Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Eliberare carte de munca dupa demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Eliberare carte de munca dupa demisie

De curand mi-am dat demisia. Am lucrat un an si jumata in baza unui CIM, dar angajatorul nu mi-a cumparat carte de munca. Acum la demisie spune ca o sa-mi elibereze o adeverinta prin care o sa mi se ateste vechimea in munca. Intrebarea mea: este obligat angajatorul sa-mi elibereze(deschida) carte de munca, avand in vedere ca am lucrat in baza unui CIM? Multumesc!
La noul loc de munca nu ai nevoie de cartea de munca pentru angajare. In loc de carte de munca depui o declaratie prin care arati unde este cartea de munca. Cei de la ITM sunt obligati sa-ti inregistreze contractul de munca in baza acestei declaratii. Dupa un timp iti vei recupera si cartea de munca.
Adrian Copil, Consilier juridic
Nu se gasesc Carnete de Munca de cumparat...iar adeverinta este foarte buna..nu credeam ca asta e o problema de stress
Demisia este un act unilateral.
Sunt cazuri in care te prezinti la angajator cu demisia si el ti-o accepta - acest lucru transforma demisia ta (deci incheierea CIM cu articolul 79) in incetarea activitatii cu acordul partilor (articolul 55b).
Diferenta intre cele 2 - la demisie este obligatorie perioada de preaviz (15 zile calendaristice la functii de executie si 30 la cele de conducere), perioada care nu se poate intrerupe cu CO sa concediu medical; la acordul partilor poti parasi firma de a doua zi.
In cazul neefectuarii preavizului ti se poate impune aceasta (sau poti negocia cu angajatorul o incetare a activitatii fara preaviz - intelegere amiabila, pt ca esti la mana lui......)
Cred ca asta a vrut sa spuna si cel care ti-a raspuns.
gghost a scris:

Demisia este un act unilateral.
Sunt cazuri in care te prezinti la angajator cu demisia si el ti-o accepta - acest lucru transforma demisia ta (deci incheierea CIM cu articolul 79) in incetarea activitatii cu acordul partilor (articolul 55b).
Diferenta intre cele 2 - la demisie este obligatorie perioada de preaviz (15 zile calendaristice la functii de executie si 30 la cele de conducere), perioada care nu se poate intrerupe cu CO sa concediu medical; la acordul partilor poti parasi firma de a doua zi.
In cazul neefectuarii preavizului ti se poate impune aceasta (sau poti negocia cu angajatorul o incetare a activitatii fara preaviz - intelegere amiabila, pt ca esti la mana lui......)
Cred ca asta a vrut sa spuna si cel care ti-a raspuns.

Demisia admisa cu data depunerii nu se transforma in nimic, este demisie in baza atr. 79 (7)
Pentru incheierea carnetului de munca cu art. 55 b, este nevoie de o CERERE DE INCETARE A CONTRACTULUI INDIVIDUAL DE MUNCA - este o diferenta, sunt 2 lucruri diferite in modul ce conceptie a actului .

SECTIUNEA 8
Demisia
Art. 79. - (1) Prin demisie se intelege actul unilateral de vointa a salariatului care, printr-o notificare scrisa, comunica angajatorului incetarea contractului individual de munca, dupa implinirea unui termen de preaviz.
(2) Refuzul angajatorului de a inregistra demisia da dreptul salariatului de a face dovada acesteia prin orice mijloace de proba.
(3) Salariatul are dreptul de a nu motiva demisia.
(4) Termenul de preaviz este cel convenit de parti in contractul individual de munca sau, dupa caz, cel prevazut in contractele colective de munca aplicabile si nu poate fi mai mare de 15 zile calendaristice pentru salariatii cu functii de executie, respectiv de 30 de zile calendaristice pentru salariatii care ocupa functii de conducere.
(5) Pe durata preavizului contractul individual de munca continua sa isi produca toate efectele.
(6) in situatia in care in perioada de preaviz contractul individual de munca este suspendat, termenul de preaviz va fi suspendat corespunzator.
(7) Contractul individual de munca inceteaza la data expirarii termenului de preaviz sau la data renuntarii totale ori partiale de catre angajator la termenul respectiv.
(8) Salariatul poate demisiona fara preaviz daca angajatorul nu isi indeplineste obligatiile asumate prin contractul individual de munca.

S-a mai discutat pe forum, c.o nu suspenda CIM si ca atare nu suspenda nici perioada de preaviz. Poate fi efectuat co in perioada de preaviz si in acest fel nu se mai plateste co neefectuat
adelaida_07, utilizator
ma scuzati am si eu o intrebare...

in perioada de preaviz trebuie sa lucrezi norma intreaga sau mai putine ore?

va multumesc !