avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1032 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters104330

Activitate ContSters104330

Va multumesc frumos pentru raspuns.In ceea ce priveste numele pe care lau dobandit ,nu inteleg de ce a fost dat atat timp cat sotul nu a recunoscut copilul si nu s-a procedat la nici un fel de test in acea vreme pentru ca sotul a refuzat pe vremea aceea fiind sigur ca nu este copilul lui.A fost o aventura,doamna in cauza a anuntat despre acest copil in momentul cand l-a nascut precizand ca pana in luna a VII a nu a stiut ca este insarcinata si totusi pe atunci lucra la un spital la sectia NOI NASCUTI.Voi consulta cat mai curand un avocat pentru a-mi indruma dansul pasii premergatori a tuturor actiunilor pe care doresc sa le intreprind in vederea aflarii adevarului.Va multumesc.
Buna tuturor,
Acum cativa ani ,mai precis 11 ,actualul meu sot a avut o legatura cu cineva care dupa foarte mult timp de la ruperea acestei relatii l-a contactat spunandu-i ca a nascut un copil ca urmare a aventurii lor.A deschis proces de recunoastere a copilului acea doamna insa sotul meu a refuzat la acea vreme sa faca testul fiind sigur ca nu este copilul lui.De atunci platim pensie alimentara chiar daca nu exista nici o dovada ca este copilul lui.Legea ia acordat si numele de familie al sotului fara ca noi sa ne dam acceptul.Acum eu doresc sa facem acel test de paternitate insa nu cunosc procedura.Trebuie sa redeschid un proces?Respectiva persoana este din alt oras.Poate refuza aceasta cerere a mea?Trebuie sa imi iau un avocat?Va rog sa imi dati cat de multe detalii puteti pentru ca este o situatie la care nu ma pricep si imi doresc sa scap de aceasta incertitudine.Multumesc
Buna seara,
Mama mea doreste sa isi reia numele de dinaintea casatoriei dar fara sa divorteze de tata.Ar vrea sa stie daca poate face acest lucru ,cum si daca il poate trece si pe fratele meu pe numele ei.Mentinonez ca eu si fratele meu suntem majori.Nu sunt porbleme intre parinti insa numele de familie al tatalui nostru nu este unul tocmai comun,intr-un fel suna deranjant si tocmai de aceea mama doreste sa il schimbe si sa il poata da si fratelui meu.Eu sunt casatorita ,deci nu sunt probleme,nu va ramane un copil pe un nume si altul pe alt nume.
Multumesc.
Buna seara,
Am o problema cu impozitul pe autoturism.In 2006 am luat in leasing o masina,dupa 6 luni nu am reusit sa o mai platim si in scurt timp a fost ridicata de catre cei in drept insa fara a ne lasa nici un act prin care se dovedea acest lucru.Nu am mers sa o radiez de pe numele meu si acum am primit o instiintare de plata cu executare silita pentru neplata impozitului incepand din 2006 si pana in prezent.Eu nu am folosit acest autoturism,dupa cum am spus,decat 6 luni si nu am de ce sa platesc acest impozit in continuare.Nu stiu cum sa rezolv aceasta problema pentru ca intre timp firma de unde am luat masina s-a dizolvat si nu mai am nici un act ,nimic legat de aceasta situatie.Vreau sa pot sa ''sterg'' aceasta datorie pentru ca ,in fapt,altcineva se foloseste de autoturism si eu primesc plicuri cu datoriile la impozit.Va rog sa ma ajutati deoarece este chiar acuta problema.Multumesc.
Răspuns la discuția Datorie banca
Nu inteleg un lucru,eu nu mai am aceeasi adresa pe buletin si totusi dansii au mers la acea adresa.Nu vin la adresa la care locuiesc acum sau....?La ce sa ma astept?Ma pot cauta si la noua adresa?
Răspuns la discuția Datorie banca
Multumesc frumos pentru raspuns.Parintii mei erau ingrijorati crezand ca ii poate afecta cu ceva faptul ca atunci cand am facut creditul eram inca pe adresa lor insa nu cu titlul de proprietar.Pe numele meu nu am decat copilul.Multumesc inca o data.
Discuție Datorie banca
Buna ziua,

