Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... hotarare ilegala adunare generala asoc prop
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

hotarare ilegala adunare generala asoc prop

o hotarare ilegala adunare generala asoc prop daca nu e atacata in instanta sau reclamata la primarie,se poate aplica?care e termenul de reclamare la primarie si atacare in instanta?zile calendaristice sau lucratoare?va multumesc
Vulturudac, utilizator
Asociatia de proprietari stabileste niste "masuri "catre trebuie aplicate tuturor.
Daca dv solicititati sa vi se aplice alte masuri atunci e clar ca nu aveti dreptate.
Veti achita taxa judiciara de timbru, cheltuieli de judecata si costurile avocatului partii adverse "asociatia de proprietari".
Adica mult mai mult decat costa 4 sau 6 apometre RADIO.

Chiar cat va costa sa schimbati un apometru si cate aveti de schimbat?
Timpul pierdut si etc .
Cum spuneau batranii "pacea (intelegerea) e de 100 ori mai valoroasa decat dreptatea".
Faci un compromis(treci cu vederea) si nu te doare capul. Nu te duci la judecatorie de x ori , si nu pierzi timp acasa de nu stiu cate ori sa scrii si la judecatorie doar ca sa iti faci "moftul" care e mai costisitor in mod clar ,
Dupa cum vi s-a spus acolo puteti citi alte hotarari unde altii au pierdut.
Dar dupa cum se vede cititi si alegeti doar ce va convine. Incapatanara dv va va costa!
Si va dau un simplu exemplu de intampinare scrisa de presedintele unei asociatii de proprietari.

Asociatia de proprietari a stabilit la data de .... ca intrucat masurarea apei pri apometrele existente nu mai corespunde realitatii , adunarea generala a. decis schimbare cu alte apometre noi a intregului imobil.

A atasat procesul verbal al adunarii generale si a castigat fara sa se prezinte macar.

Nivea, utilizator
am studiat legea si nu am gasit nicaieri dreptul adunarii generale a asociatiei de a lua hotarari ce vizeaza proprietatea privata;mergand strict pe lege nu am cum sa pierd ;daca pierd ,pot ataca hotararea;la ce cheltuieli de judecata va referiti?in ce constau ele?

eugenoctavian1968 a scris:

Înainte de a merge în instanță, studiați cu atenție legea și hotărârea pe care o considerați ilegală; dacă nu vă pricepeți, cereți ajutor specializat!
Dacă ajungeți în instanță și pierdeți, veți fi obligat la plata cheltuielilor de judecată pe lângă repectarea hotărârii pe care dumneavoastră o considerați ilegală!

cuvantul trebuie e valabil doar la proprietate comuna,nu si la proprietate privata;nu solicit decat respectarea dreptului la administrarea proprietatii si respectarea legii asociatiilor de proprietari;cheltuielile de judecata constau in (taxa timbru,)cheltuieli judecata (si onorariu avocat)?nu discutam costuri ci legalitatea unei hotarari inutile,atata timp cat se poate rezolva evidenta cu poze contor pe whatsapp

Nivea a scris:

Asociatia de proprietari stabileste niste "masuri "catre trebuie aplicate tuturor.
Daca dv solicititati sa vi se aplice alte masuri atunci e clar ca nu aveti dreptate.
Veti achita taxa judiciara de timbru, cheltuieli de judecata si costurile avocatului partii adverse "asociatia de proprietari".
Adica mult mai mult decat costa 4 sau 6 apometre RADIO.

Chiar cat va costa sa schimbati un apometru si cate aveti de schimbat?

Asociația "stabileste", dar nu înseamnă că e și legal. Nu trebuie aplicate dacă sunt ilegale, singura problema e ca trebuie sa treci prin instanță .

Se pot cere părții adverse și plata cheltuielilor de judecată, adică ce cheltui cu avocatul.

Adică va plati asociația, de fapt ar trebui puși la plată vatafii din asociatie, cei care cred ca pot face ce vor, ca de, e " moșia " lor.

Și care scriu acum ca e mai bine sa nu te pui cu ei, ca e mai simplu sa taci și sa plătești niște apometre.

Din păcate asa înțeleg unii legea asociațiilor de proprietari ( de fapt nici n-o pricep, dar au senzația ca ei sunt stăpâni peste proprietari șitot ce impun ei prin AG e litera de lege) și de aia ar fi bine ca legea asta sa elimine definitiv aceste funcții. Există soluții de administrare și fără vatafi.

Culmea e ca există în legea precizată portița legală, atunci când vrei sa treci la convenții individuale de facturare.

Dar de ce să nu treci cu vederea ca vatafii vor altceva.

Nivea a scris:

Asociatia de proprietari stabileste niste "masuri "catre trebuie aplicate tuturor.
Daca dv solicititati sa vi se aplice alte masuri atunci e clar ca nu aveti dreptate.
Veti achita taxa judiciara de timbru, cheltuieli de judecata si costurile avocatului partii adverse "asociatia de proprietari".
Adica mult mai mult decat costa 4 sau 6 apometre RADIO.

Chiar cat va costa sa schimbati un apometru si cate aveti de schimbat?

latka, utilizator
"astfel de situații adunarea generală poate aproba repartizarea consumul de apă în sistemul „paușal” pentru propietarii care refuză montarea apometrele radio, sau în alte spețe că adunarea generală poate aproba ca pierderile de apă să se repartizeze doar proprietarilor care au refuzat montarea apometrelor cu citire radio." asta contravine legii asociatiilor de proprietari ,deci poate fii atacata cu succes
Manuela Rășină, administrator