Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cumparare apartament cu schimbare de ipoteca Buna ziua ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cumparare apartament cu schimbare de ipoteca Buna ziua , Am gasit ...

Cumparare apartament cu schimbare de ipoteca

Buna ziua , Am gasit un apartament de vanzare care este ipotecat in prezent.
Proprietarul doreste sa faca o schimbare de ipoteca pe un alt imobil.
Agentia imobiliara imi propune sa fac un contract de rezervare cu ei si cand proprietarul va finaliza procedurile cu banca pentru schimbarea de ipoteca de pe un imobil pe altuil, tranzactia de vanzare cumparare se va face cu mine.

Clauzele contractului de rezervare cu agentia mentioneaza ca daca eu ma razgandesc in perioada cat dureaza demersurile proprietarului, voi pierde suma de bani. Daca proprietarul nu se prezinta la semnarea vanzarii sau vanzarea nu se va mai face din cauza refuzului bancii pt schimabrea de ipoteca, agentia imi restituie suma platita de mine in concept de rezervare apartament.

Credeti ca acest document de rezervare de apartament este in regula, juridic vorbind? Imi poate oferi garantia ca vanzarea se va face cu mine?

Cu stima si multumiri.
Ramopaca, utilizator
Eu cred ca se putea face...pana la urma e o promisiune de vanzare sub condiția sa rezolve cu actele.
Nu vreti sa mergeti la un avocat?
De obicei in asemenea situatii se inregistreaza un antecontract, in baza caruia platiti un avans, ce va fi folosit de vanzator ca sa lichideze creditul. Banii i-i platiti prin banca, in contul atasat creditului.
Sub nicio forma nu dati avansul agentiei. Va expuneti la niste riscuri imense.

nu era vb de avans, ci de un comusion de rezervare, o noua gaselnita a agentiilor.
Buna ziua, apreciez timpul si implicarea in aceasta speta.

Banca spune ca nu accepta antecontract atata vreme cat apartamentul este ipotecat, actele nu corespund.

Proprietara nu vrea sa stinga creditul pe primul imobil, vrea doar sa schimbe ipoteca de pe un imobil pe altul, acel nou imobil va trebui evaluat si apoi comisia de credit a bancii cu care proprietarul a facut creditul sa valideze schimbul de ipoteca de pe un imobil pe altul.

Operatiunea aceasta depinde si de valoarea noului imobil, care este situatia lui juridica.

Acestea au fost informatiile bancii cu care lucrez eu si cele ale agentului imobiliar care in prezent are exclusivitate pe apartament pt vanzare, promovare, etc.

Da, agentia imi cere 2500 lei sub forma de contract de rezervare pentru a-mi rezerva apartamentul. Fara a mentiona o data exacta de ramburs in cazul in care operatiunea va fi refuzata de banca. Fara a mentiona o data precisa a tranzactiei...multe semne de intrebare pentru mine, ceea ce imi induce o anume stare de incertitudine.

Verbal mi s-a spus ca acei 2500 lei vor intra in comisionul agentiei , pe hartie nu se mentioneaza acest detaliu.

Daca voi avea ocazia, voi merge si la un avocat.

Ramopaca, utilizator
Multumesc de raspuns, dna Romascanu.

Am inteles foarte bine exprimarea dvs sugestiva si ati ales comparatiile potrivite cazului meu.

Finalmente este o tranzactie incerta pentru mine, la o prima lectura de amator, nu de specialist in domeniul juridic, dar raman totusi precauta in astfel de cazuri.

Apreciez munca dvs si a celorlati specialisti aici in online.