avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 799 soluții astăzi
Forum Activitate oana_alexandra

Activitate oana_alexandra

Ok. Dar faptul ca reclamatul nu ar fi avut calitate procesuala activa poate fi considerat o greseala materiala?
Ma poate ajuta si pe mine cineva cu un raspuns???
Exceptia lipsei calitatii procesuale active poate fi invocata pentru prima oara in cadrul contestatiei in anulare??
Stiu ca aceasta exceptie este una absoluta, insa contestatia in anulare poate fi exercitata doar in conditiile art. 318 C.proc.civ.
In cazul meu se sustine ca hotararea este rezultatul unei greseli materiale datorita faptului ca reclamanta nu ar fi avut calitate procesuala activa.
Precizez ca aceste aspecte nu au fost invocate nici la fond si nici in recurs.
Răspuns la discuția Cesiune de drepturi litigioase
Pai cumparatorul doreste acum sa execute, doar ca cei de la Finate au spus ca nu detine un titlu executoriu pe numele sau. Hotararea esre data pe numele societatii radiate, iar cumparatorul nu a fost introdus in cauza.
Răspuns la discuția Cesiune de drepturi litigioase
Problema e ca judecata s-a facut in lipsa. S-a depus la dosar cesiunea, dar judecatorul nu a introdus in cauza si pe cumparatorul creantei.
Ce s-ar mai putea face acum?
Buna seara!!! As dori sa ma ajutati cu un sfat la urmatoarea problema.
A existat un litigiu pe rolul instantei de contencios administrativ avand ca obiect pretentii ( recuperare suma de 8600 Ron de la AFP ). Aceasta actiune a fost admisa.
In timpul derularii procesului la instanta de fond, reclamantul a incheiat un contract de vanzare cumparare drepturi litigioase, respectiv dreptul ce face obiectul dosarului mai sus mentionat. Acest contract a fost notificat catre AFP.
Acum, desi avem o hotarare irevocabila, AFP a dat refuz la plata cedentului pe motivul ca acesta nu detine un titlu executoriu impotriva lor.
Ce se mai poate face in aceasta situatie?
Salutare!!!! Ma confrunt cu urmatoarea situatie :In anul 1994 am cumparat 600 mp teren ,iar in contractul de vanzare cumparare s-a specificat faptul ca din cei 600 mp doar pentru 400 mp vanzatorul are titlu valabil, restul dobandindu-l pe riscul meu.
Ulterior, am incheiat cu Primaria un contract de inchiriere pe cei 200 mp teren.
Zilele trecute am aflat de existenta unei hotarari judecatoresti conform careia acest teren a fost dobandit de catre persoana care mi-a vandut mie terenul inca din anul 1998 prin uzucapiune.
Ce pot face acum pentru a denunta contractul de inchiriere? Trimit o notificare Primariei?
Mai pot cere restituirea chiriei platite intrucat a fost incasata de catre acestia in mod ilegal?
Discuție Adoptie major
Buna seara!!! Am o mare nelamurire in ceea ce priveste adpotia unui major. Mai este necesar consimtamantul parintilor firesti??? In vechea reglementare era precizat faptul ca nu mai era necesar acest consimtamant, doar ca in actuala reglementare, asa cum a fost modificata, nu este precizat acest aspect.
M-ar putea ajuta cineva cu vreo hotarare in aceasta materie???
Ma confrut si eu cu o situatie similara.
Doi minori cu un parinte decedat, mama-sotie supravietuitoare. Pentru dezbaterea succesiunii , notarul a cerut un curator pentru cei doi minori.
Ce ar trebui sa fac??? Sa solicit instantei de tutela instituirea unui curator special pentru dezbaterea succesiunii ?
Buna seara!!!! Am si eu o mare nelamurile. Am promovat o actiune de divort in septembrie 2011. Ulterior a intrat in vigoare Noul Cod Civil. La primul termen de judecata am fost in imposibilitate de a ma prezenta si cauza s-a amanat.
As dori sa stiu daca , in acest moment, mai pot sa-mi modific actounea pe dispozitiile Noului Cod Civil deoarece a fost introdus acel articol conform caruia se poate cere divortul daca sotii au fost despartii in fapt mai mult de 2 ani ( situatie existenta in speta).
Răspuns la discuția Cesiune drepturi litigoase???
Chiar nu stie nimeni ce s-ar putea face?