avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1545 soluții astăzi
Forum Activitate m-elena

Activitate m-elena

As dori si eu un model de contestatie la aceasta somatie de plata,pt a merge in justitie pt a obtine sa nu platesc dobanzile si penalizarile,ci doar baza de plata...
Multumesc,intre timp mi-am dat seama si eu de acest lucru...
Si daca pe judetul botosani nu gasesc codul caen pe care-l am ca pfa?4618?cum ma pot incadra la norma de venit?
Răspuns la discuția Datorie la Casa de Pensii?
va aduc si eu in atentie un caz asemanator,pentru ca nu am gasit nicaieri solutii...incepand cu anul 2003,mama mea si-a infiintat un pf,renuntand la plata contributiei catre casa de pensii(vanzator ambulant...la momentul respectiv nu era obligatorie plata contributiei).In urma cu cateva luni,a primit de la casa de pensii o hartie ca sa se prezinte in vederea calculului contributiei aferente anilor 2005-2009.S-a prezentat acolo,si pe anii 2005-2006,avand venit sub pragul de calcul,nu i s-a impus plata contributiei,dar pe 2007-2008-2009 i-a facut o cucoana de acolo un calcul de mana pe baza actelor si venitului pe care l-a avut cum ca ar avea de plata in jur de 5000 ron.I-a spus ca nu ii calculeaza pe calculator pt ca odata bagata in baza de date,va trebui sa plateasca acesti bani obligatoriu...in cel mai scurt timp...ea oricum pe 2007 a avut venit f mic,mai mic decat plata de 90 de ron pe luna,cum se poate sa o oblige sa plateasca mai mult decat a castigat intr-un an?pe 2008 si 2009 am inteles ca s-a renuntat la plata acestei sume fixe,fiind un procent din venit...mare parte din aceasta suma oricum am inteles ca reprezinta penalizarile pt intarziere.va rog sa ma ajutati,pt ca nu stim cu sa procedam,in primul rand pt ca mama mea nu are de unde plati acesti bani!ce anume este de facut in cazul in care mai primeste astfel de hartii?ce se poate intampla daca nu se mai prezinta si nu mai plateste?
noi am rezolvat problema...mergeti la un birou de inmatriculari auto,sunt nenumarate firme in fiecare oras,poate va ajuta ei...oricum dau un sfat sa se auda bine,nu cumparati masina fara acel certificat fiscal,indiferent ca va promite ca vi-l da a doua zi sau mai stiu eu cum...ei promit orice numai sa dea masina,apoi aveti nopti nedormite ca nu o puteti inmatricula si trebuie sa gasiti solutii care nu sunt in avantajul vostru,bani cheltuiti in plus si nervi nu mai zic....samsarii astia stiu ca trebuie sa dea acel certificat fiscal dar te conving ca nu trebuie,stiu ei mai bine...ca au vandut nenumarate masini...adica cu alte cuvinte mai sunt cativa necajiti care il cauta........cand o patesti,iti dai seama ca nu se merita sa fii de buna credinta....dar asta e,daca cumperi o masina poate o singura data,nu ai de unde sti...si in plus cei care fac actele de vanzare cumparare nu iti zic,mai ales in targuri toti stiu dar probabil ca omit sa zica pt ca sunt intelesi intre ei,nu stiu ce sa zic....
asa ca...fara certificatul fiscal nu cumparati masini,indiferent cat de ieftin o lasa...ca risti sa stai cu ea in fata blocului.......
exact aceeasi problema o am si eu,nu am stiut ca trebuie sa-mi dea acest certificat fiscal,dat fiind ca masina abia e intrata in tara,am luat-o cu numere rosii,deci oricum nu era trecuta la financiar pe aceasta persoana....acum nu reusesc sa dau de el ca sa-mi trimita acest certificat fiscal....mi s-a zis de la taxe si impozite ca pot da o declaratie pe propria raspundere cum ca persoana respectiva nu are datorii la taxe si impozite,dar ma intreb daca nu pot avea probleme ulterior daca se descopera ca el avea datorii,dar care nu privesc aceasta masina....stiu pe cineva care in disperare de cauza a dat aceasta declaratie,dar mi-e frica oarecum...eu am luat masina din alt judet,nu-l poate verifica pur si simplu daca are datorii?astept un raspuns urgent,multumesc anticipat...in special daca sa dau sau nu aceasta declaratie pt ca altfel nu pot inmatricula masina.....
Răspuns la discuția recuperare taxa auto
in ce temei legal se poate face acest lucru?mai multe detalii va rog.......:sorry:
Răspuns la discuția Taxa auto.
as fi si eu tare curioasa de aceste lamuriri.......
Răspuns la discuția recuperare taxa auto
daca eu inca nu am platit taxa auto,in ce conditii as putea cere inmatricularea masinii fara plata ei,in ce temei legal si ce pasi ar trebui sa urmez ca sa fiu sigura ca voi reusi??????
adica,mai exact ce grad trebuie sa aiba?spre exemplu tatal meu are permis de conducere,dar masina nu ar trebui sa fie adaptata in nici un fel pt ca el are posibilitatea fizica sa conduca...ca sa zic asa,si are grad 2 de handicap...s-ar putea sa isi ia o masina si sa nu plateasca taxa de prima inmatriculare?