Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... ajutati-ma cu un sfat
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

ajutati-ma cu un sfat

Traiesc cu un barbat de 8 ani,de 3 ani el a divortat,are 2 minori aflati in custodia fostei.Ea a plecat in strainatate unde lucreaza si si-a cumparat o casa.In urma unei intelegeri intre ei copii locuiesc cu noi in apartamentul aflat pe numele ei.Acum ea vrea sa duca minorii in strainatate,ce sanse are el sa obtina reincredintare in cazul in care ea are hotarare judecatoreasca si si irevocabila privind custodia.Poate sa scoata copii din tara fara acordul tatalui?
fetita intrucat are varsta de 12 ani va fi audiata in camera de consiliu .
baiatul daca va deveni major curand, nu va face obiectul cererii banuiesc.
cred ca ar fi mai multe sanse daca s-ar solicita program de vizitare a minorei .
Am inteles.
Mai este o problema,din cate am aflat ea are o casa mare si un serviciu de 8 ore,dar tatal ei nu vrea sa o lase in vizita la mama ei,vrea mai intai sa ceara reincredintarea.Cum poate sti un copil ce viata ar avea daca nu cunoaste alternativa?Cert este ca ambii parinti asi iubesc copii la fel de mult si ar vrea tot ce este mai bun pentru ei.Asta se vede clar.
~ Conținut șters la cerere ~