Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... hotarare ilegala adunare generala asoc prop
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

hotarare ilegala adunare generala asoc prop

o hotarare ilegala adunare generala asoc prop daca nu e atacata in instanta sau reclamata la primarie,se poate aplica?care e termenul de reclamare la primarie si atacare in instanta?zile calendaristice sau lucratoare?va multumesc
Vulturudac, utilizator

Vulturudac a scris:

Va mulțumesc tuturor pt participarea la discuție,pt sfaturile date.

Cred că răspunsurile d-lui Latka au fost cele mai apropiate de adevăr, pertinente,corecte legal și tehnic,pt cate îi mulțumesc o data in plus.
Doamne ajuta!

Să ne povestiți de prin instanță.

Vulturudac a scris:

Va mulțumesc tuturor pt participarea la discuție,pt sfaturile date.

Doamne ajuta!

Nu e obligatoriu sa se ajungă în instanță
robert1958 a scris:

Să ne povestiți de prin instanță.

Vulturudac a scris:

Va mulțumesc tuturor pt participarea la discuție,pt sfaturile date.

Doamne ajuta!

Buna ziua
In cazul in care se doreste in cadrul asoc de prop. sa se modernizeze partile comune din bloc, de exemplu sa se inlocuiasca coloanele verticale de apa, care articol se aplica pentru ca hotararea asoc de prop sa fie valabila si legala, art 48 alin 3,4,5 sau art. 51 din legea 196/2018?
Multumesc
Pentru ca nu e modernizare, faptul ca se înlocuiesc coloanele verticale de apă, se aplică doar art. 48.

latka, utilizator