avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 665 soluții astăzi
Forum Activitate timp_pierdut

Activitate timp_pierdut

abonamentul este pe numele meu,fica la folosit,eu am locuit in alta localitate.Probabil au fost facturii,dar fica a uitat sa ma anunte,iar eu am aflat accidental.Cred ca sunt 4 ani de cand s-a platit ultima factura,cred ca fica mea a platit doar cateva luni abonamentul.
In urma cu 4 ani ,am incheiat cu vodafon un abonament pt fica mea,o situatie mai dificila a dus la neplata facturii vodafon,care a ramas neplatita pana in ziua de azi.Suma initiala a facturii a fost de 200lei,intre timp creanta catre vodafon a fost transferata catre S.C. ..... SRL si a ajuns la un debit de 4,27596 Ron.
Intrebarea mea este urmatoarea: cum ma poate afecta aceasta situatie neplacuta? Va multumesc pt sfaturi.
1. Am ramas fara job,si ma gandesc sa-mi castig si eu existenta pana gasesc ceva onorabil de munca,vanzand diverse ( de curatenie si cosmetice) pe o masuta in targurile satesti din judetul Teleorman.Ce trebuie sa fac pt a nu fi luata la bani marunti de politie ? Se poate obtine o autorizatie ,ceva pt o singura luna,pe care sa o reanoiesc de cate ori este nevoie? Ce taxe se platesc si de unde se elibereaza?
2. Ma gandeam sa deschid o intreprindere individuala,dar nu stiu daca se merita( am calificarea de lucrator comercial) insa suma pe care doresc eu sa o investesc este foarte mica,oare nu gresesc? si in loc sa-mi usurez situatia si sa castig un banut ,ma bag dator la finante? cum se procedeaza cu impozitul? Am calificarea de lucrator comerciant,dar am lucrat in cu totul alt domeniu,deci nu stiu mai nimic despre taxe .Va multumesc anticipat pt raspunsuri.
:((Sunt debransata de la sistemul centralizat de caldura,nu avem lumina pe scara,pt ce trebuie sa mai platesc un presedinte de asociatie,un contabil....in conditile in care eu nu beneficiez de nici un serviciu din parte lor?
Apa rece se plateste direct catre distribuitor,iar gunoiul la primarie....
pana la urma sa votat aceasta lege? daca da va rog unde o gasesc pt ca doresc sa o transmit si eu primarului din orasul Alexandria ......
Multumesc,si eu ma-m gandit la presedintele asociatiei de locatari,deoarece el ne reprezinta,dar oare este suficient?
In luna august anul curent am facut cerere pt debransarea de la serviciul centralizat de incalzire,am intocmit un dosar,am plimbat hartii,si am platit pt debransare.Ieri 4 noiembrie 2010 Terma serv a incarcat coloana cu apa ,pt verificari si surprize ,surprize,( nu ,nu era Andrea Marin) era apaX-( care curgea nestingherita pe parchetul meu cel nou,schimbat de aproximativ 3 saptamani #-o.
Am facut o sesizare la Terma serv,dupa ce am oprit apa,iar acolo la primul drum mi sa promis verbal ca vinovatul va plati si gata,am fost concediata.
Am mers la O.P.C pt ca si Terma Serv este o societate ,care furnizeaza un anumit produs,am facut si acolo o plangere scrisa de data aceasta.Cei de acolo au luat legatura cu Terma Serv si abia atunci am aflat ca plangerea mea trebuia sa fie scrisa,si apoi se lua in considerare.Tot atunci am aflat ca va trebui sa aduc o persoana neutra care sa constate ca eu am in ap o teava nesudata,si un parchet care smiorcaie la fiecare pas,si care desigur numai parchet nu mai este. Am solicitat celor de la O.P.C sa trimita ei persoana neutra care sa-mi constate calitatea serviciilor prost facute de catre Terma serv,dar au refuzat.
Alte drumuri si alte dezamagiri,inginerul responsabil cu punctul termic,seful celui care nu a sudat teava,a refuzat si acesta sa vina sa vada ce este in casa,in shimb a trimis 2 muncitori sa sudeze teava.Imi pare rau de vecini mei care de luni ( pt ca atunci se va da drumul la caldura) dar teava din casa mea nu se va suda pana nu voi avea parchetul schimbat. Intrebare,cui sa ma adresez ,pt a fi martor,in momentul in care vin cei de la Terma serv,luni sa faca constatarea tevi nesudate? Pe cine sa chem? si sa nu ma coste foarte mult,pt ca bani nu am,sunt somera fara imdemnizatie si fara un alt venit.Multumesc frumos pt ajutor.:worthy:
Răspuns la discuția Intreprindere individuala
multumesc frumos.
doresc sa infintez o intreprindere individuala,avand ca activitatea comertul ,pt inceput am ales ca loc de desfacere piete,targuri,balciuri......ma rog e un job pt timpul liber.Nu m-am hotarat inca ce voi vinde,ma gandesc la confectii copii,detergenti,asta pt moment. Cate coduri CAEN am dreptul sa trec? ce nu stiu eu,si nu prea gasesc informatii,dupa ce voi face inregistrarea la camera de comert,trebuie sa merg la finante.....ok. trebuie sa declar eu un profit? in baza caruia sa fiu impozitata? scuze daca vb prostii.......... ce trebuie sa fac,eu nu vreau sa investesc in aceasta activitate decat 2000lei!!! Alta intrebare,imi trebuie casa de marcat? daca nu am personalitate juridica? trebuie sa angajez un contabil? in principiu stiu si eu sa-mi inregistrez intrarile,iesirile si stocul.......multumesc frumos pt orice informatie......si ma scuzati daca am batut campii...:(
multumesc ,multumesc