Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale se poate percepe CAS si SOMAJ beneficiarului,de catre ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

se poate percepe CAS si SOMAJ beneficiarului,de catre o societate comerciala pentru o lucrare de reparatie de 5 ore?

In cadrul unui contract de executie cu o societate comerciala de construcii, privind o reparatie la hidroizolatia imobilului, in devizul de oferta apare la alte cheltuieli directe:CAS, SOMAJ, COEFICIENT 5 utilizator si COEFICIENT 6 utilizator.In calitate de beneficiar consider aceste cheltuieli nejustificate, durata de executie a lucrarii a fost de maxim 5 ore.Acestea nu sunt obligatii lunare ce trebuiesc suportate de catre Societatea comerciala fata de angajatii sai? Se pot imputa unui beneficiar al lucrarii desfasurate in conditiile pe care le-am prezentat mai sus, in plus de cei 19% tva ?Va multumesc anticipat
daca era numai contractul cu pret fix nu avea de unde sa stie de CAS,Somaj, etc..
:">
hai sa fim seriosi ... de parca mancati toti inghetata cu furculita ...
sunt o gramada de escroci in constructii care cer asa:pretul lucrarii x lei la care se adauga "contributiile noastre" ca PFA in suma de y
- acesti asa zisi constructori emit factura, daca emit, pe pretul lucrarii X... si cu privire la "contributii" iti spun ca asa spune legea sa le platesti ... asa ca nici factura nu-ti emit si prin urmare, platitorii de TVA, mai fac si evaziune fiscala. Una sunt componentele de pret, si una e pretul ca atare, valoarea contractului. Asa ca mai bine sa nu glumim ...

exact asa sunt si escroci contabili - care livreaza ca si motive cand iti arunca un onorariu umflat ... ca asa li se impune de organismul profesional si ... sau escrocii avocati care in loc sa spuna franc ca onorariul lor e de 100 mil plus eventual TVA vin si spuna ca de fapt onorariul lor e 20 mil, iar restul sunt taxele care sunt datorate pe te miri unde ...

asa sunt si medicii stomatologi ... care nu emit nici o chitanta niciodata si cand o emit, rareori, iti spun ca suma e mai mica decat cea platita pentru ca diferenta e costul materialelor

TRAIM IN ROMANIA ... IAR ESCROCHEREALA E IN TREND

E o parere la care, da-mi voie sa nui subscriu.
Un avocat tre' sa dea chitanta pe cat a incasat, la fel ca si medicul stomatolog. Costul materialelor si taxele se scad si se justifica de acolo, din chitanta#-o