avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1256 soluții astăzi
Forum Activitate hassan

Activitate hassan

Buna seara,

Unui angajat (cetatean strain cu autorizatie de munca) i-a fost suspendat CIM-ul pentru concediu paternal, conf. art.51, alin. 1 lit.c din Codul Muncii. (la data de 07.09.2011)
In decizie au fost mentionate decat prevederile Codului Muncii si data de inceput a suspendarii, nespecificandu-se intreaga perioada de suspendare, dar in Revisal a fost completata suspendarea pana la implinirea varstei de 2 ani a copilului.
La intocmirea cereri pentru acordarea indemnizatiei de crestere a copilului s-a presupus ca decizia a fost data pentru un termen de 1 an, dreptcare i-a fost ?sugerat ? sa bifeze indemnizatia de crestere a copilului pana la varsta de un an. Dupa intocmirea si depunerea dosarului de indemnizatie angajatului i s-a spus ca va primi o notificare din partea Agentiei Judetene pentru Plati si Inspectie Sociala daca i se va aproba sau nu respectiva cerere, lucru care nu s-a intamplat, dar datorita faptului ca banii au inceput a i se vira in cont s-a presupus acceptarea cererii. Angajatul necunoscand legile, desi a constatat o scadere a sumelor virate, pana la suma de 200 lei, a crezut ca acele sume i se cuvin si nu a facut nici o sesizare angajatorului sau Agentiei Judetene pentru Plati si Inspectie Sociala.
Recent, in urma cererii unor date suplimentare de catre Serviciul Imigrari, atat angajatul cat si angajatorul au aflat si intrat in posesia a doua decizii emise de catre Agentia Judeteana pentru Plati si Inspectie Sociala, respectiv decizia de admitere a cererii pentru acordarea drepturilor prevazute de OUG.111/2010 art.2, alin.1, lit.a din data de 16.01.2012 si decizia de incetare a platii drepturilor prevazute de OUG.111/2010 din data de 18.07.2012.
Avand in vedere faptul ca nici angajatul, nici angajatorul nu au stiut de deciziile amintite mai sus nu s-a facut nici o modificare, in sensul de a se reactiva CIM-mul sau de a se suspenda pentru concediu fara plata pentru cresterea copilului pana la varsta de 2 ani conf. Art.6 din OUG.111/2010, CIM-ul respectivului angajat fiind suspendat pentru concediu paternal si in momentul de fata.

In cazul unei corectii facute concediului paternal, in sensul de a modifica perioada acestuia, respectiv pana la data cand copilul a implinit un an 27.07.2012, si sa-i fac o noua suspendare pentru concediu fara plata pentru cresterea copilului pana la varsta de 2 ani conf. Art.6 din OUG.111/2010 de la data de 28.07.2012 pana la data de 27.07.2013, va fi societatea (sau inspecturul HR) amendata de catre ITM conf. Art.9, alin.2, lit. e. din HG 500/2011 sau mai drastic?
Tinand cont de cele relatate mai sus CIM-mul angajatului se poate considera nul?
Ce ar trebui facut ?

Cu respect.
Discuție reclamatie!
Buna ziua!

As dori sa reclam o societate ( vanzatoarea unei societati ) subiectul reclamatie fiind faptul ca am platit cu o bacnota de 100 ron pentru doua jucari, contravaloarea acestora fiind de 27 ron iar eu am primit restul pana la 50 ron, vanzatoare spunand ca 50 am platit nu 100; in momentul cand am cerut BON FISCAL sau sa calcularea vanzari pana la momentul respectiv pentru elucidarea problemei dumneaiei a motivat ca are casa de marcat stricata!

Din ce am citit catre Opc nu are rost sa fac plangere neavand Bon Fiscal!
Catre Directia Generala a Finantelor Publice ar avea sens sa fac?
Răspuns la discuția Neplata salariului
Sesizati ITM-ul, si rugati sa se faca si o adresa catre Directia Generala a Finantelor Publice (sau daca nu mergeti dvs. si faceti sesizare) intrucut fapta de a retine si nu vira in totalitate impozitele si contributiile cu retinere la sursa aferente salariilor constituie contraventie .
[ link extern ]
(art.219, alin.1, lit. p.)
Buna ziua,
Am o societate SRL activitatea principala ''Comert cu ridicata de piese si accesorii ptr auto - 4531'', ca activitate secundara ''Fabricarea altor piese si accesorii ptr auto si motoare de auto - 2932'' (ptr activitatea secundara din rasfoit forum am inteles ca se completeaza un formular la ORC, sau nu? ).
In afara de Mediu, PSI, Protectia Muncii mai sunt si alte avize, acorduri de obtinut?
Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția incepere activitate firma
Dava respectivul cont este pe firma inseamna ca aveti societatea inregistrata.
Răspuns la discuția Bunuri confiscate!
cora2006 a scris:

Din cate inteleg eu, user-ul nu este parte vatamata ci contravenient. Nu avem un dosar penal, ci o contraventie. Sau, poate ma insel...;)

Da, contraventie.
In cazul unei nodificari din partea Agentie pentru Protectia Mediului ptr suspendarea autorizatie de mediu si implicit incetarea activitati, societatea X poate inchiria, in speta ''Contract de comodat'' catre o alta societate Y (avand in vedere ca respectivele societati au o parte din actionari firmei X in firma Y) locatia si imobilele pe care le are?
Răspuns la discuția Bunuri confiscate!
Confiscarea s-a facut in baza unui pv( pv la care nu s-au formulat obiectiuni ).
Buna ziua,

Se mai pot redobandi bunurile confiscate de catre Garda Financiara in urma unui control ?
Daca DA, cum?