Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Constituirea a 2 ipoteci asupra unui singur imobil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Constituirea a 2 ipoteci asupra unui singur imobil

Este posibil ca asupra unui singur imobil (apartament) sa se constituie 2 ipoteci pt a garanta 2 credite ,in situatia in care pt primul credit s-a constituit 1 ipoteca pana la valoarea unei parti din imobil,apoi la o data ulterioara s-a constituit o a 2 ipoteca asupra aceluiasi imobil pt diferenta din valoarea apartamentului
Da. Este nevoie de acordul creditorului ipotecar de rang I pentru a constitui o noua ipoteca in favoarea unui alt creditor ipotecar de rang II. Este nevoie de acordul creditorului ipotecar de rang I deoarece acesta este intaiul creditor, iar in caz de executare avantajul il are intotdeauna creditorul prim inaintea celui secund. In cazul in care creditele sunt acordate de acelasi creditor ipotecar atunci este foarte simplu.
In cartea funciara se noteaza interdictia de instrainare si grevare astfel ca imobilul fiind grevat de sarcini nu poate fi instrainat sau nu se pot contracta noi credite decat cu acordul primului creditor.
O zi buna
Dar daca un imobil a fost sechestrat intr-un dosar penal, si intre timp s-a pronuntat si o HJ care a devenit titlu executoriu, asupra aceluiasi imobil sechestrat deja (sechestrul fiind intabulat la CF), se mai poate institui al sechestru de catre un alt creditor (sa spunem de catre o banca) ?
teo_dobrean a scris:

Da. Este nevoie de acordul creditorului ipotecar de rang I pentru a constitui o noua ipoteca in favoarea unui alt creditor ipotecar de rang II. Este nevoie de acordul creditorului ipotecar de rang I deoarece acesta este intaiul creditor, iar in caz de executare avantajul il are intotdeauna creditorul prim inaintea celui secund. In cazul in care creditele sunt acordate de acelasi creditor ipotecar atunci este foarte simplu.
In cartea funciara se noteaza interdictia de instrainare si grevare astfel ca imobilul fiind grevat de sarcini nu poate fi instrainat sau nu se pot contracta noi credite decat cu acordul primului creditor.
O zi buna

Este obligat creditorul care are ipoteca de rangul I sa dea debitorului acordul pentru instituirea ipotecii de rang II in favoarea altui creditor in caz de refinantare a creditului? Pun acesta intrebare pentru ca ma confrunt cu aceasta problema: doresc refinantarea unui credit insa banca de la am luat creditul initial si care are ipoteca de rang I refuza sa imi dea acordul de ipoteca (act in baza caruia banca este deacord cu instituirea ipotecii de rang II in favoarea bancii la care se face refinantarea, pana la stingerea creditului si radierea ipotecii de rang I). Prin aceasta masura mi se refuza dreptul de a refinanta pentru ca orice banca face refinantare doar daca instituie ipoteca de rang II pana la radierea ipotecii de rang I. Ce ma sfatuiti sa fac in acest caz?
Buna seara,

Repet si eu aceasta intrebare la care nu a aparut nici un raspuns, aflandu-ma in exact aceeasi situatie si fara prea multe optiuni de a solutiona problema.

"Este obligat creditorul care are ipoteca de rangul I sa dea debitorului acordul pentru instituirea ipotecii de rang II in favoarea altui creditor in caz de refinantare a creditului? Pun acesta intrebare pentru ca ma confrunt cu aceasta problema: doresc refinantarea unui credit insa banca de la am luat creditul initial si care are ipoteca de rang I refuza sa imi dea acordul de ipoteca (act in baza caruia banca este deacord cu instituirea ipotecii de rang II in favoarea bancii la care se face refinantarea, pana la stingerea creditului si radierea ipotecii de rang I). Prin aceasta masura mi se refuza dreptul de a refinanta pentru ca orice banca face refinantare doar daca instituie ipoteca de rang II pana la radierea ipotecii de rang I. Ce ma sfatuiti sa fac in acest caz?

Va multumesc anticipat!
mihail_303, utilizator
Daca va ajuta cu ceva...dupa mai multe telefoane, eu am reusit sa obtin pana la urma de la banca la care aveam creditul, acordul scris de instituire a ipotecii de rang II. Ce e interesant, dupa ce m-am rugat atata vreme de ei, iar ei ma tot linisteau ca procedura dureaza, pana la urma mi-au facut-o pe loc....de accea ii banui de rea credinta.....din pacate nu am reusit sa gasesc il lege faptul ca ar fi obligati, pentru ca atunci altfel stateau datele problemei, insa indirect eu cred ca sunt obligati pentru orice client are dreptul la refinantare....doar ca s-ar putea sa dureze daca sunt rau intentionati.