Am o datorie la banca undeva in jur de 6500 lei ,nu am mai platit de luni bune.Astazi au fost la parinti mei acasa executorii pentru ca eu in momentul contractarii creditului aveam adresa parintilor pe buletin dar nu mai locuiesc acolo,am alta adresa pe buletin.Momentan nu am servici,nu am o casa a mea,nu am nici un bun pe numele meu.Ce actiuni pot intreprinde executorii impotriva mea dat fiind faptul ca nu beneficiez de nimic?
Discuție poprire salariu
Buna seara,

Am si eu o intrebare destul de complicata...Acum 3 luni de zile mi s-a facut poprire pe salariu din cauza unei datorii destul de vechi la banca Finans.Acum 5 ani am luat un obiect de la Media Galaxy in valoare de 800 de lei ,am avut cateva intarzieri de plata ca intr-un final sa ramana neachitate ultimele doua rate in valoare de 150 lei.Nu am dat importanta,nu m-am mai gandit la toate astea si la un moment dat,anul acesta in luna aprilie, la actualul loc de munca mi-a venit o hotarare judecatoreasca prin care se cerea poprirea pe salariu in valoare de 30%pana se acopera suma de 5400 lei.Creditul a fost facut pe o perioada de 36 de luni ,in anul 2008 el trebuia sa se termine.Acum eu nu inteleg de ce pentru 150 de lei se cer 5400 de lei?Deja mi-a fost oprita suma de 274 lei timp de 4 luni .Ce pot face pentru a stopa aceasta poprire?Suma pe care o cer este imens de mare si se achita pe parcursul a 20 de luni daca mi se iau lunar din salariu 274 lei.Va rog sa ma ajutati cu informatii in ceea ce priveste aceasta situatie si sa reusesc sa o pot rezolva intr-un alt mod deoarece imi este imposibil sa achit timp de aproape 2 ani ,lunar,aceasta suma eu ramanand restanta la dansii cu doar 150 de lei.Nu vreau sa achit bani de care nu m-am folosit,inteleg sa mi se ia 1500 lei,de 10 ori suma restanta insa nu de 36 de ori.Sa inteleg ca au pus comisioane si taxe pentru intreaga perioada pe care a fost facut creditul?Astept raspunsul dvs.Multumesc frumos.
Buna ziua,
Am si eu un debit din 2006 la care am acumulat suma de 15550 lei din cei 2300 pe care i-am luat pt nevoi personale.Am platit pana intr-un anumit punct apoi nu am mai putut sa achit la zi,am foarte mare intarziere.Anul trecut in decembrie mi-au trimis un nou ctr de reesalonare pe care l-am si semnat crezand ca voi putea sa ajung astfel la zi.Sunt sunata zi de zi si mi se spune ca daca nu achit datoria lunara mi se va imputa toata suma deodata.Datoria nu s-a prescris?Ce se poate intampla in acest caz in care eu am semnat acel act de reesalonare?Mentionez ca nu ma proprietati mobile sau imobile pe numele meu,conturi bancare sinimc altceva.M-au amenintat chiar ca imi pot trimite la locul de munca o scrisoare prin care sa imi puna oprire pe salariu.Va rog sa ma ajutati si pe mine cu ,cateva explicatii dar v-as ruga sa fie cat mai detaliate si pe intelesul meu pt ca,recunosc,nu cunosc termenii juridici.
Multumesc frumos
Răspuns la discuția somatie
Am inteles asta insa nu stiu daca in afara de acest lucru se poate intampla si altceva daca deja mi-a trimis executorul judecatoresc acea somatie de plata.Din cate stiu poprire pe salariu se poate pune doar daca este de acord si societatea la care sunt angajata.In afara de acest lucru pot sa mai actioneze si intr-un alt mod impotriva mea daca nu achit nici de aceasta data suma ce imi este mentionata in somatie?Executorul judecatoresc nu poate intreprinde alte actiuni de genul?Eu am pe buletin adresa parintilor mei unde vin si toate aceste somatii,ii poate implica in vreun fel pe ei daca eu nu mai locuiesc acolo si sunt si casatorita?