avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 621 soluții astăzi
Forum Activitate clahomastreet

Activitate clahomastreet

multumesc mult!
multumesc !
Buna seara,

Am vandut o casa cu rezerva dreptului de proprietate cu rate pe 7 ani pentru cumparator. Acesta a facut o declaratie notariala cum ca nu mai poate achita ratele. Cum pot redeveni eu singura proprietara a casei? In prezent am cerut un extras de carte funciara si aparem amandoi, si eu si cumparatorul?
Buna seara

In cazul unei hotarari judecatoresti care imi acorda o suma de bani, iar paratul nu vrea sa plateasca, in cat timp pot incepe executarea silita? Am inteles ca exista o perioada in care daca nici paratul nu plateste nici eu nu incep executarea silita, pot fi acuzata de pasivitate si executarea se poate contesta?
Mulțumesc mult!
Buna dimineata,

in cazul unui proces care s a terminat cu drept de recurs, cand se face recursul? Am inteles ca termenul este de 30 zile, dar incepand de cand? Din ziua in care a avut loc ultima sedinta a procesului ? Sau din ziua in care se primeste hotararea detaliata?

Multumesc!
Multumesc mult !
Buna seara,
As dori sa stiu care sunt drepturile legale ale bunicilor.
Sunt mama singura , Am o fetita de 8 ani, Nu avem tata, In ceritficatul de nastere este linie. Nu asta este problema
Am plecat acum 4 ani si jumatate din casa parintilor mei datorita violentei domestice, De atunci stau in chirie cu copilul meu si suntem foarte bine.
Am renuntat la proprietati care era pe numele meu,.Am dat procura notariala tatalui meu dupa plecarea din casa lui. Doar ca sa ne lase in pace. Erau cu uzufructul viagere al parintilor mei. Se pare ca la una din proprietati ar fi o problema. Am refuza sa dau inca o procura.
Am fost data in judecata de catre parintii mei pentru program vizitare minora. S-a cerut chiar ancheta sicoala la domiciliul nostru. Asta dupa aprope 4 ani de cand am plecat de acasa.
Cum asa? Parintii mei au castigat bani de pe urma procurilor pe care le-am semnat, Nu m-a mai interersta nimic, doar sa ma lase in pace. Sunt oameni violenti si periculosi.

Acum avem proces pentru dreptul lor de vizitare a minorei. Minora nu doreste sa ii vada, Care sunt drepturile lor? Care este situatia reala in care ne aflam eu si copilul meu minor?

Va multumesc

Doresc sa semnez un contract de vanzare cumparare si nu sunt vaccinata Covid-19. Am nevoie de certificat verde pentru a ma prezenta la notar?
o sa revin cu cateva detalii
doresc acest concediu poentru o fertilizare in vitro
am anuntat firma din luna martie, dar deoarece trebuie sa merg in Grecia si acolo era carantina am amanat
Apoi am mai amanat o luna deoarece nu mi-a permis sanatatea
pentru fertilizare in vitro nu poti da niciodata o data exacta, depinde de anumite teste hormonale
Poate sunt eu absurda, dar nu mi se pare nromal sa mi se ceara sa renunt la a deveni mama pentru ca nu am colega sa ma inlocuiasca sau pentru ca pur si simplu nu se aproba concediul
Renunt la o viata pentru onoarea de a lucra in firma lor????????
Precizez ca am un salariu normal, mediu pentru jobul meu

Nu cunosc prea bine legislatia- este normal ce mi se intampla?