Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... cost cautiune
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

cost cautiune

Buna ziua. Ma intereseaza cam cat ar costa o cautiune pentru o persoana aflata in arest preventiv, acuzata de furt calificat si cu antecedente penale tot pentru aceeasi fapta. Este posibila cautiunea in acest caz? Are incadrare la art. 229 litera "H" conform noului cod penal din 2009. Va multumesc
Da, cam aiurea treaba cu cautiunea achitata mai inainte de a se intra pe fondul cauzei.
Imi aduc aminte de un caz in care cel ce era considerat sef de retea pe trafic de droguri desi eu nu am vazut probe a fost tinut arestat mult timp ( cca 1 an).Instanta a fixat o cautiune de 2 000 000 ron lei si a achitat-o.Cererea de liberare provizorie pe cautiune i-a fost respinsa.Ulterior a fost achitat de ICCJ.
Apoi a dat statul in judecata...

In alt caz s-a fixat o cautiune de 500 000 ron lei si nu au fost bani pentru plata cautiunii.

Poate ca ar trebui sa se fixeze cautiunea dupa ce au loc concluziile pe fond.Asa, instanta ar avea posibilitatea de a aprecia anumite aspecte relevante.Poate ca persoana s-ar imprumuta de bani si ar plati cautiunea daca ar sti ca doar acesta este singurul impediment pentru a fi pus in stare de libertate...

Este adevarat ca cererea poate fi motivata de avocat la un mod amanuntit,dar eu cred ca conteaza foarte mult si expunerea de motive facuta in mod oral in fata instantei...

Nu mai spun ca am vazut si cereri ( facute de colegi avocati destul de cunoscuti-nu de pe forum) care erau atat de scurte incat in 15 secunde le terminai de citit...atat erau de motivate...

Desi se poate scrie la un nivel in care instanta sa poata fi cu adevarat impresionata daca nu o citeste poate fixa o cautiune marisoara ca sa nu zic prea mare.
Aici cred eu ca exista o problema legislativa.Sustinerea motivelor in contradictoriu cu procurorul ar putea sa duca instanta la gandul fixarii unei cautiuni potrivite ca sa zic asa...

avocat Claudiu Lascoschi
Buna ziua cât ar costa o cauțiune pentru o persoana condamnată la închisoare pe o perioadă de 3 ani și 4 luni din care 2 luni a avut arest preventiv si 3 luni arest la domiciliu pentru furt calificat în formula continua fără recidiva