avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 596 soluții astăzi
Forum Activitate mariana1950

Activitate mariana1950

Mulțumesc,
Dosarul nu are termen. În consecință nu poate fi consultat.
Este vorba de o diferență de 300 mp în plus pentru vecin,motivata de folosirea instrume telor noi .Schita veche ( ca și a mea) datează din 1956. Eu nu am făcut modificări,ei da.
Suspectez o suprapunere de teren.
Pot cere în intampinare transmiterea expertizei tehnice topografice?
M-ar interesa numai schiță cu punctele de referință.
Intampinare
Am calitate de Parat intr-un dosar de rectificare carte funciara
Din plicul transmis de judecătorie lipsește documentul care sta la baza cererii de chemare in judecata-expertiza tehnica topografica.
În lipsa acestuia,nu pot știi dacă este corect sau nu.
În comunicare se spune că am obligația de a depune intampinare.
Intampinare la ce?dacă lipsește documentul de baza.
Va rog sa ma sfătuiți ce sa fac
Mulțumesc anticipat
Al cui era gardul ?
Buna seara
In baza carei legi se fac pensionarile in 2022?
Multumesc.
Răspuns la discuția solutii
Multumesc pentru raspunsuri.
Actiunea in instanta este ultima solutie.
In completare :
- Eu (cota 1/2 ) si celalalt mostenitor (cota 1/4) avem impozitul platit la zi,in aceste cote.

- Cel rau platnic nu a platit deloc (ani de zile)
Acesta fiind motivul cererii iesirii din indiviziune.
Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna ziua,
Apelati la instanta pentru iesirea din indiviziune solicitand si cheltuieli de judecata.

Discuție solutii
Buna ziua
Am mostenit un teren impreuna cu alti doi mostenitori. Am act notarial de acceptare a mostenirii in cotele prevazute de lege.Unul din coproprietari nu a platit impozitul aferent si nici NU vrea sa plateasca.In cosecinta nu se elibereaza certificatul fiscal necesar iesirii din indiviziune la notar.
Ce solutii ar fi pentru rezolvarea situatiei?
Va multumesc.
Automat ,dupa semnarea procesului verbal de receptie la terminarea lucrarilor.Acesta este valabil pentru cladire (bloc) si are termen de valabilitate de zece ani.Se distribuie fiecarui proprietar in vederea completarii documentatiei pentru obtinerea certificatului de performanta energetica a apartamentului.
Se poate lua in calcul la pensie?
Va multumesc.
Va multumesc
Buna seara
Suntem o asociatie mica (20 ap.) Avem un fond de rulment de 12oo lei. Valoarea medie a facturilor lunare este de 1700lei.Nu avem rauplatnici.Nu am avut niciodata restante la plata facturilor(apa,salubritate,energie electrica pe scara).
In aceste conditii nu am avut de efectuat operatii bancare. in banca existau 300 lei care la aceasta data s-au consumat(comision intretinre cont) .In consecinta banca ne-a atentionat ca ne desfiinteza contul pentru ca nu pot incasa comisioane !
Intrebarea mea este daca putem sa renuntam la contul bancar.
Va multumesc anticipat.