Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... sporul de vechime
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

sporul de vechime

Va rog frumos, cine stie, spuneti-mi daca urmatoarea interpretare este corecta: "daca nu s-a stabilit initial, in contractul individual de munca, sporul de vechime, iar salariul negociat este mai mare decat salariul min. pe economie + %vechime, atunci se considera ca sporul este inclus in salariu."
Foarte de bun-simt si clara expunerea dumneavoastra! In momentul acesta n-am niciun contraargument.
Sunt, totusi, curioasa ce se intampla in situatia in care ma duc si ma angajez la stat acum, dupa 6 ani petrecuti la privat: imi acorda statul spor de vechime?
Multumesc!
In cazul in care va angajati la stat (daca mai fac angajari :) ), binenteles ca veti primi sporul de vechime pt toata perioada lucrata (chiar si cea de la privat)