Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... hotarare ilegala adunare generala asoc prop
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

hotarare ilegala adunare generala asoc prop

o hotarare ilegala adunare generala asoc prop daca nu e atacata in instanta sau reclamata la primarie,se poate aplica?care e termenul de reclamare la primarie si atacare in instanta?zile calendaristice sau lucratoare?va multumesc
Vulturudac, utilizator
Montarea apometrelor cu citire radio se justifică prin reducerea diferențelor între cumulul înregistrărilor apometrelor individuale ( vechi și imprecise ) și contorul general ( citirea apometrelor radio se face instantaneu ) și totodată elimină posibilitatea „măsluirii” apometrelor prin diverse metode tipic romanești.

În această situație, care ar fi motivele care ar justifica refuzul schimbării apometrelor clasice cu cele cu citire radio ?

Vă sugerez să vă deschideți un cont pe „rejust.ro” după care introduceți la secțiunea „ clik pentru căutare în text” „apometre cu citire radio” și veți fi surprins ce consecințe poatea avea refuzul dvs.

Ca de exemplu :

„Tribunalul constată că apelantul pârât a omis să redea întregul raţionament al primei instanţe care a avut în vedere faptul că raporturile acestuia cu asociaţia de proprietari este reglementat de hotărârea adunării generale prin care s-a stabilit că proprietarii care refuză montarea noilor contoare de apă vor fi tarifaţi în sistem pauşal.

Or, faptul că legea nu prevede obligativitatea proprietarului din condominiu de a-şi monta contoare de apă cu transmisie radio nu înlătură dreptul asociaţiei de proprietari de a adopta, în cadrul adunării generale, cele mai bune măsuri care să asigure instalarea unui sistem de măsurare a consumului de apă eficient şi transparent.

Pentru aceste considerente, în baza art. 480 alin. 1 C. proc. civ., Tribunalul va respinge ca nefondat apelul formulat de apelantul pârât”

Vulturudac a scris:

deci daca nu o atac in justitie ,asociatia ma poate obliga sa respect o hotarare ilegala?e vorba de schimbare apometre apa din clasice in cele cu citire radio
daca refuz sa pun in aplicare acea hotarare ilegala risc ceva amenzi?

robert1958, utilizator
Refuzul este justificat de 2 lucruri esentiale:
1. AG nu poate da hotariri decit privitoare la proprietatea comuna. Apometrul este proprietate individuala.
2. Legea nu prevede obligativitatea contorizarii wireless a apei. Cind o va prevedea, e alta gisca-n alta traista.

Hotariri gresite ale unei instante nu sunt izvor de drept.

Iar tehnic vorbind nu exista apometre imprecise individuale vs apometru general precis. Toate apometrele au aceeasi clasa de precizie, NML 003-05 consfiinteste asta. Apometrele wireless, constructiv, sunt exact aceleasi apometre, ca cele vechi.

robert1958 a scris:

Montarea apometrelor cu citire radio se justifică prin reducerea diferențelor între cumulul înregistrărilor apometrelor individuale ( vechi și imprecise ) și contorul general ( citirea apometrelor radio se face instantaneu ) și totodată elimină posibilitatea „măsluirii” apometrelor prin diverse metode tipic romanești.

În această situație, care ar fi motivele care ar justifica refuzul schimbării apometrelor clasice cu cele cu citire radio ?

latka, utilizator
În primul rând vă sugerez să citiți cu atenție ce a reținut Tribunalul pentru că nu a făcut vorbire despre obligativitatea montării apometrelor cu citire radio, ci dimpotrivă a reținut că „ legea nu prevede obligativitatea proprietarului din condominiu de a-şi monta contoare de apă cu transmisie radio”, iar în al doilea rând vă sugerez și dvs să accesați „rejust. ro” pentru a vedea care este practica judiciară majoritară în astfel de spețe și chiar dacă hotărârile instanțelor nu sunt izvor de drept ( oricum nu cred că sunteți în măsură să considerați greșită hotărârea Tribunalului) , nu trebuie să uităm faptul că ajungând în fața instanței în baza sfaturilor dvs, autorul postării riscă să se „pricopsească” cu o astfel de hotărâre, cu cheltuieli de judecată.

În altă ordine de idei, v-ați rezumat la clasa de precizie deși nu cunoașteți vechimea apometrelor individuale în discuție sau dacă au fost verificate metrologic și ați sărit partea cu avantajele montării noilor apometre prin reducerea diferențelor între cumulul înregistrărilor apometrelor individuale și contorul general ( toate apometrele radio se citesc în același timp ) și eliminarea posibilității „măsluirii” vechilor apometre prin diverse metode tipic romanești.

Da, așa este, hotărârile adunării generale pot viza numai proprietatea comună, însă neglijați faptul că fiecare apometru individual înregistrează parte din consumul de apă furnizată la comun, măsurat de un contor general, iar dacă corectitudinea consumului înregistrat de unele apometre individuale este afectată datorită vechimii sau „măsluirii” prin diverse metode tipic românești, sunt afectați toți proprietarii.

