Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună ziua! Actuala soție, la momentul căsătoriei ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună ziua! Actuala soție, la momentul căsătoriei avea copil ...

Bună ziua! Actuala soție, la momentul căsătoriei avea copil de 3 luni, fara ca tatăl sa fie specificat in certificatul de naștere al copilului ce purta numele mamei. Dupa căsătorie am ales sa i fiu tată atât "fizic" cat și cu numele. Situația nu a fost tocmai roz, urmand sa divortez de mama copilului. Există copie de pe certificatul copilului in care se vede clar ca numele a fost altul si la tata spațiu liber. In ce condiții as putea solicita anularea paternitatii, este necesar un test ADN? Mulțumesc pentru un eventul răspuns! Sănătate tuturor!
Nu fac referire la intrebarea dumneavoastra . Cine face astfel de alegeri , trebuie sa se gandeasca foarte bine inainte . In cazul de fata copilul va suferii cel mai mul . Intai pentru despartirea parintilor si apoi cand va vedea ca numele lui numai este cel pe care il stia. In unele cazuri acesti copii nevinovati pot fii traumatizati pe viata .De cele mai multe ori astfel de greseli se rasfrang asupra copiilor care pot crede ca e vina lor .
Asa este. Singurul avantaj, inca este mic (4 anișori împlinește in oct), nu intelege momentan si nu stie ce se petrece. Am ales cu sufletul, sa fie bine pt toți. Daca stiam ce o sa primesc in schimb, as fi ales alt drum si garantat nu alături de mama lui.

CRIMO a scris:

Nu fac referire la intrebarea dumneavoastra . Cine face astfel de alegeri , trebuie sa se gandeasca foarte bine inainte . In cazul de fata copilul va suferii cel mai mul . Intai pentru despartirea parintilor si apoi cand va vedea ca numele lui numai este cel pe care il stia. In unele cazuri acesti copii nevinovati pot fii traumatizati pe viata .De cele mai multe ori astfel de greseli se rasfrang asupra copiilor care pot crede ca e vina lor .

Mulțumesc pt răspuns. Bănuiesc că ar fi vorba de o amenda penală sau ceva de genul,in ceea ce ma privește...

gi-jane2 a scris:

Puteti contesta în instanta recunoașterea paternitatii, e o acțiune imprescriptibila.
Chiar de ar fi sa răspundeți penal pt fals în declarații, nu veți rămâne tatal acestul copil daca nu vreti.

doar daca depune cineva plangere

Art. 326. -
Declararea necorespunzătoare a adevărului, făcută unei persoane dintre cele prevăzute în art. 175 sau unei unităţi în care aceasta îşi desfăşoară activitatea în vederea producerii unei consecinţe juridice, pentru sine sau pentru altul, atunci când, potrivit legii ori împrejurărilor, declaraţia făcută serveşte la producerea acelei consecinţe, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
Se poate, dar numai in instanta! A ,,patit-o" un amic, a iesit din bucluc cu vreo doua mii de euro mai sarac. Contactati un avocat!