Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Eliberare carte de munca dupa demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Eliberare carte de munca dupa demisie

De curand mi-am dat demisia. Am lucrat un an si jumata in baza unui CIM, dar angajatorul nu mi-a cumparat carte de munca. Acum la demisie spune ca o sa-mi elibereze o adeverinta prin care o sa mi se ateste vechimea in munca. Intrebarea mea: este obligat angajatorul sa-mi elibereze(deschida) carte de munca, avand in vedere ca am lucrat in baza unui CIM? Multumesc!
~ Conținut șters la cerere ~
nu eram sigur daca chestia cu 4 ore se aplica doar in cazul in care angajatorul nu a respectat prevederile din contractul individual de munca.

Va multumesc !
daca e vorba de demisie, in perioada de preaviz se respecta programul normal de lucru!