Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua, Sensul de deschidere a usii de apartament ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua, Sensul de deschidere a usii de apartament este momentan ...

Buna ziua,
Sensul de deschidere a usii de apartament este momentan pe interior, as dori sa o schimb cu deschiderea in exterior. Usa nu se va lovi de usile vecinilor si nici nu va deranja.
Care acte reglementeaza sensul de deschidere a usii, am nevoie de acordul vecinilor/asociatiei?
Problema cu acel link e de anul trecut, mai nou yno a "descoperit" o poveste cu ISU.
beatrice
initiatorul topicului precizeaza
as dori sa o schimb cu deschiderea in exterior. Usa nu se va lovi de usile vecinilor si nici nu va deranja.

In mesajul meu pe care binenteles ca @moderatorul a intels sa il stearga am comunicat pozitia ISU si anume ca usile de acces in apartamnete se proiecteaza cu deschidere in interior din motive de securitate si siguranta
Usile sunt alcatuite din toc si usa cu deschidere diferita
Siguranta usii consta in tocarie care prezinta profil si structura diferita pe cele 2 fete
Daca usa de acces in apartament ar fi instalata cu deschidere in partea comuna pe de o parte locuitorii apartamnetului respectiv ar fi predispusi la eventuale situatii neplacute din partea hotilor
sa demonstreze obligativitatea "exteriorizarii" usii, cum insista fara temei o persoana :

Nu am tinut sa demonstrez obligativitatea exteriorizarii usii
Nu ati tinut ? Dar asa ati scris :
Usile de acces in apartamente se instaleaza obligatoriu indiferent de sens deschidere dreapta/stanga cu deschidere din interiorul apartamentului spre exterior cale comuna
Motivul este foarte simplu si anume asigurarea sigurantei si securitatii in situatii speciale

Nu mai pun si povestea cu ISU, care e o minciuna, dvs. faceti o mare confuzie intre obligativitatea ISU de a face usile de evacuare cu deschidere spre exterior si nici o norma in acest sens , legata de usile de apartament.