avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 989 soluții astăzi
Forum Activitate referent 1

Activitate referent 1

In luna decembrie 2017 am obtinut un certificat de distrugere pe un autoturism dus la fier vechi. Radierea la Serviciul de inmatriculari am facut-o in luna februarie 2018.
Mai platesc impozit pe autoturism in anul 2018?
Discuție Legea 416 /2001
Cum intelegeti acest articol de lege?( art 30 din Legea 416/20012) cine face recuperarea?

(1) Dispoziţia primarului privind acordarea, neacordarea, modificarea, suspendarea, încetarea drepturilor prevăzute de prezenta lege, schimbarea titularului acestora, precum şi deciziile corespunzătoare ale directorului executiv, inclusiv cele de recuperare a sumelor încasate necuvenit, se pot ataca potrivit prevederilor Legii contenciosului administrativ nr. 554/2004, cu modificările şi completările ulterioare

Discuție declaratia 392b
Buna ziua. Am si eu o nelamurire: Sunt pfa cod caen 0150 si trebuie sa depun declaratia 392b, in cifra de afaceri intra si subventia primita la masura 141, subventia pentru animale, subventia pentru teren ? sau numai celelalte venituri realizate?
Sunt nascuta in data de 27 ianuarie 1956 (femeie), am 31 ani lucrati. As dori sa stiu cand pot sa imi depun dosar pentru pensie anticipata partial?
Răspuns la discuția alocatie complementara
Potrivit ultimei modificări e 470 lei venit lunar/membru de familie, adică Legea 161/2009 din M. Of. nr.322/14.05.2009
Cum se calculează controlul financiar preventiv începând cu 1 ianuarie 2010? Se introduce în salariul de bază? Va multumesc.
Răspuns la discuția Aviz nefavorabil ANFP
csroxika a scris:

buna ziua
de obicei se cere stiinte juridice si admnistrative cu specialiare in administratie publica
dar nu e chiar asa de grav
se poate schimba fisa postului cu atributii care sa fie compatibile cu facultatea care ati terminat-o.
am avut un caz asemanator, si dupa o stransa colaborare cu ANFP am modificat fisa postului
astept avizul. am vb f mult cu buc. si pe mail si la tel si pana la urma am ajuns la un aord comun
vorbiti cu departamentul de resurse umane si sa sune la ANFP sa ia legatura cu persoana care se ocupa de judetul dv
sunt dragute doamnele si va vor ajuta
succes


si eu am terminat ad publica , am depus actele si astept raspuns de la ANFP, sunt referent superior III, tot la o primarie de comuna, iar in fisa postului am atributii din contabilitate si de asistenta sociala. Este posibil ca sa primesc si eu aviz nefavorabil?
Atunci la ce foloseste administratia publica? Ce trebuie sa cuprinda fisa postului cu astfel de studii?
Sunt incadrata in functia de referent III, principal I, (studii medii),anul acesta am terminat administratie publica, licenta iulie 2009, in fisa postului apar si atributii de asistenta sociala. Ordonatorul de credite a aprobat promovarea in studii superioare dar este discutia ca studiile nu corespund cu functia. Ma poate lamuri cineva cum e corect?