Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Locuiesc într-un bloc mic, fără asociație de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Locuiesc într-un bloc mic, fără asociație de proprietari. ...

Locuiesc într-un bloc mic, fără asociație de proprietari. Scurgerea de la baia vecinilor de deasupra trece prin baia mea si este fisurata, curge la mine in baie. Cine trebuie să o repare?
Ba contează, pentru că așa scrie în lege :"şi se serveşte de acesta în interes propriu."
Mai citiți odată.
Ce nu înțelegeți din această exprimare foarte clară?
Ia mai cititi o data, sunt 2 situatii distincte:

1. Cind e vorba de proprietari nu e pusa nici o conditie (situatia descrisa la acest subiect, 2 proprietari care au cite o bucata de conducta, fiecare, si raspund independent de starea ei).

2. Cind e vorba de
cel care, în temeiul unei dispoziţii legale sau al unui contract ori chiar numai în fapt

trebuie indeplinite simultan 2 conditii :
2.1 exercită în mod independent controlul şi supravegherea asupra animalului sau a lucrului
ȘI
2.2se serveşte de acesta în interes propriu
Oricum nu e valabila conditia 2.2 in absenta valabilitatii simultane a conditiei 2.1., operatorul logic SI este cel care presupune asta.

latka, utilizator
Dacă e proprietar pe conducta din casa lui face ce vrea cu proprietatea lui?
Poate să ceară chirie celui care îi folosește proprietatea?
Inclusiv să o desființeze,mai ales că nu ii folosește la nimic?E proprietar!
Vecinul își poate face scurgerea lui pe proprietatea lui?
Ca să o aibă sub control și supraveghere?
Să își mute utilitățile de pe proprietatea altuia ?
Să plătească pentru reparații la utilitățile folosite doar de el?

mitabiciclista, utilizator
Nu trebuie sa va suparati ca nu mai aveti vreun temei legal de invocat. Asta e, scurgerea e din constructia blocului facuta la toti la fel. Vecinul nu poate s-o puna in alta parte, cum si doamna cu problema nu-si poate muta propria scurgere.

Pe de alta parte nu vad cum ar putea vecinul sa faca o reparatie pe o alta proprietate la care nu are acces cind, cum si cu ce persoane doreste.
latka, utilizator
Dumneavoastră ați invocat temeiul legal nepotrivit cazului.Cautati altceva.
Cand ați văzut ca nu ține ati rescris legile,nu mulțumesc,lăsați-le cum sunt scrise,ne spuneți cum să le citim,nu mulțumesc,știm să citim.
Eu a pus niște întrebări pentru a lamuri confuziile create de dumneavoastră.
Modificări se fac cu respectarea legilor (proiectare,avizare,autorizare,etc).E grav că nu știați că se poate.S-au făcut și se vor face.
Poate ne convingeți că nu.
Căutați alte argumente ca până acum nu aveți.
"Pe de alta parte nu vad cum ar putea vecinul sa faca o reparatie pe o alta proprietate la care nu are acces cind, cum si cu ce persoane doreste."
Serios nu știți cum?
Cine vă crede?
mitabiciclista, utilizator