Forum Discuţii juridice Executare silită Pe scurt, am cumparat un apartament pe care l am ...
Discuție deschisă în Executare silită

Pe scurt, am cumparat un apartament pe care l am vizionat cu ...

Pe scurt, am cumparat un apartament pe care l am vizionat cu un agent imobiliar. Nu am încheiat niciun contract cu acest agent pt ca mi a dat mai multe informații eronate.
Agentul imobiliar a apelat la un avocat care m a înștiințat ca un executor judecătoresc ma vă obliga să plătesc comisionul pt agent. Am ignorat acest mesaj.
Mai nou, avocatul mă anunță ca agentul a deschis un proces la judecătorie și, dacă nu depun contestație în termen de cel puțin 3 zile înainte de prima înfățișare, se va considera ca accept plângerea agentului. Cred ca agentul a adus documentul de înștiințare și mi l a pus la cutia poștală pt ca nu vad pe plic ștampila poștei. Credeți ca pot ignora in continuare demersul agentului și a avocatului sau?
Mulțumesc mult!
În realitate e foarte simplu: e suficient să existe o claritate asupra serviciului ce se prestează- în cazul nostru că agentul îi prezintă clientului apartamente în vederea cumpărării- și a contraprestației clientului- că la momentul cumpărării unuia din apartamentele prezentate clientul va plăti agentului un comision de X%. În lipsa unui instrument scris care să detalieze toate aspectele raportului juridic dintre agent și client, se aplică Codul civil, care cuprinde suficiente articole despre diferitele aspecte ale unui contract.

Deci, dacă din schimbul de mesaje cu agentul rezultă că ați acceptat serviciile lui și ați știu că veți avea de plătit un comision de X%, agentul are șanse serioase să obțină titlu executoriu împotriva dumneavoastră.

Daca nu exista un contract cu agenția imobiliară, de unde știe clientul care sunt obligațiile părților? Clientul trebuie să aibă încredere în ceea ce spune agentul?!

Agentul imobiliar poate avea câștig de cauză în lipsa unui contract?

Faptul ca agentul imobiliar emite factura fără a exista un contract cu firma pe care o reprezintă e legal? Chiar agentul spunea la un moment dat ca va trebui să încheiem contract pe baza căruia să emită factura.
Sau speră să i dau banii în mână fără factura ceea ce înseamnă evaziune fiscală.

Pe WhatsApp l am întrebat cat este comisionul. A spus ca este 2% + TVA. Nu am răspuns explicit ca accept.

Am semnat o promisiune de vânzare împreună cu agentul și vânzătorul. Ulterior, i am spus ca renunț la serviciile sale pt ca îmi dădea date nereale care erau în favoarea vânzătorului.

La semnarea actului de vânzare-cumpărare la notar, agentul l a reprezentat pe vânzător.

Alexandru Surcel a scris:

În realitate e foarte simplu: e suficient să existe o claritate asupra serviciului ce se prestează- în cazul nostru că agentul îi prezintă clientului apartamente în vederea cumpărării- și a contraprestației clientului- că la momentul cumpărării unuia din apartamentele prezentate clientul va plăti agentului un comision de X%. În lipsa unui instrument scris care să detalieze toate aspectele raportului juridic dintre agent și client, se aplică Codul civil, care cuprinde suficiente articole despre diferitele aspecte ale unui contract.

Deci, dacă din schimbul de mesaje cu agentul rezultă că ați acceptat serviciile lui și ați știu că veți avea de plătit un comision de X%, agentul are șanse serioase să obțină titlu executoriu împotriva dumneavoastră.

Daca nu exista un contract cu agenția imobiliară, de unde știe clientul care sunt obligațiile părților? Clientul trebuie să aibă încredere în ceea ce spune agentul?!

bebelush1900, utilizator
Buna ziua,

Contractul de prestari servicii nu este obligatoriu, ci facultativ.

Daca, insa, exista o factura fiscala,iar pretul nu este achitat, prestatorul serviciului se poate adresa instantei de judecata.

Totodata, acesta poate uza de orice mijloc de proba (inscrisuri, martori, interogatoriu ), in cazul actiunii in pretentii.

De asemenea, pot fi administrate conversatiile prin intermediul aplicatiilor cunoscute, ori inregistrarile ambientale, ca mijloace materiale de proba.

Veti fi obligata la plata unor cheltuieli de judecata, in ipoteza castigarii litigiului.
(onorariul de avocat, taxa judiciara de timbru).

Totodata, poate fi solicitata o dobanda legala, calculata pana la data platii efective.

Daca veti plati, poate ajungeti la un acord, cu prestatorul.
Din discuțiile de pe WhatsApp avute cu agentul imobiliar se poate vedea ca în repetate rânduri mă plâng ca imi da date eronate despre casă și îi spun ca vreau sa renunț la serviciile sale.

Inițial am semnat o promisiune de vânzare cu vânzătorul și agentul. Apoi, mi am dat seama ca îmi dă date false despre casă si, după aproximativ două săptămâni, i am zis ca renunț la serviciile agenției. Agentul a apărut totuși la notar la perfectarea vânzării-cumpărării. Nu l am chemat eu. A venit din partea vânzătorului cu care avea contract
Manuela Rășină, administrator
Puteti pierde un dosar la care nu va aparati drepturile, asta se poate intampla daca nu rasoundeti si daca nu trimiteti intampinare etc.
Daca doriti sa intelegeti cum se poate incheia un contract si cum se poate dovedi el in lipsa unui inscris numit contract si care este obiectul unui contract de acest tip si cum se face comunicarea actelor de procedura in Romania, contactati un avocat. Nu imi este clar ce anume doriti, noi v-am informat clar: da, este posibil sa aveti un contract cu agentul in care ati avut incredere si aveti comunicate acte de procedura, deci vorbiti cu un avocat ca sa nu pierdeti termene si drepturi.
Pentru detalii de ce si cum functioneaza, vorbiti cu un avocat.