avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 378 soluții astăzi
Forum Activitate cedrrew

Activitate cedrrew

Buna ziua,
Am incercat sa obtin din partea Inspectoratului de politie judetean niste informatii legate de controalele pentru noxe efectuate deja la nivel de judet in acest an, insa in raspunsul primit, in care se invoca prevederile din Ordinul M.T.- M.I.R.A nr. 510/230/2007, mi se transmite ca in acest ordin nu se prevede ca graficul si locatiile actiunilor sa fie facute publice, astfel ca aceste informatii nu imi pot fi furnizate.
Nemultumirea mea este ca desi ei sustin in raspuns ca s-au efectuat un anumit numar de actiuni, nu i-a vazut nimeni in trafic, eu suspectandu-i ca nu au facut acel numar de actiuni.
Intrebarea: este ok ca astfel de informatii sa nu poata fi furnizate sau sa nu fie furnizate in mod voit invocandu-se motivul descris?
Multumesc!
Buna ziua!

Situatia in care ma aflu si as dori sa aflu un raspuns este urmatoarea: am avut de parcurs un proces de vanzare cumparare a proprietatii bunicilor si pentru acest demers a fost ales un expert de catre judecatorie pentru a se ocupa de masuratorile topo.In momentul de fata procesul s-a incheiat si doresc sa fac si intabularea pentru care e nevoie de alte acte si de masuratorile efectuate de experta in format electronic.Problema este ca experta nu vrea sa-mi inmaneze aceste documente in format electronic,are dansa obligatia de a mi le furniza avand in vedere ca este un serviciu pentru care am platit?
Experta isi desfasoara activitatea ca PFA!
Buna ziua!
Am o mica problema legata de o pereche de pantofi sport achizitionata de la o firma de articole sport.Problema este ca la unul din pantofi mi s-a dezlipit imbinarea dintre talpa si partea din fata.Incaltamintea e "de firma" si ma asteptam sa ma tina cam ca si perechea anterioara,doar ca dupa ~ 4 luni a aparut aceasta problema.Cei de la magazin au fost deacord sa mi-i schimbe insa nu mai aveau acel model si drept urmare m-au fortat sa achizitionez altceva de la ei de suma respectiva.Negasind ceva sa-mi placa i-am intrebat daca nu as putea primii banii inapoi raspunsul fiind negativ.
In situatia data va intreb daca totusi ar fi obligati sa imi restituie banii?
Răspuns la discuția Art. 243 c.pr. civ.
Procesul a fost inceput de parintii mei si este vorba despre o casa batraneasca si cateva parcele de pamant.La una din parcelele de pamant are pretentia unul dintre unchi.Intrebarea mea este daca inchei un contract de V-C intre mine si el pentru acea parcela,va fi valabil contractul dupa incheierea procesului meu,avand in vedere ca este facut inainte ca eu sa fiu proprietar cu acte in regula? Si o a doua intrebare tot legata de un posibil contract pe acea parcela: daca in proces eu si mama mea figuram ca reclamanti,insa eu o sa fac acel contract doar pe numele meu,la sfarsitul procesului ar trebui sa figuram amandoi ca proprietari(eu si mama);in conditiile acestea va fi valabil acel contract fara semnatura ei?
Buna ziua!
Sunt implicat intr-un proces de vanzare cumparare intre mine si bunicii mei.Procesul este momentan suspendat in baza articolului 243 alin. 1 pct.1,bunicul meau decedand dupa inceperea procesului.As dori sa stiu ce presupune acest lucru.
Acest proces a fost inceput pentru ca parintii mei au luat asupra lor obligatia de a se ocupa de inmormantarea bunicilor.Mai sunt 2 unchi,care ar putea emite pretentii fiind mostenitori ai bunicului meu.Cat de tare m-ar putea incurca in situatia de fata?
Multumesc anticipat pentru raspuns!
Sa inteleg ca daca am fost eu condamnat pentru neadaptarea vitezei la conditiile de drum nu are rost sa imi mai bat capul cu o noua actiune in instanta?
Buna ziua!
As dori sa aflu care este perioada pana la care as putea actiona administratorul unui drum judetean in instanta pentru ca nu a mentinut drumul in "stare tehnica necorespunzatoare",

Ideea este ca am avut parte de un accident cu victima pe un drum necuratat de zapada.In aceasta iarna se vor implini 2 ani de la accident si am inteles ca pentru un asemenea demers exista perioade limita.
Multumesc anticipat!
Sentinta a fost data anul trecut,iar eu am aflat ce scria in ea abia anul acesta,asadar ma gandeam ca poate sunt alte lucruri ce s-ar putea face avand in vedere perioada scursa de la pronuntarea sentintei!
Buna ziua!As dori sa aflu daca in cazul unei sentinte,in care anumite aspecte precizate nu sunt conforme cu cele declarate pe parcursul unei anchete,am fost dezavantajat de la a beneficia de un proces corect,si ce as putea face in situatia data.Mai exact am avut un accident de masina pe un drum acoperit cu zapada,iar cand am fost sa dau declaratii le-am spus celor de la politie ca masina a inceput sa derapeze dupa ce am lasat-o in frana de motor,masina avand cauciucuri de vara pe spate,doar pe fata fiind de iarna.In sentinta se precizeaza faptul ca as fi actionat frana de serviciu,iar cauciucurile de vara ar fi fost montate pe fata.
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri!
Multumesc pentru lamuriri