Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! Pot sa trec apartamentul meu, pe care il am ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! Pot sa trec apartamentul meu, pe care il am de la ...

Buna ziua! Pot sa trec apartamentul meu, pe care il am de la parintii mei dinaintea casatoriei, SI pe numele sotului, astfel incat sa fim amandoi proprietari? Va multumesc.
Soțul nu iti e ruda, e tot ca un strain

radoi_laurentiu a scris:

De ce ar face o mare greșeală? Doamna a spus pe numele "sotului", nu al unui străin de pe strada.

raluk0207 a scris:

Da, dar faceți o mare greseala.

Dragilor, voi uitati ca viata e scurta, iar noi nu plecam cu nimic pe lumea cealalta!... :-)) Nici macar cu.... debaraua de la apartament, Daca e sa se duca naibii o casnicie, chiar nu mai conteaza actele respective! Dar, firesc mi se pare sa renuntam la asemenea masuri de preventie. nu dau bine intr-o casnicie!... Asadar, nu vad niciun impediment!
nu stiti nici cand plecati pe lumea ailalta si se prea poate ca pe asta sa stati in proces de partaj, daca viata tot e scurta, macar sa nu ne-o amaram singuri. Si daca e sa se duca naiba casnicia, macar sa nu se duca si casa dupa sot.
Eu nu as renunta la casa ca nu da bine in casnicie, In casnicie nu da bine nici ca sotul sa aiba pretenmtii la casa altuia, chiar daca ii e sotie.
decat sa renuntati la masuri de preventie... mai bine renuntati la casa ?! oricum, parintii au muncit pt ea. Poate ar trebui si ei intrebati daca or mai fi pe lumea asta.

VilliOaie a scris:

Dragilor, voi uitati ca viata e scurta, iar noi nu plecam cu nimic pe lumea cealalta!... :-)) Nici macar cu.... debaraua de la apartament, Daca e sa se duca naibii o casnicie, chiar nu mai conteaza actele respective! Dar, firesc mi se pare sa renuntam la asemenea masuri de preventie. nu dau bine intr-o casnicie!... Asadar, nu vad niciun impediment!

gi-jane2, moderator

VilliOaie a scris:

Dragilor, voi uitati ca viata e scurta, iar noi nu plecam cu nimic pe lumea cealalta!... :-)) Nici macar cu.... debaraua de la apartament, Daca e sa se duca naibii o casnicie, chiar nu mai conteaza actele respective! Dar, firesc mi se pare sa renuntam la asemenea masuri de preventie. nu dau bine intr-o casnicie!... Asadar, nu vad niciun impediment!

Pai pe principiul asta, zic sa stam la cort și sa mergem pe jos.
Ce nevoie avem de case, mașini și alte lucruri materiale, când noi suntem aceste ființe superioare, deasupra acestor chestii...triviale?
Dar sa ții o căsnicie, numai dacă partenerul te face coproprietar pe bunurile sale proprii, "dă bine"?
"Dă bine" ca bunul mers al unei casnicii sa depindă de cât de proprietar ești în acte?
"Dă bine" ca munca și agoniseala părinților tai, care ti-au lăsat un imobil, în ideea sa îți fie mai ușor în viața, sa o imparti cu un străin, care va pretinde foooarte multe drepturi în caz de divorț?
Utilizatorii pun o intrebare de obicei din 2 randuri si lasa asa situatia fara macar sa revina sa dea detalii.

De exemplu doamna a intrebat doar daca poate trece aprtamentul pe numele sotului primit de la parinti dinaintea casatoriei fara a mai da alte detalii.

Acum o fi tanara sau in varsta o avea sau nu copii nu stim si de cat timp sunt casatoriti sau ce situatie materiala si ce stare a sanatatii are fiecare din soti.
--------------------------------------
Motive sa il treaca !
Poate este in varsta fara copii casatoriti de foarte multi ani (sau cu copii din alta casatorie ai ei) si vrea sa se asigura ca in caz ca dansa moare prima sa fie sotul asigurat.
Poate este in varsta cu copii si copii sigur l-ar duce pe sot la azil daca moare prima..
Poate este tanara fara copii si casnica si sotul singurul care lucreaza si saracul sot tot renoveaza si baga bani in apartamentul ala si mai si face o gramada de treburi singur pentru imbunatatiri si renovare.
Vede ca sotia nu are de gand sau nu poate face copii dar el tot baga bani in apartament.
In toate cazurile de mai sus ar fi jstificat sa treca apartamentul si pe numele sotului.
--------------------------------------
Motive sa nu il treaca!
Daca e tanara are copii si sotul vrea apartamentul si pe numele lui atunci sa faca ceva eforturi sa sa cumpere impreuna un apartament mai mare chiar daca insemna sa il vanda pe cel vechi pentru a lua unul nou si uite asa ajunge si coproprietar.
Daca este casatorita si tanara si nu are are copii nu e indicat sa treaca aprtamentul pe numele sotului indiferent de situatie.

Asa ca daca analizam pot fi motive si sa il treaca si sa nu il treaca!
w_v_w_v, utilizator