu stima
Mihail Cazacioc, Consilier juridic
Va spun eu: din statutul vechi, din 2003, care apare la pagina asta de net:
[ link extern ]
DanyD, utilizator
Asta a fost un proiect vezi si formele de organizare a profesiei prevazute la art. 10.
Nu este nicio prevedere de genul celei indicate de Adutescu in Statutul publicat in MO 684 din 29/07/2004 si aflat in vigoare
Mihail Cazacioc, Consilier juridic
Stiu, dar ti-am dat un link spre pag. de unde, cred, a preluat informatia asta!

OK,..si totusi: poate sa nu poate (din pdv legal) cj sa isi faca reclama ?
Ca sa te convingi personal, te rog citeste legea si statutul.
Decizia o iei singur.
Bafta!