avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 933 soluții astăzi
Forum Activitate sibcon

Activitate sibcon

Am o achizitie licenta soft din SUA de la un magazin online. Unde o trec in decont 300? o inregistrez prin taxare inversa?
Am o achzitie de la un magazin online din USA platita de pe contul de lei la curs din ziua respectiva. ma ajuta cineva sa inregistrez va rog!!!
Haha deci chiar imi vine sa rad :)) asta cu bugetarii e tare de tot. un ospatar munceste si 24 de ore incontinuu si cand pleaca de la servici nu ati vrea sa va uitati la talpile lui, si nu neaparat pt ca si-a ales meseria asta ci pentru ca chiar daca a terminat o facultate nu are destule PILE sa intre pe un post in domeniu. As dori ca tuturor celor care criticati ospatari sa fiti macar 5 min din viata il locul lor, sa trebuiasca sa zambiti oricarui specie umana intalnita, indiferenet daca ai necazuri sau te simti rau, sa pupi in ... orice om si multe altele care voi nu le stiti, aveti doar impresia ca un ospatar ia comanda o duce la masa si e milionar.
deci contabilul ar trebui sa plateasca 266 la bug asig sociale, 40 impozit pe sal si 5 comision itm? e corect asa?
la un salar de 600 RON brut puteti sa imi spuneti exact cat trebuie depus in contul bug. asigurarilor sociale? Impozitul pe salar am platit 40 RON si comisionul la ITM 5 Ron.
Multumesc
Se poate va rog sa imi spuneti cum se depun urmatoarele declaratii: pt CAS, la sanatate, pt FNUASS si la ITM (pe discheta sau listat). Multumesc
Discuție salarii mai
Am un angajat care a inceput la 01.05.2010 cu norma de 4h pe zi si minim de 600. Eu folosesc programul SAGA iar cand dau la configurare salarii imi ia la ore lucrate doar 76. Tinanad cont ca sunt 20 zile lucratoare pe mai nu trebuia sa imi ia 80 de ore, si sa imi i-a salariul de 600 nu cel de 570?????
Răspuns la discuția cainii
Dar ce zice administratora ca face cu banii? Nu este legal deloc!!!!
Discuție bon combustibil
Cum se inregistreaza corect un bon fiscal de combustibil fara factura?
Discuție IMPUTERNICIRE
Am nevoie de vreo imputernicire in plus de la administratorul firmei sa o inregistrez undeva daca sunt angajata ca si contabil cu CIM pentru a putea semna actele? Sau e de ajuns CIM cu fisa postului atasata?