avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 480 soluții astăzi
Forum Activitate CAMO

Activitate CAMO

Răspuns la discuția Functionar public
Am facut somatie unui cetatean al comunei sa intre in legalitate cu constructia si primarul a scris pe somatie ca nu este nevoie de autorizatie atunci cand se schimba forma acoperisului unei case si materialul acesteia ( din tigla in tabla ).Vorbeste foarte urat , face discriminare intre salariati (mi-a alocat numai 60min pe mobil eu fiind la urbanism si trebuind sa dau multe telefoane , la unii colegii dandu-le 150 min , 200 min ) si multe altele.
Buna ziua.Intr-o institutie publica , functionarului public atunci cand ii sunt incalcate drepturile si nu este lasat sa-si indeplineasca sarcinile de serviciu de catre primar , cui sa se planga ?
Am fost primita o data de domnul prefect dar nu am obrajul asa de gros ca sa-l mai necajesc inca o data.:((
Răspuns la discuția Mutare in alt compartiment
Timp de doi ani de zile cat am fost responsabil urbanism , am indeplinit cu succes toate sarcinile care tin de aceasta activitate , spun acest lucru in urma controalelor avute.Am inteles , dictatorul analfabet nu aproba. El considera ca trebuie sa vina la urbanism un inginer si ca eu sunt incapabila sa desfasor in continuare aceasta activitate.
Intrebare : Pana la ocuparea prin concurs a postului eu cum pot sa refuz( respectand legea ) sa mai fac vreo hartie care tine de urbanism ?
In fisa postului meu la scopul principal al postului scrie : evidenta unor operatiuni contabile.
La atributiile postului pe langa cele care tin de contabilitate este trecut si activitatea de urbanism.
Buna ziua.Sunt f.p. in cadrul unei primarii comunale din 2001.Lucrez in cadrul compartimentului contabilitate si am functia de consilier principal.In anul 2012 dandu-si demisia un coleg din functia de responsabil urbanism aceste atributii mi-au fost trasate mie.
Luna acesta s-a discutat ca postul din cadrul compartimentului urbanism care este declarat vacant in organigrama sa se scoata la concurs.
Eu am solicitat primarului prin cerere mutarea din cadrul compartimentului contabilitate in cadrul compartimentului urbanism.Acesta a scris ca NU SE APROBA.
Va rog sa ma ajutati si sa-mi raspundeti daca sa merg mai departe sau sa ma linistesc.Dupa parerea mea cred ca este un abuz.
Va multumesc.
Buna ziua. In dec.2009 pe functia de consilier I ,asistent ,(treapta 3) mi s-a stabilit un salariu de baza de 747lei.Treaptele 2 de _ 818 lei si _ 1 de 866 lei de la gradul asistent nu au avut de a face cu mine.
In 2013 mi se va acorda gradul principal ,(treapta 3 ) cu un salariu de baza de 915 lei.
V a intreb daca eu nu am beneficiat de salariul de baza aferent treptelor 2 si 1 de la gradul asistent si daca aceste trepte au disparut de ce nu mi se da salariul de baza de la gradul principal ,treapta 1 de 1111 lei.
Daca in dispozitie mi s-ar trece acest salariu ar fi ilegal ?????B-)
Buna ziua.Sunt funct.public din aug.2001.In dec.2009 am avansat in clasa I ,grad asistent.In dec.2012 se implinesc 3 ani si pot promova de la asistent la principal.M-am adresat d-nei secretare si mi-a spus ca demareaza procedurile dupa 01.01.2013.Eu va intreb daca nu este tarziu ca tocmai atunci sa inceapa , nu trebuia mai devreme deoarece (pana trimite adresa la ANFP pt. desemnarea unei pers. care va face parte din comisia de examen si toate celelalte care tin de concurs ) dureza mult.La salariul meu net de 700 lei orice suma conteaza.
Va multumesc.
Discuție Invoire
Buna ziua. Sunt functionar public la o primarie comunala de 11 ani .La alegerile locale din iunie 2012 a iesit un primar comunist dupa parerea mea.Sa explic de ce cred eu asta si va rog frumos sa-mi raspundeti daca este legal ce mi-a cerut comunistul.Am avut o programare cu copilul la un medic si am mers sa ma invoiesc de la ora 14.00 pana la ora 16.30 (pana la terminarea programului ).Programarea era la 15.30 ,am vorbit cu asistenta sa ma programeze dupa 16.30 dar nu s-a putut.Individul mi-a cerut sa scriu pe o hartie ca doresc o invoire de 2 ore si jumatate ,sa-i pun data ,sa o semnez si sa o prezint la el.
Exista in vreo lege vreun articol in care se mentioneaza ca eu trebuie sa-i prezint asa ceva ?Chiar nu am auzit pe nimeni sa ceara asa ceva doar e vorba de o problema medicala nu am cerut invoire ca sa merg la cosmetica .Va rog raspuns urgent , vreau sa stiu daca sa scriu asa ceva sau nu .
Va multumesc !
Primarul unei comune si-a incetat activitatea pe data de 25.06.2012.Pentru perioada ian-iunie 2012 nu si-a efectuat concediul de odihna .Incetandu-i-se activitatea i se poate compensa concediul de odihna neefectuat pentru perioada ian - iunie 2012 in bani ?
Răspuns la discuția Promovare in grad profesional
Dar despre promovarea rapida ce-mi puteti spune ?
Răspuns la discuția Promovare in grad profesional
Am promovat in clasa ,de la referent la consilier .Asistent sunt din 2002.