Pentru toate acestea intervine în mod justificat „ dreptul asociaţiei de proprietari de a adopta, în cadrul adunării generale, cele mai bune măsuri care să asigure instalarea unui sistem de măsurare a consumului de apă eficient şi transparent”, așa cum a reținut Tribunalul .

latka a scris:

Refuzul este justificat de 2 lucruri esentiale:
1. AG nu poate da hotariri decit privitoare la proprietatea comuna. Apometrul este proprietate individuala.
2. Legea nu prevede obligativitatea contorizarii wireless a apei. Cind o va prevedea, e alta gisca-n alta traista.

Hotariri gresite ale unei instante nu sunt izvor de drept.

Iar tehnic vorbind nu exista apometre imprecise individuale vs apometru general precis. Toate apometrele au aceeasi clasa de precizie, NML 003-05 consfiinteste asta. Apometrele wireless, constructiv, sunt exact aceleasi apometre, ca cele vechi.

robert1958, utilizator
1.Despre ce metode de masluire vorbiti dvs., care sa nu se poata face si acum, apometrul este acelasi, cel wireless doar adauga un modul de comunicatie.
2. De unde stiti dvs. sursa erorilor ? Chiar si apometrul de bransament, daca e prost dimensionat, devine principala cauza de neinchidere balanta de consum apa. NML 003-05 e din 2005, de aproape 20 de ani, care e vechimea la care va referiti ? Unde se precizeaza in vreo norma schimbarea apometrelor din cauza vechimii ? Eu am schimbat unele dupa 15 ani, cele noi au aratat exact acelasi consum mediu lunar.
3. Nu exista prin lege obligativitatea verificarii metrologice periodice a apometrelor individuale. Doar a celui de bransament, pentru ca e folosit in tranzactii comerciale.
4. Nu am negat niciodata ca exista avantaje, daca se citesc toate apometrele aproape in acelasi timp, prin modulul wireless, dar asta nu e un motiv legal de obligativitate.Repartitia consumului de apa de catre asociatie nu e tranzactie comerciala.
5. Dreptul asociatiei de proprietari de a lua decizii in AG se incheie la limita de proprietate (AG hotaraste doar pe parte comuna), nu exista sa oblige un proprietar sa-si cumpere alt echipament, daca are deja unul functional si care se poate testa fara probleme, nu neaparat metrologic. De ce nu si alte usi, ferestre, perdele, etc. ? Sa fie totul in armonie si unitar, in condominiu. Asociatia poate stabili doar reguli comune de instalare a apometrelor si de sigilare pentru preventia impotriva "masluirii".
ART. 34
(1) Utilizarea proprietății individuale este stabilită de proprietar în conformitate cu destinația
acesteia.
(2) Proprietarul poate aduce îmbunătățiri sau modificări proprietății sale individuale, cu
respectarea prevederilor legale în vigoare referitoare la autorizarea executării lucrărilor de
construcții de către autoritatea administrației publice competente, fără a pune în pericol
integritatea structurală a condominiului, rezistența mecanică, stabilitatea și siguranța clădirii sau a
altor proprietăți individuale, precum și buna funcționare a instalațiilor aferente acestora.

Prin urmare v-am dat suficiente motive, prin care tehnic si legal nu exista vreo justificare a acelei hotariri de instanta.

Si daca mai apar "pierderi" si dupa instalarea apometrelor wireless, cine mai e vinovat ?

Sunt membru in 2 asociatii de proprietari si avem apometre clasice, foarte rar se intimpla sa nu se inchida bilantul pe apa. Nu avem sau nu prea avem "masluitori", sau ce sa cred ?

- editare citat integral al mesajului anterior -
Manuela Rășină, administrator
Vă sugerez în continuare să studiați practica judiciară în materie, pentru că în final se ajunge în instanță iar argumentele și opiniile dvs. sunt departe de a constitui „izvor de drept” și așa cum am spus mai sus, nu trebuie să uităm faptul că ajungând în fața instanței în baza sfaturilor dvs, autorul postării riscă să se „pricopsească” cu o astfel de hotărâre, cu cheltuieli de judecată.

În privința „măsluirii” vechilor apometre și avantajele oferite de apometrele cu citire radio se pare că nu sunteți informat suficient, pentru că:

- apometre cu citire radio ofera o protectie foarte mare impotriva manipularii neautorizate, sunt insensibili la campurile magnetice, iar folosirea carcasei robuste nu permite blocarea automata a numaratorului ca la vechile apometre:

- modulul radio atasat apometrului reproduce exact indexul inregistrat și permite detectarea curgerii inverse prin contor;

- spre deosebire de vechile apometre, apometrele citire la distanta au o sensibilitate mare chiar si la debite mici fiind foarte exacte.

Repet: da, așa este, hotărârile adunării generale pot viza numai proprietatea comună, însă neglijați faptul că fiecare apometru individual înregistrează parte din consumul de apă furnizată la comun, măsurat de un contor general, iar dacă corectitudinea consumului înregistrat de unele apometre individuale este afectată datorită vechimii sau „măsluirii” prin diverse metode tipic românești, sunt afectați toți proprietarii.

Pentru toate acestea intervine în mod justificat „ dreptul asociaţiei de proprietari de a adopta, în cadrul adunării generale, cele mai bune măsuri care să asigure instalarea unui sistem de măsurare a consumului de apă eficient şi transparent”, așa cum a reținut Tribunalul .

Manuela Rășină, administrator