avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 799 soluții astăzi
Forum Activitate kittybutnariu

Activitate kittybutnariu

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la intrebarea: cand se poate pensiona o femeie nascuta in data de 3.01.1956, care a muncit 36 ani si 6 luni, dintre care 19 ani 1luna si 13 zile in grupa a II a de munca?
Va multumesc foarte mult
Răspuns la discuția OPERARE CARTI DE MUNCA
Ok, multumesc
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns ca urmatoarea problema: ce functie trebuie sa aiba persoana cae opereaza in cartile de munca ale salariatilor unui angajator?
E obligtoriu sa aiba functie de inspector resurse umane sau poate fi de exemplu si manager resurse umane?
Va rog sa indicati si temeiul legal. Multumesc
Răspuns la discuția concediu de odihna zi de duminica
Multumesc frumos pentru raspuns. Presupun ca in mod similar poate face si cerere de CFP. Multumesc frumos inca o data
da, personal asa primeam - in luna decembrie trebuie sa primiti banii pentru noiembrie.
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema: lucrez la o firma in care se lucreaza in schimburi : 12 ore , urmat de 24 ore de repaus. Daca tura de vineri vine la serviciu si duminica ,iar o persoana doreste sa ii ia concediu de odihna ziua de duminica pot eu sa inregistrez cererea? cum ii scad ziua de concediu? Multumesc
Buna ziua,
Va rog frumos sa ma ajutati cu raspunsul corect la urmatoarea intrebare
Au drept de retragere acceptantii care constata ca evaluarea aporturilor in natura stabilite de experti este inferioara decat cea prezentata in prospectul de misiune cu :
1/2; 1/4; 1/5;1/10 ? Este o intrebare grila la care nu stiu rapsunsul.
MUltumesc frumos anticipat
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema: daca unui angajat i se modifica programul- deci este vorba despre o alta repartizare a timpului de lucru- este necesar sa fac act aditional in care sa scriu "program de lucru de la.... pana la.... cu 30 de minute pauza de masa" ?
MUltumesc anticipat
Răspuns la discuția dosar de pensionare
Va multumesc foarte mult!
Buna ziua,
Am un salariat care doreste sa se pensioneze.
II voi completa adeverinta privind sporurile si ii voi da cartea de munca in original.
Intrebarea este: scriu ceva in cartea de munca? Salariatul doreste sa vina in continuare la serviciu pana la rezolvarea dosarului(care stiu ca dureaza mult pana se solutioneaza) .
Nu pot sa scriu in cartea de munca incetat cu art. 56 d, nu?