Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Obtinerea unui nou contract de vanzare-cumparare pe ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Obtinerea unui nou contract de vanzare-cumparare pe apartament

Buna ziua

Am pierdut contractul de vanzare-cumparare a apartamentului in original. Care este procedura de obtinere a unui nou contract pe apartament.

multumesc
actele emise de autorităţile de stat sunt acte autentice.

Albert Kurtyan a scris:

actele emise de autorităţile de stat sunt acte autentice.

Actele emise de autorități sunt acte oficiale.
Doar actele emise de notar sunt autentice.
Autentificarea o fac doar notarii sau oficiile consulare.
Greşit.

confunzi definiţia actului autentic din dreptul civil cu încheierea de autentificare de la Notar (care este unul din miile de tipuri de acte autentice emise de organele de stat).

Iată definiţia actului autentic - instrument, din Codul de Procedură civilă:
257. „ (1) Înscrisul autentic este acela făcut de funcţionarul public, de notarul public sau alt agent instrumentator, cu formele şi în limitele atribuţiilor prevăzute de lege”
„ (2) Este, de asemenea, autentic orice alt înscris căruia legea îi conferă acest caracter.”

Cuvântul AUTENTIC este strict legat de teoria probelor din Codul civil şi înseamnă "original", "act care se bucură de prezumţia de autenticitate şi validitate" în contrapoziţie cu actele false/suspecte.

Este atât de simplu,

Exemple de acte/înscrisuri autentice:
hotărâri judecătoreşti, decizii primar, procese verbale poliţie, contracte încheiate de autorităţi publice, recipisa de la poştaş, acte autentificate de notar, acte administrative ale administraţiei de stat.
Toate acestea sunt acte autentice, nu autentificate (la notar).
Tu confunzi "autentic" cu "original".
Cand spui act autentic, spui act notarial.
Formă autentica= forma notariala
O hotărâre judecătorească nu este un act autentic.
Actul autentic este înscrisul care a fost întocmit de un notar public ori de altă autoritate competentă, care a fost citit, verificat şi atestat de către acesta în prezenţa părţilor, potrivit procedurii prevăzute de lege.
Judecătorul nu citeste actul in prezenta părților.
Ca legea recunoaște hotărârilor judecătorești valoarea de act autentic, este altceva. Dar asta nu înseamnă că și sunt.
raluk0207, utilizator
Actele (înscrisurile) autentice nu au fost inventate de notari.
Legea civilă spune ce sunt actele autentice, nu notarii.
Ceea ce spui tu este definiţia populară, folosită de persoanele fără instruire juridică.
Omul simplu ştie că doar notarii fac acte autentice. Este inexact.

Când spui act autentic în context dreptului civil, spui act emis de o autoritate publică în general, primar judecător ministru, şi notar, bineînţeles: ţi-am dat exemple: hot. jud.

Act autentic nu înseamnă DOAR act care poartă încheierea de autentificare la notar.

Orice act emis de o autoritate publică este un act autentic: certificatul de naştere, buletinul, o adeverinţă de la Primărie, o diplomă de absolvire, o chitanţă de la ANAF.

Încă o dată, definiţia actului autentic (instrument autentic) este un concept din dreptul civil, nu specific notarial (doar omul simplu fără studii spune aşa).
Este un concept din teoria probelor şi anume actul autentic înseamnă un act confirmat, original de cele mai multe ori, un act validat demn de încredere şi care va fi admis ca probă în proces. Este un act care în aparenţa sa este original sau valid, se bucură de prezumţia de validitate şi autenticitate. Sarcina dovedirii falsităţii se transferă la contestator.

Desigur că hotărârile judecătoreşti sunt acte autentice. Sunt actele cele mai "autentice" deoarece au forţa probantă cea mai puternică dintre toate actele autentice şi au recunoaşterea cea mai largă dintre toate actele autentice emise vreo instituţie.

-Dacă veți continua să jigniți o să fiți sancționat. Combateți ideea, nu persoana!-
Manuela Rășină, administrator